Konu Başlıkları

Son zamanlarda birçok kişi yurt dışından ürün getirmenin yollarını arıyor. Kendi işini kurma, ticaret ile para kazanmak isteyen kişiler, yurt dışından getirdikleri ürünler üzerinden oldukça güzel kazançlar elde edebilirler. Ancak; her alanda olduğu gibi bu alanda da bazı risk ve zarar tablosu ile karşılaşmak mümkündür. Yüksek sermaye gerektiren bu sektörde satın aldığınız ürünleri pazarlayamama durumları ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Kendinize güveniyor, getirdiğiniz ürünleri kolay bir şekilde pazarlayabileceğinize inanıyorsanız bu yazı tam da size göre!

Yurt Dışından Nasıl Ürün Getirtilir?

Geçmişte yurt dışından ürün getirmek için ya doğrudan ilgili ülkeye gitmek gerekiyor ya da telefon bağlantısı kurmak gerekiyordu. Günümüzde, teknolojinin gelişmesi ile beraber birçok üretici ürünlerini internet üzerinden toptan fiyatı ile satıyor. Örneğin; son zamanlarda birçok kişi ucuz ürünler bulabildiği için Çin pazarını kullanıyor.

Çin’den ucuz ürünler bulabilmek için;

  • alibaba.com
  • amazon.com
  • ebay.com
  • tradetang.com
  • dealextrem.com
internet adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Bu platformlar oldukça güvenilir olup günlük milyonlarca Dolar işlem hacmine sahiplerdir. Genellikle toptan ürün satışı olduğu için tekli ya da tester ürün alabilmeniz mümkün değildir.

Yurtdışından Ürün Getirip Satmak İçin Ne Gerekiyor?

Yurt dışından ürün getirmek için sahip olmanız gereken en önemli şey sermayedir. Sermaye olmadan ürün getiremeyeceğinizi, vadeli ya da senet gibi prosedürlerin dikkate alınmadığını belirtmek isteriz. Ürünler ekonomik satış fiyatlarına sahip olsa da yüklü alım yapılacağından ötürü belirli bir miktar sermaye gereksinim duyulmaktadır. Bununla beraber satın almış olduğunuz ürünün, ürünlerin ülkemizde yasal olup olmadığını araştırmanız gerekiyor. Aksi halde ürünler gümrükten geçmeyebilir. Bu konuya özel olarak dikkat etmenizi istiyoruz.

Çin’den veya Yurt Dışından Ürün Getirmek İçin Güvenilir Kargo Firmaları Hangileri?

1 China Post Airmail

China Post Airmail

Ürünlerinizin gümrüğe takılma olasılığını minimize etmek istiyorsanız Chine Post Airmail’i tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Bu kargo firması yavaş olduğu kadar ekonomiktir. Çin’den getirmek istediğiniz ürünlerinizin ortalama teslim süresi 3-5 hafta arasında olacaktır.

2 Hong Kong Post

Hong Kong Post

Size ekonomik bir hizmet sunan Hong kong menşeili kargo firması ile ürünleriniz 3 hafta içinde kapınızda olacaktır.

3 Ems

Ems kargo firması

Diğer kargo firmalarına göre ücreti yüksektir fakat aciliyetiniz varsa bu kargo firmasını seçmenizde yarar var çünkü, ürünleriniz ortalama 1-2 hafta içinde adresinize teslim edilir.

Yurt Dışından Ürün Getiren Aracı Firmalar

Günümüzde aracı olarak yurt dışından ürün getiren birkaç firma bulunmaktadır. Genellikle Çin’den konteynır usulü ile ürün getiren aracı şirketler, ürünler üzerinden bir miktar komisyon ücreti almaktadır. Ancak; bu konuda da özel olarak dikkat etmeniz gerekiyor. Bazı firmalar ürün fiyatlarını üretici fiyatlarının dahi aşağısına sunmaktadır. Bu tür firmaların tek bir amacı bulunmaktadır. Dolandırıcılık girişimlerinde bulunan aracı firmalar, dış ticarete olan güven yerle bir olmasına neden olmakta.

Yurt Dışından gelen ürünlerin Gümrük İşlemleri

Yurt dışından getirtilen ürünler için uygulanan gümrük işlemlerinde birden farklı prosedür işlenebiliyor. Bu nedenle ürünün Türkiye’ye giriş yaparken tercih edilen kargo yöntemi oldukça önemlidir. Maliyetten kaçıp merdiven altı kargo firmaları ile anlaşırsınız gümrükte bir takım sorunlar yaşayabilirsiniz. Son yıllarda merdiven altı kargo firmalarının çok fazla gübre takıldığı görülüyor. Satın alınan ürünlerin gümrüğe takılması demek her ürün için gümrük vergisi ödemeniz anlamına gelmektedir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz aylarda aldığı bir karar sonrasında yurt dışından getirilen her ürün için gümrük vergisi uygulamaya karar vermiş, minimum satın alma kuralını ortadan kaldırmıştır.

Yurt Dışından Ne Getirilir? Hangi Ürünlerin Kar Marjı Yüksektir?

Yurt dışından gelen ürünlerin kar marjını bilmek de oldukça önemlidir. Ne getireceğinize karar veremiyorsanız aşağıdaki ürünler sizlere yardımcı olacaktır. Gelişen teknoloji ile beraber ticaretin artık daha kolay, daha kazançlı hale geldiğini söyleyebiliriz. Yüksek kazanç elde etmek istiyorsanız; doğru zamanda doğru ürünü satın alıp piyasaya sürmeniz gerekiyor. Yurt dışından getirilebilecek en doğru ürünlerin listesi şu şekildedir;

1 Cep Telefonu Aksesuarları

Öncelikle ilk kez yurt dışından ürün getireceksiniz cep telefonu aksesuarları ile başlamanızı öneririz. Her zaman satış potansiyeline sahip olan bu ürünleri kısa süre içerisinde elinizden çıkarabilirsiniz. İster düşük kar marjı ile toptancılara satabilir, isterseniz de ürünleri tekli olarak n11.com, gittigidiyor.com gibi mağazalarda online olarak satabilirsiniz. Bulunduğunuz yerde dükkan açmak en son tercihiniz olmalıdır. Getirebileceğiniz ürünler ise; cep telefonu şarj aleti, ara bağlantı kablosu, araç içi telefon tutacağı, araç içi çakmaklık şarj aleti, hafıza kartı, ekran koruyucu, kılıf, kulaklık satış potansiyeli en yüksek olan ürünler arasında yer alıyor.

2 Scooter

Çocukluğumuzun en popüler oyuncaklarından birisi de şüphesiz ki Scooter’lardır. Teknolojinin gelişmesi ile beraber yeniden şekillenen scooter’lar halen belirli bir satış potansiyeline sahip durumda. İster elektrikli ister manuel scooter ürünlerini iyi bir araştırma yolu ile uygun fiyatlardan satın alabilirsiniz. Belirli bir bekleme süresinin ardından satın aldığınız scooter’lar bir de kısa vadede yüksek kazanç meydana getirecektir.

3 Araç Aksesuarları

Araç sahipleri, sahip oldukları otomobillere gereğinden fazla önem vermektedirler. İhtiyacı olan her ürünü satın almak isteyen birçok araç sahibi ilk olarak internet üzerinden araştırma yapmaya başlıyor. Yurt dışından getireceğiniz modifiye araç aksesuarları, telefon tutacağı, bardaklık, küllük, silecek, kapı kolu, ayna gibi ürünleri oldukça kolay bir sürede satabilirsiniz. Bu kategori içerisinde yer alan ürün çeşidinin de bir hayli fazla olduğunu söyleyebiliriz.

4 Kulaklık

Kulaklık, tamamen ayrı bir pazar hacmine sahip sektördür. Kullanılan malzemeye göre 1 TL’den başlayıp binlerce TL’lik ürün etiketlerine sahip olan kulaklıklar sizin için iyi bir ek gelir kapısı olabilir. Yapacağınız pazar araştırması sonucunda global pazar içerisinde bilinen markaların ürünlerini oldukça düşük fiyatlarla satın alabilmeniz mümkündür. Daha sonrasında bu ürünleri ülkemizde oldukça kolay ve hızlı bir şekilde satabilirsiniz. Bizim önerimiz oyuncu kulaklıklarına önem vermenizdir. Bu kategoride yer alan ürünlerin daha hızlı bir şekilde satıldığı görülüyor.

5 Elektrikli Kaykay

Son zamanların en popüler araçlarından birisi de elektrikli kaykaydır. Oldukça kıvrak manevralar yapan bu kaykay türü sürücüsüne oldukça keyifli bir sürüş hazzı sunuyor. Sosyal medya üzerinden de oldukça popüler hale gelen bu ürün ülkemizde de ciddi bir pazar ağına sahip. Başta Çin olmak üzere birçok ülkeden bu ürünü oldukça uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz. Türkiye pazarına baktığımızda ürünün oldukça pahalı fiyatlarla satıldığını görüyoruz. Anlaşıldığı üzere elektrikli kaykayın kar marjı oldukça yüksektir.

6 Drone

Yurt dışından getirilebilecek ürünler listenize kesinlikle Dron eklemenizi de öneriyoruz. Oyuncak gibi görülen bu ürünler ile havadan oldukça güzel fotoğraf ve videolar çekebilirsiniz. Son zamanlarda ülkemizde de oldukça fazla satılmaya başlanan Dronlar’ın yurt dışında oldukça ekonomik fiyatlar ile üretildiğini görüyoruz. Özellikle Çin pazarı içerisinde ürünü kalite ve boy standartlarına göre oldukça uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

7 Bilgisayar Malzemeleri

Son olarak ise yurt dışından bilgisayar malzemeleri getirmenizi öneriyoruz. Başta yazıcı olmak üzere kamera, mouse, tablet, ses ve görüntü kabloları, bilgisayar çantası, tablet, kablo birleştirici, ses sistemi, hoparlör, hard disk, anakart, işlemci, RAM gibi ürünleri çin üzerinden oldukça uygun fiyatlar ile satın alabilirsiniz. Güvenilir ve düşük fiyat sunan bir tedarikçi ile çalışmanız durumunda bu ürünlerden yüksek komisyon oranları kazanabilmeniz mümkündür.