Konu Başlıkları

Merkezi ABD’nin Kaliforniya şehri olan YouTube, 15 Şubat 2005 yılında PayPal’ın çalışanları tarafından kurulmuştur. Video barındırma web sitesi olarak faaliyete geçmiş, çok kısa sürede dünya çapında popüler hale gelmiştir. 2005 yılından günümüze kadar milyarlarca video barındıran Youtube, birçok video içerik sağlayıcıyı yani Youtuber’ı zengin etmiştir. Belki de dünya üzerinde en kolay zengin olan kişilerin Youtuber’lar olduğunu söylemek yanlış olmaz.

YouTube’dan para kazanmış ve kazanan birçok insan varken,  siz neden teknolojinin sunduğu bu para kazanma fırsatından yararlanmayasınız!

Youtube’dan kanal açma ve para kazanmak sanıldığının aksine çok zor ve maliyet gerektiren işler değil. Youtube üzerinden para kazanmak için video kameralı bir telefona ve internete sahip olmanız yeterli. Youtube’dan para kazanma konusunda hiçbir bilgiye sahip değilseniz ve ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız endişelenmeyin. Sizin için Youtube’dan para kazanma rehberini hazırladık. Bu yazımızı okuduktan sonra Youtube’dan para kazanmaya başlayacak ve Youtube’da Kanal Nasıl Açılır gibi birçok sorunuzun cevabını bulacaksınız.

YouTube’da Kanal Nasıl Açılır

Youtube kanalı açabilmek için öncelikle bir Google hesabına sahip olmanız gerekiyor. Android işletim sistemli bir telefon kullanıyorsanız veya bir Gmail e-posta adresiniz varsa Google hesabınız vardır demektir. Google hesabınız yoksa https://accounts.google.com/SignUp sayfasından Google hesabınızı oluşturun. Sizden istenilen bilgileri doldurarak Google hesabınızı başarıyla oluşturabilirsiniz.

Google hesabınızı başarıyla oluşturduktan sonra aşağıdaki adımları takip edin;

 1. YouTube’da oturum açın.
 2. https://www.youtube.com/create_channel linkine tıklayarak gerekli bilgileri doldurun
 3. Gerekli bilgileri doldurduktan sonra yeni kanal açma işlemini onaylayın.
 4. Evet YouTube kanalınızı oluşturdunuz, para kazanmak için Youtuber olmanın ilk adımlarını başarıyla tamamladınız.

1.1. İşletme adınızı veya başka bir ad taşıyan bir kanal oluşturma

Youtube'dan para kazanma ve Youtube kanalı oluşturma
Youtube’dan para kazanma ve kanal oluşturma

İşletmeniz adına veya birden çok yöneticisi olan kanal oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 1. YouTube’da oturum açın.
 2. https://www.youtube.com/channel_switcher bu linki tıklayarak kanal listenizin yer aldığı sayfayı açın.
 3. Yeni kanal oluştur linkini tıklayarak markanıza özel yeni bir kanal oluşturun.
 4. Açılan sayfada Marka hesabınızı seçin. ( Mevcut bir marka hesabınız varsa yeni bir marka Youtube kanalı oluşturamazsınız.)
 5. Kanalınıza yeni bir ad verin ve sizden istenilen gerekli bilgileri doldurun.
 6. Tebrikler, markanıza ait yeni bir Youtube kanalı oluşturdunuz.

Youtube’da para kazanmanız için bilmeniz gereken bazı noktalar:

 • YouTube’da video içerik üretirken özgün olmalısınız, para kazanma döngüsü içinde yer alan üreticilere ve reklamverenlere karşı sorumluluklarınızı yerine getirmelisiniz.
 • YouTube üzerinden para kazanmak için Youtube İş Ortağı Programına kayıt yaptırmanız gerektirmektedir. YouTube İş Ortağı Programına kabulünüzün sağlanması için YouTube tarafından tüm politika ve yönergelere uyumlu olup olmadığınız denetlenir ve gözden geçirilir, herhangi bir kusur veya sorun yoksa iş ortağı programına dahil edilirsiniz ve para kazanmaya başlayabilirsiniz.

YouTube’dan para kazanma yolları

Youtube para kazanma yolları

YouTube üzerinden gelir elde etmeniz için birçok farkı gelir modelleri mevcuttur;

 • Reklam gelirleri En çok kullanılan Youtube gelir modeli olan Reklam gelirlerinden yer bildirimli, görüntü içeren ve video reklamlardan para kazanabilirsiniz.
 • Kanal üyelikleri İzleyicilerinize özel ayrıcalıklar sunarak size aylık olarak düzenli ödeme yapmalarını sağlayabilirsiniz.
 • Ürün rafı Video içerisinde sunduğunuz resmi ve orjinal ürünleri hayranlarınız inceleyebilir ve bu ürünleri satın alarak size bir geliri modeli oluşturur.
 • Super Chat Kanal abonelerinizin chat sayfasında mesajlarının vurgulanması için size ödeme yapar.
 • YouTube Premium Geliri Benzersiz ve özgün olarak yayınladığınız video içerikleriniz izlendiğinde YouTube Premium abonelerinin aylık ödedikleri ücretten pay alırsınız.

YouTube Para Kazanma Başvuru Aşamaları Neler?

 • YouTube’ın içerik üreticileri ve reklamverenlerin haklarını korumak için oluşturduğu İş Ortağı Programı şartlarını okuyup kabul edin
 • Kazançlarınızın hesabınıza yatmasını sağlayacak olan AdSense’e kaydolun. Adsense ile ilgili detaylara https://yatirimfikirleri.com/google-adsense-ile-para-kazanmak/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
 • Hangi tür gelir etme yöntemini tercih edeceksiniz para kazanma tercihlerinizi belirleyin.
 • 1 yıl içerisinde 240.000 dakikalık izlenmeye ve 1.000 aboneye ulaştıktan sonra incelemeniz başarılı olursa, para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Youtube Kanal Ayarları Nasıl Yapılır?

Açtığınız kanal sizin için özel bölümlerden oluşur. Oynatma listeleriniz, önerdiğiniz kanallar, tartışma bölümleri ve sizi tanımaları ya da kendinizi anlatma isteğiniz için bir hakkında bölümü yer almaktadır. Burada bir marka iseniz vizyon ve misyon gibi detaylara yer verebilir ve markanızın tarihçesini anlatabilirsiniz.

Bu aşamada “Kanalı Özelleştir” kısmından yararlanabilirsiniz. Kanalınız ile ilgili açıklamaları, resimleri ve aynı zamanda ayarları da bu kısımda bulacaksınız. Bu aşamayı dolu tutmanız sizin için oldukça önemli; bu sayede izleyici kitlenizin sizi bir profil olarak ilk aşamada ilgi çekici bulmasını sağlayacaksınız. Sonrası ise tamamen içerik üretmenizden ibaret.

Youtube Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

Youtube; kanalınıza göre size sistem üzerinde reklamlar atar. Bunun için minimum 1000 takipçiniz ve 4000 izlemeniz olması gereklidir. Bu rakamları gördüğünüz andan itibaren para kazanmak için uygun ortam oluştu demektir. Google Adwords ilene kadar kazandığınızı görürsünüz. Bu aşamada Google biriken paranın hesabınıza yatması için size bir kod gönderir. Adresi doğru girmeniz önemli çünkü kod evinize gelecektir. Siz bu kodu Google tarafından size verilen linke girerek verdiğiniz ödeme yolunun doğru olduğunu onaylarsınız ve ödemeniz yapılır. Genel olarak Google ödemeleri ay sonuna doğru gerçekleşmektedir. Youtube üzerinden kazandığınız paralar; reklamların ne kadar süre izlendiği ve tıklanma oranı ile alakalıdır. Zaten günümüzde Youtube’dan para kazanmak konusunda araştırma yaparken bu bilgilere ulaşmaktadır.

Bir diğer yöntem de dışarıdan aldığınız reklamlardır. Örneğin; lifestyle bir bloğunuz varsa, yeme, içme, giyim gibi birçok marka size reklam ortaklığı teklif edebilir ve Google dışında da bir para kaynağınız olur.

Youtube Üzerinden Para Kazanmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Youtube üzerinden para kazanacaksanız mutlaka özgün olmak zorundasınız. Zaman içerisinde video düzenleme konusunda gelişeceğiniz için paniklememeniz önemli. Düzenli olarak içerik atmanız hatta ilk dönemlerde sürekli olarak video atmanız yararlı olacaktır. Kanalınızın konseptinin dışına çıkmamanız sizin daha rahat bir şekilde hedeflediğiniz kitleye ulaşmanıza yardımcı olur ve Youtube bu aşamada sizi destekler.

İçeriklerinizin daima özgün olması önemlidir. İçerisinde maksimum 10 saniye kadar başka bir videodan alıntı kullanmanız mümkün. Videolarınız için telifsiz müzikler bulmanız yerinde olacaktır. Trend olan videoları takip etmeniz ve bu şekilde içerikler üretmeniz sizin için de iyi olacaktır çünkü bir izleyici kitlesi yakalayan video içerikleri trend olmaktadır. Buna en güzel örnek; ASMR videoları olarak ele alınabilir.