Konu Başlıkları

Lokma dükkanı açmak isteyenlerin sahip olması gereken bazı bilgiler vardır. Öncelikle bu iş fikrinin bu yıl rağbet görmeye başladığını söyleyebiliriz. Çünkü daha eski zamanlarda lokma dükkanı nasıl açılır sorusu gündeme sadece büyükşehirlerde gelmiştir. Ancak günümüzde artık her şehirde lokma dükkanlarının varlığından söz edebiliriz. Üstelik bu iş 2019 yılının olduğu gibi 2020 yılının da en popüler iş fikirleri arasında olmayı sürdürecektir.

Lokma Dükkanı Ne İş Yapar?

Lokma dükkanlarına artık yeni nesil lokmacılar adı verilmektedir. Müşterilerine çikolata ve şerbetsiz lezzetler sunan lokmacılar rağbet görmeye devam ettiği için genç ve orta yaşlıların ciddi bir ilgi gösterdiğini söyleyebiliriz. Öyle ki gençlerin uygun fiyatlarla lokma yemeye başlaması ve bu lokmacıların reklamını da yapması, genel olarak işlerin büyümesini sağlayabilmektedir.

Lokma Dükkanı Ne Kadar Kazanç Sağlar?

Girişimciler lokma dükkanı nasıl açılır araştırması yaparken aslında en çok da kazancını merak etmektedir. Elbette günümüz lokmacıları bu konuda net bir bilgi vermediği için ortalama kazançlar üzerinden bilgi aktarmaya çalışacağız. Bu süreçte örnekler üzerinden gidildiğinde sadece 8 ile 10 TL’lik standart bir çikolata tabağı, ekstra eklenecek içerikler ile 15 TL’ye ulaşabilir. Bu hesap üzerinden günde 100 müşteri düşünüldüğünde günlük 100 müşteri için 1500 TL’ye kadar kazanç elde edildiği düşünülebilir. Elbette lokmacının lokasyonuna ve büyüklüğüne göre bu rakamlar azalabilmektedir.

Lokma dükkanın maliyetleri de bu kapsamda düşünülmelidir. Ortalama olarak aylık 50 bin TL kazanç elde edebilen lokmacıların kira giderleri, personel giderleri, malzeme masrafları ve reklam harcamaları gibi masrafları olacaktır. Tüm bunlar da toplam kazançtan çıkarıldığı zaman ortalama 10 bin TL gibi bir kâr bırakabilmektedir. Ancak aylık 100 bin TL kâr elde edebilen bir lokmacının da tüm masrafları düşüldüğünde 30 bin TL kâr imkanı sunduğu unutulmamalıdır.

Lokma Dükkanı Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle lokma dükkanı nasıl açılır sorusuyla ilgili net yanıtlara ulaşmadan önce mekanın yeri ve büyüklüğüne karar verilmelidir. Çünkü büyük lokma dükkanlarının günlük cirosu daha fazla olacaktır. Ayrıca otopark hizmeti vermesi de önemlidir. Küçük bir lokmacı açmak artık tavsiye edilmiyor. Çünkü lokma sunumları bu tür işletmelerde pratik olarak yapılamamaktadır. Yani lokmalar çok kısa bir sürede soğuduğu için servis edilmesi sorun çıkarabilmektedir. Bu nedenle lokmacıda en az 50 kişiyi ağırlayacak masa ve sandalyenin olması gerekir.

Lokma dükkanının dekorasyonu da çok önemlidir. Çünkü farklı dekorlar oluşturarak daha fazla müşterinin ilgisini çekebilir ve sunacağınız kampanyalar ile kârlılık oranını artırabilirsiniz. O halde özet olarak lokma dükkanında mekan büyüklüğü kadar dekorasyon da çok önemlidir.

Lokma Dükkanı Açmanın Maliyeti Ne Kadar?

Her sektörde olduğu gibi lokma dükkanı açmanın da bir maliyeti vardır. Eğer lokma dükkanı nasıl açılır sorusunun yanıtlarına ulaştıktan sonra artık maliyeti düşünmeye başladıysanız birçok malzemeye başlangıçta ihtiyacınızın olacağını unutmayın. Bu malzemeler;

  • Çikolata tezgâhları
  • Lokma tezgâhları
  • Masa ve sandalyeler
  • Marka ve dükkana özel olarak hazırlanacak sunum tabelası
  • İç mekân ve dış mekanda aydınlatma ürünleri şeklindedir.

Bu malzemelerin yanı sıra sürekli üretim için çikolata ve lokma yapımında kullanılacak malzemeler de günlük olarak hazır bulundurulmalıdır. Günümüzde lokma dükkanı açmanın maliyeyi 150 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bu işletmeler için 75 ile 125 metrekarelik alanlar kullanılması da uygun olacaktır. Son olarak lokmacı açtığınızda sosyal medyada ciddi anlamda yerinizi almalı ve pazarlama seçeneklerini de en iyi şekilde kullanmalısınız. Çünkü müşteriler ekonomik işletmelere her zaman ilgi göstermektedir.