Konu Başlıkları

Son zamanlarda TOKİ sayesinde ev sahibi olmak isteyenler TOKİ başvurusu nereye yapılır sorusunun yanıtlarını merak etmektedir. Ülkemizin her bölgesinde kira öder gibi minimum miktarlarda ödenen taksitler sayesinde artık alt ve orta gelir grupları ev sahibi olabilmektedir. Genelde 20 yıla kadar uzanan vadelerle sahip olunan TOKİ konutları için kura sistemi bulunmaktadır.

TOKİ Başvuru Şartları Nelerdir?

TOKİ’den ev almak isteyenler bazı şartlara uyum sağlamalıdır. Öncelikle ev satın alacak olan bireyin, ikamet ettiği bölgenin nüfusuna en az 1 sene boyunca kayıtlı olarak kalması gerekmektedir. Yani 1 yıl ikamet şartı her kişide aranır. Ayrıca aile bireylerinin üzerine kayıtlı bir evin olmaması gerekir. Bu şartlar TOKİ başvurusu nasıl yapılır sorusunun önemli detaylarıdır.

25 yaş altında olan kişilerin TOKİ kuraların katılımı yasaktır. Ancak dul ve eşi vefat eden çocuklu kadınlarda yaş kartı yoktur. Ek olarak aylık hane halkı geliri de kontrol edilmektedir. Üst limit olarak 3200 TL belirlenmiştir. Bu süreçte aile bireylerinden sadece 1 kişi TOKİ’ye başvuru yapabilir. Daha önceki zamanlarda TOKİ’den ev almış olanlar çekilişe katılamaz. Genelde 4 farklı kategoride sınıflandırma yapılmaktadır. Bu sınıflandırmalar dul ve yetimleri, şehir aileleri, emekliler ve en az %40 engelli vatandaşlar şeklindedir.

TOKİ Çekilişi Nasıl Yapılır?

Sadece noter huzurunda yapılabilen TOKİ çekilişinde kura yöntemi vardır. Başvuru sayısına göre yapılan kuralarda başvuru önceliği gözetilmektedir. Alt gelir grubuna ait olanların konut borcu bitene kadar evin devredilmediği unutulmamalıdır. Borcun bitme sürecinde alıcılar ailesiyle beraber konutta ikamet etmelidir. Aksi durumda TOKİ sözleşmesi fesih edilebilir. Fesih halinde ise ödenen tutar irat olarak kaydedilir ve faizsiz olarak geri iade yapılır. İade sürecinde masraf ve taksitler tahsil edilir.

Kura çekilişinde kuraya girmeden konut alma hakkı kişiler de tanımlanmıştır bu kişiler;

1.      Şehit Aileleri

2.       Harp ve Vazife Malulleri

3.      Dul ve Yetimler

4.      Engelli Vatandaşlar (Konut sayısının %5’i kadar)

TOKİ Başvurusu

Vatandaşlar TOKİ başvurusu nereye ve nasıl yapılır konusunda bilgi sahibi olmak istemektedir. Başvuru sahipleri ikamet ettiği bölgedeki Ziraat ve Halk Bankası şubelerine giderek başvuru yapabilir. Başvuru sırasında gayrimenkul satış sözleşmesi imzalanır. Daha sonra diğer başvuru şartları da yerine getirilmelidir. İlk alınan peşinat tutarı, daire değerinin yüzde 10’u kadardır. Banka komisyonu ise peşinat bedelinin binde 5’i oranındadır.

Toki Kura Sonuçları

Başvurunuzu yaptınız peki toki kura sonuçları ile ilgili bilgi sahibi olmak için ne yapmanız gerekiyor; Aşağıdaki link tıklayarak toki kura sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

TOKİ Kura Sonuçları İçin Tıklayın