Konu Başlıkları

Son zamanlarda küçük ve orta ölçekli işetmelerin, internet üzerinde satış yapma girişimlerinin arttığını görüyoruz. Ürün satışı yapan işletmelerin işlerini büyütmek ve daha çok kesime hitap edebilmek amacıyla yapmış olduğu bu girişimlere dropshipping adı verilir. Dropshipping, stoksuz e-ticaret anlamına gelir. Stoksuz e-ticaret ise çeşitli tedarikçi firmaların ürünlerinin, depolamaya gerek kalmadan alınıp, internet üzerinden satılması anlamına gelir. Stoksuz e-ticaret yapılabilmesi için firmaların e-ticaret sitesine sahip olması gerekir. Stoksuz e-ticaret, internet üzerinden ürün satın alıp satmak isteyen ve ürün depolamak istemeyen kişiler tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemi, satış konusunda deneyimi olmayan kişiler bile, rahatlıkla deneyebilir ve para kazanabilir. Stoksuz e-ticaret nasıl yapılır, tüm detaylarıyla açıklayalım;

Stoksuz e-ticaret yapılabilmesi için hangi koşullar gerekir;

Bir kimsenin ya da bir işletmenin stoksuz e-ticaret işine girebilmesi için öncelikle ticari bir unvana sahip olması gerekir. E-ticaret kanununa göre, bu ticareti yapabilecek kişilerin şirket sahibi olması zorunludur. Ayrıca internet üzerinden yapılan her satışın fatura edilmesi de zorunludur. Başka bir ifade ile tedarikçi firmalardan satın aldığınız ürünleri internet üzerinden sattığınızda, müşterinize fatura ile birlikte ürünü teslim etmeniz gerekir. Fatura edilmemiş ürünler, yasalara aykırı olarak satılmış olur.

Stoksuz e-ticaret sistemi nasıl çalışır?

Dropshipping nedir, stoksuz e-ticaret nasıl yapılır

E-ticaret, pek çok firma ya da kurum tarafından oldukça popüler hale gelmiştir. Hatta pek çok insan, yalnızca bu sistem üzerinden gelir elde etmektedir. E-ticaret sistemi ile birlikte pek çok satış yöntemi de ortaya çıkmıştır. Bu yöntemlerden en çok tercih edileni ise stoksuz yapılan e-ticaret sistemidir. Bu yöntemde herhangi bir ana mala sahip olmadan satış yapabilirsiniz. Müşterilerden ürün talebi gelmediği sürece tedarikçilerden mal satın almanıza ve elinizde mal bulundurmanıza gerek kalmaz.

Stoksuz e-ticaret yönteminin nasıl işlediği, sizin ürünü nasıl tedarik edeceğinize bağlıdır. Elinizde bulundurduğunuz ürünleri satmanıza ya da tedarikçi firmadan ürün talep etmenize bağlı olarak farklı işleyiş süreçleri mevcuttur. Bu süreçleri aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz;

İnternet üzerinden satacağınız ürünleri tedarikçi firmadan satın alıyorsanız;

 • İlk olarak satmak istediğiniz ürünleri belirlemeli ve bu ürünler için tedarikçi firma ile anlaşma sağlamalısınız.
 •  Satacağınız ürünleri kendi e-ticaret sitenize ya da başka bir platforma XML olarak veya manuel olarak girmelisiniz.
 • Türkiye genelinde bulunan müşteriler bu platforma gelip ürünlerinizi sepetlerine eklediklerinde, ürünün tutarını öderler.
 • Aldığınız bu ödemeyi kullanarak tedarikçi firmaya siparişi iletirsiniz ve almış olduğunuz ürünün ödemesini yaparsınız.
 • Tedarikçi firma ile aranızdaki anlaşmaya bağlı olarak almış olduğunuz ürünü müşteriye kendiniz kargolayabilirsiniz ya da tedarikçi firma tarafından ürününüz kargolanabilir.
 • Kendi yapmış olduğunuz ürünleri satmak istiyorsanız;
 • Üretmiş olduğunuz ürünleri kendi e-ticaret sitenize ya da farklı bir platforma girmeniz gerekir. Siteye girme işlemini manuel olarak ya da XML olarak yapabilirsiniz.
 •  Müşteriler, ürünü girmiş olduğunuz platforma geldiklerinde ve beğendikleri ürünleri sepetlerine eklediklerinde, ödeme yapalar.
 • Almış olduğunuz ödemenin karşılığında faturanızı kesip ürününüzü hazırlayabilir ve kargo ile müşterinize gönderirsiniz.

Stoksuz e-ticaret sistemi kimler için uygundur?

Stoksuz e-ticaret sistemi kimler için uygundur?

Stoksuz e-ticaret sistemi, internet üzerinden satış yapmak isteyen herkes için uygun olan bir yöntemdir. Bu ticaretin yapılmasında herhangi bir kısıtlama yoktur. Ancak yukarıda da değindiğimiz gibi bir şirketinizin olması gerekir.

Eğer bir satış mağazanız varsa, mağaza koymadığınız ya da mağazanıza uygun görmediğiniz ürünleri satmak için stoksuz e-ticaret sistemini kullanabilirsiniz. Bu sistemi aynı zamanda ek kazanç elde etmek için de kullanabilirsiniz. Yurt dışından uygun fiyatlı ürünleri getirerek internet üzerinden satabilir ve daha fazla kazanç elde edebilirsiniz.

Stoksuz e-ticaret kimler tarafından yapılır?

İnternet üzerinden alışveriş yaptığınız pek çok büyük platform, stoksuz e-ticaret yöntemi ile çalışmaktadır. Örneğin; N11, hepsiburada, gittigidiyor gibi platformlardan yaptığınız alışverişlerde çok sayıda sanal mağaza bulunur. Bu mağazaların neredeyse hepsi tedarikçilerle çalışır ve stoksuz e-ticaret yöntemiyle satış yaparlar.

Bu ticaret yöntemini yapanlara başka bir örnek olarak ev hanımlarını verebiliriz. Ev hanımları, kendi üretmiş oldukları el işlerini ya da farklı şeyleri internet üzerinden satarak kazanç elde ederler. Ev hanımlarının satışlarında tedarikçi firma bulunmaz ancak dropshipping yaparken tedarikçi firma olması zorunlu tutulmamıştır.

Stoksuz e-ticaret sistemiyle çalışmak için nasıl bir yol izlemelisiniz?

Stoksuz e-ticaret yapmak isteyen kişilerin öncelikle nasıl bir çalışma şekli yapacağına karar vermesi gerekir. Ürünlerinizi kendiniz tedarik edecekseniz bir e-ticaret sitesi açmanız ve bu siteye ürünleri eklemeniz yeterli olacaktır. Ürünlerinizi tedarikçi firmalardan alacaksanız, birden fazla firma ile görüşmeniz tavsiye ederiz.

Tedarikçi firmalarla çalışma yöntemi, stoksuz yapılan e-ticaret için en çok tercih edilen yöntemdir. Hangi firmayla çalışacağınıza karar vermek için öncelikle bazı soruları sormanız gerekir.

 • Gelen siparişler kim tarafından gönderileceği
 • Ürünlerin nasıl temin edileceği
 • Kar oranlarının nasıl belirleneceği
 • Ürün stokunun nasıl takip edileceği
 • Kargo bedelinin nasıl karşılanacağı
 • Ürünlerin ne kadar sürede temin edileceği

Bu soruları, anlaşma yapacağınız tedarikçi firmaya mutlaka sormalı ve nasıl çalışacağınızı net bir şekilde belirlemelisiniz. Tedarikçi firmaları bulabilmek için internet üzerinden araştırma yapabilirsiniz.

Stoksuz e-ticaret sisteminin avantajları nelerdir?

Stoksuz e-ticaret sisteminin biden fazla avantajı bulunur. Bu avantajlardan aşağıdaki şekilde bahsedebiliriz;

 • Bu ticaret sisteminde depolama olmadığı için bir personelle çalışmaya ihtiyacınız olmaz.
 • Satacağınız ürünler depolamayacağınız için herhangi bir depo kiralamanıza gerek kalmaz. Bu sayede depolama maliyetlerini ortadan kaldırmış olursunuz.
 • Anlaşmanıza göre ürünlerin paketlenmesi ve kargoya verilmesi gibi süreçler tedarikçi firma tarafından karşılanıyorsa, herhangi bir kargo firması ile anlaşma yapmanıza gerek bulunmaz.
 • E-ticaret firmanız varsa, yalnızca sattığınız ürünler için stok bedeli ödersiniz. Satılmayan ya da talep görmeye ürünleriniz olduğunda bunları listenizden kaldırabilir ve bu ürünler için stok bedeli ödemek zorunda kalmazsınız.
 • Bu ticaret sistemi ile ürün satın almak zorunda kalmadan, hemen satış yapmaya başlayabilirsiniz.
 • Yeni bir girişim yapmak istiyorsanız, çok büyük sermayelere gerek kalmadan kendi iş alanınızı kurabilirsiniz.
 • Bu sitemde stok maliyeti olmadığı için birden fazla kategoride, birbirinden farklı yüzlerce ürününün satışını yapma imkânınız bulunur.

Stoksuz e-ticaret yönteminin dezavantajları var mıdır?

Bu ticaret sisteminin avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunur. Bu işe başlamadan önce avantajlarını ve dezavantajlarını çok iyi değerlendirmeli ve sizin için uygun olduğuna karar verdikten sonra ticaret yapmaya başlamalısınız.

 • Ürün teslimatları hasarlı yapıldığında ya da yanlış ürün gönderildiğinde müşteriler, e-ticaret firmasına yönelmekte ve sorunun düzeltilmesini istemektedir. Tedarikçi firmalar ise bu tür sorunları genellikle karşılamaz. Bu durumda, güvenilir olan tedarikçi firmalar ile çalışmanız ve olabilecek sorunları önceden görüşerek, anlaşmanızı yaparken bu sorunlar için önlem almanız gerekir.
 • Bu sistemle ticaret yaparken, alacağınız kar biraz düşük olabilir. Çünkü tedarikçi firmanın çalıştığı birden fazla e-ticaret sitesi olabilir. Bu da bir rekabet ortamının doğmasına ve ürünlerin daha ucuza satılmasına sebep olur. Bu nedenle aynı ürünü sattığınız firmalara karşı yüksek kâr marjı belirleyemezsiniz ve alacağınız kar oranı düşer.
 • Sattığınız ürünü tedarik ettiğiniz firmanın, belirtmiş olduğu süre içinde ürünü göndermiş olması gerekir. Aksi halde piyasadan olumsuz not alırsınız ve müşteriler yine sizinle muhatap olur. Tedarikçi firmanız ile anlaşma yapmadan önce bu konuyu da mutlaka değerlendirmeniz gerekir.
 • Ürün satın alacağınız tedarikçi firmanın stoklarını ve deposunu çok iyi yönetmesi de önemlidir. Örneğin stoklarında biten bir ürünün sizin sitenizde de aynı anda bittiğinin görünmesi gerekir. Aksi halde müşteriler, stokta olmayan bir ürünü satın alacak ve gönderim yapılmayacaktır. Bu durumda markanız kötü anılacaktır.
 • Stoksuz e-ticaret yaparken müşteri desteği de sunmanız gerekir. Bu desteği sunabilmek için de sattığınız ürünler hakkında detaylı bilgi sahibi olmalısınız. Bu sayede müşterilerin sorunlarını çözmeye yönelik olumlu cevaplar verebilirsiniz ve onların ürünle ilgili tüm sorunlarını cevaplayabilirsiniz.

Stoksuz e-ticaret yapılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Stoksuz olarak e-ticaret yapabilmeniz için tedarikçi firmalardan bir paket satın almanız gerekir. Bu paket sayesinde onların ürünlerin sitenize çekebilir ve ürün güncellemelerini yapabilirsiniz. Ancak burada önemli olan nokta, satın aldığınız yani kullanacağınız e-ticaret paketinin sorunsuz bir şekilde çalışıyor olması ve sizin sitenizle uyumlu olmasıdır. Başka bir ifade ile kullanacağınız paketlerin tedarikçi firmadan ürün çekme işlemini sorunsuz olarak yapması, ürün güncellemelerini gerçekleştirebilmesi, güncel olmayan fiyatlardan satış yapmanıza imkân vermemesi ve size maddi sorunlar yaratmaması gerekir.

Bu ticareti yaparken dikkat etmeniz gereken bir başka konu ise tedarikçi firmaların sanal pos entegrasyonunu iyi yapmasıdır. Ayrıca Türkiye’de bulunan bütün bankaların sanal poslarının sitenizde olmasına önem vermelisiniz. Müşterilerinize daha iyi hizmet sunabilmek için havale ile ödeme, EFT ile ödeme ve kapıda ödeme gibi sistemlerin de e-ticaret sitenizde bulunmasına önem vermeniz gerekir.