Elon Musk’ın en büyük girişimlerinden birisi olan SpaceX, daha büyük çalışmalara imza atabilmek için 300 milyon dolar yatırım arayışına girdi. Uzay ve havacılık alanının en büyük temsilcileri arasında yer alan SpaceX, geçtiğimiz Mayıs ayı içerisinde uzaya 60 adet uydu gönderdi. Falcon 9 roketleri ile gönderilen bu uydular eğer belirlenen rotalara girebilirse tüm dünyaya fiber hızda internet erişimi dağıtabilecek. Yeni çalışmaları için kaynak arayışına giren SpaceX, ilk etap için kendisine 300 milyon doların yeterli olduğunu düşünüyor.

CNBC tarafından paylaşılan habere göre SpaceX hisselerinin bir kısmını 214 dolardan satmayı planlıyor. Satılacak hisselerin toplam değeri ise 314,2 milyon dolar. Eğer bu arayışını karşılayabilecek bir yatırım alabilirse önümüzdeki günlerde daha büyük çalışmaların ortaya çıkacağı kesin. 2019 yılı içerisinde 1 milyar dolar yatırım alan şirket, bu yatırımı da alırsa toplamda 1,33 milyar dolar yatırım almış olacak. Aldığı yatırımlar ile değerine değer katan SpaceX, şu an da 30,5 milyar dolarlık bir şirket değerine sahip.

SpaceX şu an da bu yatırım konusu ile ilgili herhangi bir açıklama yapmamış durumda. Şirket CEO’su Elon Musk, uzaya göndermiş olduğu uydular üzerinden bu yıl içerisinde 3 milyar dolar gibi bir para kazanmayı umuyor. Hedeflenen para kazanılması durumunda SpaceX’in yatırım arayışına son verebileceğini de belirtmek isteriz. Elde edilen gelirler bir hayli yüksek olsa da uzay alanında çalışmalar yapıldığından dolayı giderlerin de fazla olduğunu söyleyebiliriz.

SpaceX, Starlink projesi kapsamında uzaya 12,000 adet uydu göndermeyi hedefliyor. Tüm dünyanın etrafını saracak olan bu uydular, tüketicilerin daha düşük ücretlerle ile daha hızlı internet kıllanmalarını sağlayacak. Projenin ilk etabında uzaya 60 uydu gönderen SpaceX, hedeflenen uydu sayısına ulaşabilmek için 300 milyon yatırıma muhtaç gibi görünüyor.