Konu Başlıkları

Elon Musk Kimdir?

Elon Reeve Musk, 28 Haziran 1972’de Güney Afrika Pretoria’da doğdu. Diğer şirketlerin yanı sıra Pay pal, SpaceX, Tesla Motors, OpenAl ve Hyperloop’un kurucularından biri olarak biliniyor. Girişimci ve mucit, dünyanın en zenginleri listesinde yer almakta ve 2017 yılında 17,4 milyar dolar ile 56. sırada yer almaktadır. Forbes Magazine, Aralık 2016 tarihli yayını için, dünyadaki en fazla güce sahip olan 21. kişinin adını verdi. Musk’a göre en büyük hedefi insanlığı sert bir şekilde değiştirmek; bu amaçla Solar City, SpaceX ve Tesla’da çalışmaktadır. İlgi alanlarından biri, küresel ısınmayı azaltmak için petrol yakıtlarının terk edilmesidir. Belki de Elon’un şimdiye kadarki en iddialı projesi, yaklaşık bir milyon insanla Mars’ta bir insan kolonisinin kurulması.

Çocukluğunu Güney Afrika’da ailesiyle, Güney Afrika’dan bir mühendis ve Kanada’dan bir beslenme uzmanıyla geçirdi. 10 yaşındayken, ilk bilgisayarı olan Commodore VIC-20 ile kendi başına programlama öğrenmeye başladı. İki yıl sonra Blastar adlı ilk video oyununu 200 $ ‘a sattı. O zaman zor zamanlar geçirdi; okul arkadaşları, kendileri için nadir görülen çıkarlarından dolayı onu zorbalıklara maruz bıraktı. Arkadaşları tarafından dövüldüğü için onu hastaneye götürmekle sonuçlandı. Elon parasını bilim kurgu kitapları, çizgi roman ve video oyunlarına harcadı. 12 ila 15 yaşları arasındaki dönemde, Nietzsche ve Schopenhauer okumasından dolayı ve çevresinden etkilenen varoluşsal bir krize girdi. Evinde işler daha iyi değildi, babasıyla olan ilişki oldukça karmaşıktı. Onu anlayamayan bir babanın duygusal şiddetini yaşadı. Zorunlu askerlik görevini reddetti. Bu nedenlerle, 17 yaşında, Pretoria’daki liseden mezun olduktan sonra, Güney Afrika’dan ayrılmaya ve annesi ile Kanada’ya sığınmaya karar verdi.

Musk’un en çok istediği şey Amerika Birleşik Devletleri’ne ulaşmaktı. O ülkede hayal ettiği her şeyi mümkün kılacak bir yol buldu. Elon, babasının desteğini reddetti. Güney Afrika dışındaki bir üniversiteye para vermedi. 1989’da Kanada’da iken, Kuzey Amerika’dan gelen anne akrabaları sayesinde çalışma fırsatı buldu. 1992 yılı için Elon, Pennsylvania Üniversitesi’nden burs aldı. Genç girişimci İşletme alanında çalışmalarına başladı, buna paralel olarak kariyerine Fizikte başladı. California, San Francisco Körfezi’nin güneyinde bulunan bir şirket olan Los Gatosun genel müdürü olduğu ortaya çıkan öğretmenlerinden birinin desteğini aldığı için şanslıydı. Bu şirkette ve daha sonra Pinnacle Research’te ultra kapasitörler üzerinde kazanılan deneyim, Nikola Tesla gibi mucitler için yarattığı ilham ile geleceğe odaklanacağı alanları tanımladı: yenilenebilir enerji, internet ve dış mekân belirledi kendine.

İnternette başlangıç, 1995 yılında Zip2 ile kardeşi Kim bal Musk ve Greg Curry adında bir arkadaşı ile başladı. Şirket, medyaya adanmış web sayfalarının geliştirilmesi ve bakımı üzerine kuruldu. Bu fikir, 1999 yılında internette yaklaşık 200 siteyi yöneten bir başarıydı. O yıl şirket 300 milyon dolara Compaq’a satıldı; ona yardım edecek para X.com bulundu. Bir sonraki plan, güvenlik ve hız sağlayan Internet üzerinden ödemeleri ve para yönetimini sistematik hale getirmekti. X.com ve güvenliğin sunduğu kolaylık, projeyi çok karlı bir fikir haline getirmenin yanı sıra 2000 yılında Confinity ile birleştirmeyi; Benzer bir hizmet sunan şirket, ancak yalnızca Palm Pilot cihazları arasında. 2001 yılında X.com, uluslararası çevrimiçi ödeme yapma hizmeti veren tanınmış bir şirket olan adını Paypal.inc olarak değiştirmeye karar verdi.

Artan başarı ile birlikte kısa sürede sorunlar ortaya çıktı. Farklı şirketler Ekim 2002’de 1,5 milyar dolar karşılığında satın alan Ebay da dâhil olmak üzere Pay PAL’ı kapatmaya çalıştı. Pay PAL’ın satışı, Linkeydin ve YouTube gibi şirketlerin eski üyeleri tarafından yaratılmasına yol açtı. Bir sonraki Musk projesi, ilk fonksiyonel elektrikli otomobili yaratan şirket olan Tesla Motors olarak adlandırıldı. Tesla’daki ana yatırım güneş enerjisi idi. Fikir 2003 yılında prototip elektrikli bir arabaya sahip olan AC Propulsion şirketinde doğdu. Musk, aynı temel AC Propulsion tabanına sahip bir spor otomobil tasarlamaya yardımcı olmak istedi. 2004 yılı için Matt Tappenhig ve Martin Eber hard ile birlikte, T-Zero of AC Propulsion modelini kitle üretmek amacıyla Tesla Motors kuruldu. Musk, sermayenin yaklaşık% 98’ine yatırım yaptı. Şirketin başlangıcı zordu; ilk modellerin bütçesi bekleneni aştı, ancak model geliştirmeye devam edebilecek kadar satmayı başardı. 2012 yılında 2100 Tesla Roadster farklı ülkelerde satıldı. 2015 yılında, her türlü araziyi kapsayacak şekilde tasarlanan Tesla Model X piyasaya sürüldü.

Musk’un üç projesinden biri SpaceX’i içeriyor. Mars’ta bir koloni kurmayı düşünerek, 2002’de Mars’a nasıl roket gönderileceğini araştırmaya başladı. Onun ilk fikri keşif misyonları için iki gezi yapmak için yeniden kullanılabilir roketler elde etmekti. O yıl için, Space Exploration Technologies kuruldu, roket fırlatmaya ve yakıt maliyetlerini ve canlılığı artırıcı malzemelerle fırlatmaya yönelik malzemeleri azaltmaya odaklandı. 2008 yılında, NASA ile on iki roket uçuşu için bir anlaşma yapıldı. Şu anda SpaceX, sıvı yakıt kullanan Falcon roketlerinin geliştirilmesinden sorumludur.

 Elon musk’ın yaptığı işleri bir özete sığdırmak ona bir hakaret olur, dünyaya damgasını vurmuş işlerini yine de özetlemek gerekirse 🙂


 1. PayPAL

Paypal Kurucusu Elon Musk Başarı Hikayesi

1999 yılında kurduğu X.com ile şirket hayatına bir başlangıç yapan Elon Musk, Confinity şirketini satın alarak büyüttü ve Pay PAL online ödeme sistemini ortaya çıkardı. PayPAL’ı, farklı fikirlerini hayata geçirmek ve farklı alanlara yatırım yapmak amaçlı 2002 yılında dünyanın en büyük alışveriş sitesi olan Erbay’a 1,5 milyar dolara sattı. %11.7 hisseye sahip Elon Musk, bu sermaye ile 3 büyük ve geleceğe yön veren şirkete adımını attı, çünkü ona göre gelecek “uzay, internet ve temiz enerjiydi.

2. SpaceX

Space X Elon Musk, Elon Musk Başarı Hikayesi

Evet boşuna sıra dışı bir adam demiyoruz. Farklı fikir ve projeleriyle adından sıkça söz ettiren, simülasyon teorisini savunmasıyla bilinen Elon Musk’ın vizyonlarından biriyse, Mars’a yeni bir koloni kurmaktı. Roket teknolojilerini standartların ötesine taşıyıp, geliştirmek isteyen Musk, 2002 yılı Haziran ayında SpaceX’i kurdu. Uzaya SpaceX’in kurulmasıyla yeni bir kapı aralandı. Odaklanmış fırlatma araçları geliştiren bir şirket olan SpaceX, ilk olarak Falcon 1 ve Falcon 9 roketlerini üretti. Daha sonra, Dragon adlı ilk uzay aracını üreten SpaceX, 2011’de kullanımı durdurulan Space Shuttle’ın yerini alan Falcon 9 roketi ve Dragon ’un 23 Aralık 2008’de Uluslararası Uzay İstasyonu’na 12 uçuşu için 1,6 milyar dolarlık NASA anlaşmasıyla ödüllendirildi.

3. Tesla

Elon Musk Tesla, Tesla Kurucusu Kim, Tesla Elektrikli Araç

Elektrikli araba dendiğinde çocukluğumuzun akülü arabaları akıllara geldiği yıllarda Tesla’yı kuran Elon Musk, temiz enerji sektörüne de bu şekilde adım atmış oldu. Tesla’nın kurucu ve ürün tasarım başkanı olan Elon Musk, öncelikli olarak Tesla Roadster’i üretti ve yaklaşık olarak 2500 adedini 31 ülkede satışa çıkardı. Kısa sürede 2500 Tesla modeli satıldı. Daha sonrasında, bir çok farklı modeller geliştirmeye hızla devam eden Elon Musk, diğer şirketlere de elektrikli araçların gelişmesine destek vermek için altyapı desteğinde bulundu. Tüm bunların üzerine bu sektördeki pazarı kanıtlayan Musk, Tesla için uzun dönemli yatırımcılar bulmayı başardı.

4. Solar City

SolarCity Elon Musk, Güneş Enerjisi, Yenilenebilir Enerji Kaynağı

İş yerlerine, evlere ve devletlere güneş enerjisi sistemini kurarak oradan ihtiyaçlarını gidermeyi amaçlayan şirket, 2006’da kuruldu. 15.000 çalışana sahip SolarCity, birçok alanda örneğin kurulum, finansal ve sistem gibi sorumluluğu üstlenerek hizmet veriyor. Estetik dizaynıyla da ilgi çeken güneş panelleri müşterilerini kurulum için hiçbir ücrete tabii tutmayarak geleceği maliyetsiz bir şekilde önümüze sunuyor.

5. OpenAI

Open Ai Elon Musk, Yapay Zeka

Tüm dünyayı inatla yapay zekâya karşı uyarmaya devam eden Musk, yapay zekânın dünyanın sonunu getireceğine ve insanlığı yok edeceğine yürekten inanıyor.