2012 yılında milli dijital cüzdan olarak tanıtımı yapılan BKM Express’in kapatılmasına karar verdi. Bankalararası Kart Merkezi A.Ş’ye gerekçeli kararın tebliğinden itibaren BKM Express’in  hizmet ve faaliyetlerinin 60 gün içerisinde sonlandırmasını istedi.

Gerekçe olarak 4054 sayılı Kanun’un 5. maddesinde yer alan koşulları sağlamamasını gösteren Rekabet Kurumu, birçok BKM Express kullanıcısının tepkisini çekti. An itibariyle detaylar net olarak belli olmasa da BKM Express’in geleceği belirsizliğini koruyor.

BKM Express’in ne olduğunu, ne işe yaradığını bilmeyenler için kısaca özetlemek gerekirse;

BKS Express sistemine  kredi veya debit kartlarınızı ekleyerek hem internet hem yüz yüze alışverişlerinizde kullanabildiğiniz, dilediğiniz zaman dilediğiniz kişilerle para alış verişi yapabildiğiniz bir teknoloji girişimi.

Birçok girişimde kullanılan BKM Express, hem kampanyalarla hem de zaman kazandıran çözümleriyle kısa zamanda birçok kullanıcıya erişim sağlamıştı. Ülkemizde insanlara fayda sağlayan birçok girişimin saçma nedenlerle kapatılmasına veya hizmetlerin durdurulmasına alıştığımız için bu yaşanan bu duruma pekte şaşırmadık. Detaylar belli oldukça bu konuda altından size gelişmeleri aktaracağız.

Rekabet kurumunun resmi internet sitesinden yaptığı açıklama ise şimdilik şöyle;

Bankalararası Kart Merkezi A.Ş. tarafından sunulan BKM Express hizmetinin, 4054 sayılı Kanun’un 5. maddesinde yer alan koşulları sağlamaması nedeniyle söz konusu faaliyete muafiyet tanınamayacağına ve bu nedenle Bankalararası Kart Merkezi A.Ş.’ye, Rekabet Kurulunun 23.09.2016 tarih ve 16-31/525-236 sayılı kararı ile tanınan muafiyetin 4054 sayılı Kanun’un 13. maddesi çerçevesinde geri alınmasına, Bankalararası Kart Merkezi A.Ş.’nin, işbu kararın gerekçesinin tebliğ tarihinden itibaren 60 gün içinde BKM Express hizmeti sunmayı sonlandırmasına karar verildi.

Rekabet Kurumu