Konu Başlıkları

Bal; insan doğası için son derece önemli bir besin. Sağlıklı beslenme uzmanlarının en fazla üzerinde durduğu ve doğal olması halinde tüketilmesini en fazla önerdiği besinlerden birisi diyebiliriz. Bal etkili bir yiyecek ancak buna ek olarak; polen, arı sütü, arı zehri ve propolis gibi arıya dair üretimler olduğunu da bilmek önemli. Bu ürünlerin de oldukça fazla amaca hizmet ettiği özellikle propolis üretimi ile ilgili üstün gelişmeler olduğu bilinmekte. Son dönemde uzmanlar tarafından yapılan çalışmalar ele alındığında bal ile neredeyse aynı değerde olan başka bir arı üretiminin daha olduğunu söylemek mümkün. Arı tarafından üretilen propolis ve üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda propolisin etkileri birçok alanda bu ürünün kullanılabilir olduğunu göstermiştir.

Propolis Ne Zaman Keşfedildi?

Propolis kullanımının çok eski dönemlere dayandığı biliniyor. Antibiyotik olarak kullanılan bu ürün özellikle mikroorganizmalar için son derece etkili. Bu ürünün bir ilaç olarak kullanıldığına dair belgeler de eski dönemlere dayanmaktadır. Farmolojik olarak ilk kullanıldığı yerlerin yani propolis üretimi sayesinde yarar sağlandığı ilk yerlerin Yunan ile Roma toprakları olduğunu söylemek mümkün. Bu bölgede eski çağlardan beri var olduğunu kanıtlayan oldukça fazla veri de mevcut. Propolisin anti septik özelliklerinin Ortaçağ Avrupa’sı için oldukça önemli olduğu ve bu dönemlerde yara tedavileri için de kullanıldığı bilinmekte.

Propolis Kim Tarafından Keşfedilmiştir?

Propolis kim tarafından keşfedildi, propolis tarihçesi

Propolis; özellikle yaraların tedavisinde kullanılmıştır. Fizikçiler tarafından propolis üretimi dikkat çekmiş ve Aristoteles, Pliny, Galen gibi önemli kişiler tarafından da yararları ele alınmıştır. Ağız enfeksiyonu için bu ürünün oldukça iyi olduğu ortaya konmuştur.

Propolis Nerelerde Kullanılmıştır?

Arıların yararlı bir ürün olarak sadece bal üretmediğinin ortaya çıkması ile birlikte; propolis üretimi de önemli bir hale geldi. Ortaçağ döneminde Avrupa ve aynı zamanda Arabistan bu ürünü en fazla kullanan yerlerden birisiydi. Bu dönemlerde aktif savaşların olduğu bilindiği için yara tedavilerinde özellikle antibiyotik özelliği için propolis son derece fazla kullanılmaktaydı.

Propolis İlk Ne Zaman İlaç Olarak Kabul Edilmiştir?

Propolis İlaç, puropolis, arı propolis kullanım alanları

Londra propolis üretimi için son derece önemli bir yere sahip demek mümkün. 17. Yy döneminde Londra resmi olarak propolisi bir ilaç olarak gördüğünü duyurdu ve önemli ilaçlar arasında bu ürünü gösterdi. Anti bakteriyel bir ürün olarak bilinen propolis bu açıklamadan sonra Avrupa da tıp alanında çok daha fazla kullanılan ve önem verilen bir hal aldı. Bir ilacın ötesinde içerisinde 22 farklı bileşen barındırıyor olması ve doğal bir şekilde de tüketilmesinin mümkün olması propolise olan ilginin sürekli olarak büyümesine neden oldu diyebiliriz.

Propolis Araştırmaları

Propolis bir ilaç olarak duyurulduğunda bu ürün ile ilgilenen kişiler bilim adamları idi. Bilim adamları propolis üretimi ile ilgilerini tamamlayıp duyurduktan sonra tıp dünyası ürünün daha fazla ne üzerinde etkili olacağı üzerine araştırmalara başladı. Veterinerlik ve insana dair olan bütün hartalıklar için çeşitli araştırmalar yapılırken bu aşamada propolis her geçen gün üretimi ile de ticari bir değer kazanıyordu. Propolis aynı zamanda konumuna göre de farklı içerikler gösteren bir ürün. Yani; Avrupa ile Asya bölgesinde yetişen propolis birbiri ile denk değil. Araştırmalar ile birlikte bu özellikler açığa çıktıkça daha fazla araştırma yapılması ve daha fazla alanda bu ürünün faydalarının gözetilmesi gerekiyordu. Tabii bu durum aynı zamanda propolis için bir kalite durumunu da ortaya koyuyordu.

Propolis Kullanım Alanları

Propolis İlaç, puropolis, arı propolis kullanım alanları

Propolis birçok şekilde kullanılmaktadır. Bu nedenle propolis üretimi sürekli talep görür bir hal almıştır. Örneğin;

 • Saf bir şekilde,
 • Aloe jeli ile,
 • Polen ile,
 • Ekstrakt olarak,
 • Ağız spreyi şeklinde,
 • Boğaz pastili olarak,
 • Krem halinde,
 • Pudra olarak,
 • Gargara olarak propolis tüketimi sağlamak mümkündür.

Buna benzer birçok ürünün içeriğinde de propolis bulunmaktadır. İçerisinde bal mumu bulunan bu ürünün ilk olarak balmumundan arındırılması gerekmektedir. Bu aşamadan sonra rahat bir şekilde ürünü kullanmak mümkündür.

Propolis Ticareti

Propolis ile ilgili bilinen şeyler ilk zamanlardan bu yana çok fazla artmamıştır. Bu durumun en önemli nedeni propolisin sürekli olarak bulunduğu bölgeye göre çeşitlilik göstermesidir. En önemli propolis üretimi araştırmalarının Çin bölgesinde yapıldığını söylemek mümkündür. Henüz farklı dillere çevrilen kaynaklar da az olduğu için halkın ya da ticari adamların bu konuda bilgilenmesi yeterli kadar hızlı olmamaktadır. 1984 yılında yapılan açıklamalara bakıldığında neredeyse 200 ton kadar propolisin ticaret hacmi içerisinde yer aldığı gözlemlenmiştir. Bu ürünün üretimini en fazla yapan ülkeler ise;

 • Çin
 • Brezilya
 • Amerika
 • Avusturalya
 • Uruguay olarak sıralanabilir.

Propolis işlenmesinde en önemli olan ülke ise şu anda Japonya olarak ele alınmaktadır.

Propolis Üretimi Neden Yaygınlaşmıyor?

Arıcılık yapan kişiler tarafından propolis üretimi mümkündür ancak bu üretimin sentetik bir şekilde olması mümkün değildir.

 • Ürünün belirli bir standardı yoktur,
 • Ürünün bir patenti yoktur,
 • Eğitimsiz kişiler tarafından yapılmamalıdır,
 • Bal gibi bir pazarlama ağı yoktur,
 • Gelir olarak kişileri tatmin etmeyebilir,
 • Üretimin özellikleri firmaları tatmin etmeyebilir bu gibi nedenlerden dolayı propolis üretiminin yaygınlaşması mümkün hal gelememektedir.

Türkiye’de Propolis Üretimi

Türkiye içerisinde propolis üretimi ile ilgili incelemeler yapılmıştır. Bu incelemeler sırasında kimyasal olarak ve aynı zamanda mikroskobik düzeyde incelemeler de dikkate alınmıştır. Türkiye genelinde üretilen propolis için kaynakların neler olduğu bilinmektedir. Castanea Sativa ve bunun yanı sıra Poplussp adı verilen iki önemli kaynak mevcuttur. Fakat detaylı bir çalışma olarak bu araştırma ele alınamaz. Türkiye için de propolis konusunda bir standart mevcut değildir. 2001 yılında yapılan araştırmalar ise farklı bölgeleri ele almaktadır. Toplanan ürünler üzerinde GC ile MS adı verilen kimyasal analizlere tabii tutulmuştur. Özellikle; Bursa çevresinden alınan örneklerin flavononlar ile ketonlar bakımından son derece zengin olduğu gözlemlenmiştir.

Güvenilir Propolis Markaları

 • Marnys Propolis
 • Ocean Propolis
 • Balparmak
 • Voonka
 • Bee’o up
 • The Lifeco

Propolis Üretmek ve Satmak Mümkün Mü?

Arıcılık ile uğraşıyorsanız ve bu konuda kendinizi geliştirdiyseniz propolis üretimi yapmanız ve ardından satmanız mümkün. Ancak bu konuda arıların üretim aşamasında fazlasıyla zorlandığını bilmeniz gereklidir. Propolis üretimi arılar tarafından tomurcuklarda ve sürüngenler üzerinde yer alan zamk gibi bir sızıntının alarak arı tarafından ağızda nemlendirilerek çiğnenmesi sonucu oluşmaktadır. Arı bu ürünü yuvaya bacakları arasında taşıyarak getirir ve arının bu ürünü depolaması için 15 20 dakika geçmelidir.

Propolisi çeşitli ilaç firmalarına doğru kalitede üretmeniz halinde satmanız mümkündür.

Propolis Ne Kadar Kâr Bırakır?

Bir süre öncesine kadar propolis üretimi oldukça azdı ancak son dönemde propolis özellikle sosyal medya ile birlikte daha fazla duyulmaya başlandı. Sözleşmeli bir şekilde bu ürünün üretimini yapmak ve satmak mümkün. Propolis oldukça önemli bir ürün. Üreten kişinin ürünün her anında bu detayı göz önünde bulundurması ve satışa kadar ürüne özen göstererek aslına zarar gelmesini engellemesi gerekir. Türk propolisi en kaliteli propolislerden birisidir. Az ancak değerli bir ürün olduğu için kar sağlamanız mümkündür. Örneğin; 500 mg değerinde olan 100 adet propolis kapsülünün satış fiyatı 130 TL civarında seyretmektedir. Ürünü ilk olarak ilaç üreticileri ya da takviye gıda üreten kişilere sunmanız önemlidir.