Konu Başlıkları

Pilot olmak için nereden başlamalıyım?

Pilot olmak için her meslekte olduğu gabi bazı özellikleri taşıyor olmanız gerekir. Bu meslek karizmatikliği, getirileri ve bol kazancı açısından tüm gençlerin gözdesi konumundadır. Pilot olmak için henüz geç kalmış sayılmazsınız. Ancak bu mesleği yapıp yapamayacağınıza karar vermeden önce tüm yönlerini ele almanız gerekir. “Bu mesleğe ne kadar hazırsınız, zorluklarına ne kadar katlanabilirsiniz ve bu mesleği yapabilmek için gerekli donanıma sahip misiniz?” Bu soruların cevaplarını araştırmalısınız. Bu mesleği yapmak için adım atmadan önce dezavantajlarını ve avantajlarını çok iyi değerlendirmelisiniz. Bu mesleğe uygun olup olmadığınızı çok iyi değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Sizlere rehber olması açısından bu mesleğin avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi verelim;

Pilot olmanın avantajları nelerdir?

 • Pilot olmanın en önemli avantajı dünyayı gezmenizdir. Pilotlar, bol bol seyahat ederler ve yeni yerler gezip görmek sizin için önemliyse, bu mesleği keyifle yapabilirsiniz.
 • Pilot olduğunuzda, diğer pilotlarla ve hosteslerle aynı düşünce yapısına ve motivasyona sahip olursunuz. Bu da işinizi severek yapmanıza ve sizin gibi düşünen insanlarla bir arada olmanıza imkân sağlar.
 • Pilotluk mesleği sayesinde, gittiğiniz tüm ülkelerde farklı kültürlerden insanlarla tanışarak ufkunuzu ve bakış açınızı genişletme şansına sahip olursunuz.
 • Pilotluk mesleği sürekli olarak eğitim gerektiren bir iştir. Eğer eğitimlerinizi sürekli olarak tamamlayıp kendinizi geliştirirseniz, güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Bu sayede daha çok para kazanabilir ve kariyeriniz arttıkça kendinize küçük bir servet yapabilirsiniz.
 • Pilotlar, eğitimlerini ve testlerini tamamladıktan sonra evlerine döndüklerinde, iş hayatını geride bırakırlar. Bu da onların eve iş getirmedikleri ve ev hayatının tadını çıkardıkları anlamına gelir. Yani pilotlar tatil günlerinde ve mesai saatleri dışında çalışmak zorunda kalmazlar.
 • Pilotların her ne kadar çalışma şartları zor olsa da çalışmak zorunda oldukları belirli bir saat sınırı vardır. Bir pilot ayda sadece 8 gün çalışabilir. Bu da bu mesleğin başka bir avantajıdır.
 • Pilotlar, gittikleri yerlere ücretsiz olarak ya da indirimli olarak seyahat ederler. Ayrıca pilotların otellerde konaklama ve araç kiralama gibi çeşitli olanakları da vardır.
 • Pilotluk karizmatik bir meslek olduğu için iş hayatları boyunca pilotların çok sayıda ünlü ile tanıştığına da şahit olabilirsiniz.
 • Pilotların maaşları güzel olduğu kadar, emeklilik şartları da oldukça güzeldir. Diğer mesleklere göre daha erken emekli olurlar ve daha yüksek emekli maaşı alırlar.
 • Pilotların büyük bir kısmı mesleğini severek yapar. İzinli olduğu günlerde eğlence için uçan pilotlar bile vardır.

Pilot olmanın dezavantajları nelerdir?

Yukarıda saydığımız avantajlar, sizi bu mesleğe yakınlaştırmış olabilir. Ancak bu mesleğe adım atmaya karar vermeden önce hangi zorluklarla karşılaşacağınızı bilmenizde fayda vardır.

 • Pilotların ayda kaç gün çalışacağı ve kaç gün izinli olacağı, çalıştıkları şirkete ve pilotluk mesleğinde ne kadar deneyimli olduklarına göre değişir. Bir pilotun ayda en az 8 gün en fazla ise 20 gün uçma zorunluluğu vardır. Büyük havayolu şirketlerinde bulunan pilotların ayda 14 gün uçması gerekir. Bu da bu şirketlerde çalışan pilotların ayda 14 gün evlerinden uzak kaldığını gösterir. Pilotların daha fazla çalışması mümkün olmasa da evlerinden uzakta olmaları ve aile hasreti çekmeleri, ödenmesi gereken ağır bir bedeldir.
 • Pilotlar, yılda iki kez yeterlilik testlerine girerler. Her ne kadar eve iş götürmeseler de bu testlere hazır olmaları gerekir. Bu nedenle bazı dönemlerde eve iş götürmek zorunda kalabilirler. Çünkü bu testlerden geçememeleri durumunda, işsiz kalmaları ihtimali vardır.
 • Kaptan pilotlar yılda bir kez fiziksel sıvana tabi tutulurlar. Bu sınavda alkol ve uyuşturucu testi ile birlikte sağlık kontrolleri de yapılır. Diğer pilotlar bu sınava yılda bir kez girerler. Bu nedenle sağlık sorunu olan pilotlar en fazla bir yıl sonra mesleğinden olurlar. Ayrıca daha önce alkol ve uyuşturucu gibi nedenlerle sağlık problemi yaşadıysanız, yine mesleğinizden olma riskiniz vardır. Bu fiziksel testlerde pilotların sürüş kayıtları da incelenir. Bu inceleme sırasında herhangi bir şekilde ağır bir suçla bağlantınız tespit edilirse, mesleğinizden olursunuz.
 • Pilotlar fiziksel olarak zinde ve sağlıklı olmalarının yanında, psikolojik olarak sağlam olmalıdır. Çünkü pilotlar, pek çok insanın hayatını karşılaştıkları problemlere çözüm getirme ve sakin kalma becerileri ile ellerinde tutarlar. Bu da onlara psikolojik olarak büyük sorumluluk yükler.
 • Nitelikli bir pilot olmak istiyorsanız, bu mesleğin maliyetli olacağını da bilmeniz gerekir. Pilot olmak için yüklü miktarda para harcamanız gerekebilir.
 • Pilot olmak istiyorsanız, pilotların düzenli bir hayat yaşamalarının çok zor olduğunu da bilmeniz gerekir. Herkes evinde uyurken onlar çalışmak zorunda kalabilir. Hatta herkes tatile gittiğinde, pilotlar başka ülkelere seyahat etmek zorunda kalabilir.
 • Pilotların stres yönetimi konusunda da uzman olması gerekir. Pilotluk oldukça stresli bir iştir. Çünkü hem maliyeti milyonlarca dolar olan uçağın hem de içinde bulunan yüzlerce yolcunun kontrolü onların elindedir.
 • Pilotların gıda zehirlenmesine karşı da dikkatli olması gerekir. Pilotların her gittiği yerde farklı yemekler yemesi gerekir. Bir uçakta en az iki pilot bulunur. Gıda zehirlenmesi tedbiri için bir pilot bir yemek yerken, diğer pilot farklı bir yemek yemeyi seçmelidir.
 • Çalışırken müzik dinlemeyi seviyorsanız pilotluk size göre bir meslek değildir. Çünkü pilotların kokpitte müzik dinlemesi yasaktır. Bunun nedeni ise dikkat dağınıklığını önlemektir.

Bütün bu dezavantajlar gözünü korkutmuş olabilir. Bunlar göze alınmayacak riskler değildir. Eğer fiziksel ve psikolojik olarak kendinizi pilotluk mesleğine yeterli görüyorsanız, şansınız denemenizi tavsiye ederiz.

Pilot olmak için hangi şartlar gerekir?

Pilot olmak için kendiniz yeterli gördüyseniz ve artık başlamak istiyorsanız, hangi şartları taşımanız gerektiğini de bilmeniz gerekir. İşte taşımanız gereken özellikler…

1 Eğitim Almalısınız

Pilotlar, hayatları boyunca eğitim alırlar ve yukarıda da bahsettiğimiz gibi yılda en az bir kez sınava tabi tutulurlar. Bu nedenle eğitim hayatını seviyor olmanız gerekir. Pilot olmak için meteoroloji, temel fizik, matematik, navigasyon, uçak sistemleri, fizyoloji, yönetmelik gibi pek çok dersi almanız gerekir. Çünkü bir kişinin donanımlı bir pilot olabilmesi için hava koşullarından yönetmeliklerine uçak sistemlerinden meteoroloji bilimine kadar pek çok alanda yeteri kadar bilgiye sahip olması gerekir.

2 İyi derecede ingilizce bilmelisiniz

Pilot olmak için gerekli şartlar arasında iyi derecede İngilizce bilinmesi de vardır. İngilizceniz iyi değilse bu işe hiç kalkışmayın. Yeterli seviyede değil çok iyi seviyede İngilizce bilgisine sahip olursanız, bu mesleği yapabilirsiniz. Henüz yolun başındayken, gireceğiniz yazılı ve sözlü İngilizce sınavlarını geçebilmeniz gerekir. Pilotluk alanında kariyer yapmak istiyorsanız, henüz eğitimlere başlamadan önce havacılık İngilizcesi eğitimi almanızı tavsiye ederiz.

3 Öğrenim mezuniyeti zorunluluğu

Pilot olabilmek için askeri okullardan mezun olabilir, üniversitelerin pilotaj bölümlerine gidebilir ya da ücretli pilotluk eğitimi alabilirsiniz. Bunların dışlında, herhangi bir 4 yıllık üniversiteyi bitirdikten sonra THY uçuş akademisine ücretsiz olarak başvuru yapma şansınız da vardır.

Kanunlara göre pilot olabilmeniz için lise mezunu olmanız yeterlidir. Ancak uygulamaya bakıldığında pek çok havayolu şirketinin üniversite mezunlarını işe aldıklarını görebilirsiniz. Lise muzunu olan kişilerin, pilot olmak için rekabet ortamında bulunan üniversite mezunlarına karşı şansları çok az olacaktır. Görüldüğü gibi pilotluk için eğitim almamış olan kişilerin bile üniversite hayatından sonra eğitim alabilmesi şansı vardır. Teknik bölüm mezunlarının aday pilotluk için daha avantajlı olduklarını da belirtelim.

4 Sağlıklı olmanız gerekir

Pilot olabilmeniz için bir dizi sınavı geçmeniz gerekecektir. Bu sınavların sonucunda hem ruhen hem de fiziksel olarak sağlıklı olmanız beklenir. Pilot olmak için gerekli olan sağlık raporunda bir dizi teste tabi tutulursunuz. Bu rapor SHGM tarafından düzenlenmiş olan birinci sınıf sağlık sertifikası olarak da tanımlanabilir. Bu sertifikayı alamayan adaylar, kesinlikle pilot olamazlar.

5 Paranız olmalıdır

Pilot olabilmek için çeşitli eğitimler almanız gerektiğinden bahsetmiştik. Bu eğitimlerin hepsi maliyetlidir. Ayrıca girmeniz gereken sınavların ve testlerin de maliyeti vardır. Bu nedenle küçük bir servete sahip olmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Pilot olmak için yüksek tutarda kredi çeken ve borç altına giren kişiler de vardır. Örneğin; havayolu pilotu lisansına sahip olmak için okullara göre ücretlerin değişmesi ile birlikte ortalama 80.000 Euro ödemelisiniz. Bu yalnızca bir eğitim için ödeyeceğiniz, ortalama bir bedeldir. Bazı okullar verdikleri testler ve materyaller için daha fazla ücret talep edebilirler. Bazı okullar ise bu fiyatın mezun olana kadar geçerli olduğunu öne sürebilir ancak belirli bir uçuş saatini kapsadığını söylemeyerek, daha sonra ücret talep edebilirler. Dolayısıyla, pilot olmak için alacağınız eğitimin fiyatını çok iyi değerlendirmeli ve tüm etkenleri göz önünde bulundurarak maliyetini hesaplamasınız. Çok çalışmak koşuluyla, burslu olarak pilotaj eğitimi almanız da mümkündür.

Pilot olmak için gerekli olan lisanslar nelerdir?

Pilotluk mesleğini yapmak için bazı belgelere yani lisanslara sahip olmanız gerekir. Bu lisansları alabilmek için de kanunda belirtilen şartları taşıyor olmanız gerekir. Bu meslekte toplam 5 adet lisans bulunur. Öğrenci pilotluktan başlayan bu lisanslar aletli uçuş yetkisine kadar uzanır. Örneğin; ticari pilot lisansı alabilmek için önce öğrenci pilot, ardından da hususi pilot lisansı almalısınız. Bu da kariyer yapmak için aşama aşama yükseleceğiniz anlamına gelir. Pilotluk mesleğinde almanız gereken lisansları ve bunlar için istenen koşulları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

Öğrenci pilot lisansı (SP) almak için gerekli olan koşular

En az lise ya da dengi bir okul mezunu olmanız gerekir.

İlk yapacağınız yalnız uçuştan önce 17 yaşını tamamlamış olmanız gerekir. Entegre kurslara başlayacak olan adayalar için 16 yaşının tamamlanmış olması yeterlidir.

SHGM tarafından ya da bu kuruluş tarafından yetkilendirilmiş olan havacılık tıp merkezlerinden alacağınız geçerli 1. sınıf ya da 2. sınıf sağlık sertifikasına sahip olmanız gerekir.

Hususi pilot lisansı almak (PPL) için gerekli olan koşullar

En az lise veya dengi okuldan mezun olmanız gerekir.

18 yaşını tamamlamış olmanız gerekir.

Teorik bilgi sınavlarından ve uçuş eğitimlerinin alınmasından sonraki 6 ay içinde gireceğiniz yetenek testinde başarılı olmanız gerekir.

Hususi pilot yönetmenliğinde belirtilen uçuş tecrübesine sahip olmanız gerekir.

SHGM tarafından ya da bu kuruluş tarafından yetkilendirilmiş olan havacılık tıp merkezlerinden alacağınız geçerli 1. Sınıf ya da 2. Sınıf sağlık sertifikasına sahip olmanız gerekir.

SHGM tarafından yetkilendirilmiş olan uçuş eğitimi organizasyonları tarafından verilen uçuş eğitimini ve teorik bilgi eğitimini tamamlamış olmanız gerekir.

Gece uçuş yetkisi isteniyorsa, gerekli olan eğitimleri almış olmanız gerekir.

Ticari pilot lisansı (CPL) almak için gerekli olan koşullar

En az lise ya da dengi bir okuldan mezun olmanız gerekir.

En az 18 yaşını tamamlamış olmanız gerekir.

Gireceğiniz teorik bilgi sınavlarından ve uçuş testinden başarılı olmanız gerekir.

SHGM tarafından yetkilendirilmiş olan uçuş eğitim organizasyonları tarafından verilen teorik bilgi eğitimini ve uçuş eğitimini başarıyla tamamlamış olmanız gerekir.

SHGM tarafından verilecek olan 1 sınıf geçerli sağlık sertifikasına sahip olmanız gerekir.

Ticari pilot yönetmeliğinde belirtilen uçuş tecrübesine sahip olmanız gerekir.

Havayolu nakliye pilotu lisansı (ATPL) almak için gerekli olan koşullar

En az lise veya dengi bir okuldan mezun olmanız gerekir.

En az 21 yaşını tamamlamış olmanız gerekir.

Ticari pilot lisansına ve aletli uçuş lisansına sahip olmanız gerekir.

SHGM tarafından verilecek olan 1. sınıf geçerli sağlık sertifikasına sahip olmanız gerekir.

SHGM tarafından yetki verilmiş olan uçuş eğitimi organizasyonlarından alacağınız uçuş eğitimini ve teorik bilgi eğitimini, başarıyla tamamlamış olmanız gerekir.

Uçuş kontrolünde ve teorik bilgi sınavlarında başarı sağlamış olmanız gerekir.

MCC kursu görmüş olmanız gerekir.

Havayolu nakliye pilotu yönetmeliğinde belirtilen uçuş tecrübesine sahip olmanız gerekir.

Aletli uçuş lisansı (IR) almak için gerekli olan koşullar

Aletli uçuş lisansı yönetmeliğinde belirtilen uçuş tecrübesine sahip olmanız gerekir.

İlgili sınıf için belirtilen sağlık sertifikasına sahip olmanız gerekir.

SHGM tarafından belirtilmiş olan bir programa uygun olarak, onaylı olan uçuş eğitimi ve teorik bilgi eğitimini başarıyla tamamlamış olmanız gerekir.

Yapılacak olan teorik bilgi sınavlarından ve uçuş kontrolü sınavlarından başarıyla geçmeniz gerekir.

NOT: Aletli uçuş eğitimleri, hususi pilot ya da ticari pilot lisansına sahip olan kişiler tarafından, SHGM tarafından yetkilendirilmiş olan uçuş eğitim organizasyonlarında verilebilir. Bu eğitim aynı zamanda sıfırdan başlayan ve devamlılık gerektiren bir kurs aracılığıyla, ticari pilot sertifikası ile birlikte de alınabilmektedir.

Pilot olmak için ücretli pilotluk eğitimi nasıl alınır?

Pilot olmak için ticari pilot lisansına yani CPL lisansına sahip olmanız gerekir. Bu lisansı almak için de özel okullardan kurs alma imkânınız vardır. Bu kursun ücreti ortalama olarak 80.000 Euro civarındadır. Eğitim veren okullar bu paranın peşin olarak ödenmesini istemezler ve kolaylık sunarlar. Örneğin bir kısmını peşin olarak kalanlarını da taksitler halinde ödeyebilirsiniz. Hatta bazı okullar pilot olduktan sonra maaşınızdan alınmasını da kabul edebilirler.

Pilot olmak için adayların 18 aylık bir eğitim dönemine girmesi gerekir. Bu eğitim döneminde Similatör, Teori ve Uçuş eğitimlerini alırsınız. Bu eğitimlerin alınabileceği özel okul sayısı 20’den fazladır. Bu nedenle eğitim alacağınız okulu seçerken çok iyi değerlendirme yapmanız, şartlarını ve verecekleri eğitimi çok iyi araştırmanız gerekir. Tabi araştırma yaparken maliyetlerini de göz önünde bulundurmalı, size ne gibi kolaylıklar sağlayacaklarını da öğrenmelisiniz.

THY ücretsiz uçuş eğitimleri hangi koşullarda verilir, kimler bu eğitimi alabilir?

Türk Hava Yolları, bazı dönemlerde kendi bünyesinde yetiştirmek üzere pilot alımı yapar. Bu alım sonucunda pilot adaylarına ücretsiz uçuş eğitimleri verilir ve belirli bir maaş ile işe başlamaları sağlanır. THY uçuş akademisinde eğitim alabilmek ve pilot olmak için bazı şartları taşıyor olmanız istenir. Bu şartları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

 • En az lise veya dengi bir okuldan mezun olmanız
 • T.C. vatandaşı olmanız
 • 01.01.1987 tarihinden sonra doğmuş olmanız
 • Erkek adayların askerlik hizmetini tamamlamış olması ya da eğitim tarihi itibariyle en az 2 yıl tecil ettirmiş olması
 • Adayların adli sicil kaydının ve adli sicil arşiv kaydının bulunmaması
 • Erkek adayların 165 cm’den kısa ve 190 cm’den uzun olmaması, beden kitle endeksinin 20-30 aralığına uygun olması
 • Kadın adayların 160 cm’den kısa ve 190 cm’den uzun olmaması ve beden kitle endeksinin 20-30 aralığında olması
 • Daha önce THY ve diğer kuruluşlardaki görevlerinden, disiplinsizlik nedeniyle ayrılmamış olması
 • Adayların daha önce THY ve THY’ye bağlı olan iştiraklerinden, fesih yoluyla ayrılmamış olması
 • THY tarafından yapılacak olan değerlendirme süreçlerinde başarılı olunması
 • Adayların, uluslararası sivil havacılık teşkilatının belirlemiş olduğu ticari hava yolu şartlarına uygun olması gerekir. Bu şartlar sağlıkla ilgilidir ve adayların istenilen sağlık raporunu, başvurudan sonraki bir tarihte, THY tarafından bildirilen hastanelerden alması istenir.

Pilot olmak için bu uçuş eğitimini ücretsiz olarak almak isteyen adayların iyi derecede İngilizce bilmesi de istenir. THY tarafından istenilen sınavlar ve puan aralıkları ise şöyledir;

 • Başvuru tarihinden itibaren son 2 yıl için geçerli olmak üzere TOEFL sınavından 75 ya da IELTS sınavından 6 alınmış olmalıdır.

THY ücretsiz pilotluk eğitimine nasıl başvuru yapılır?

Yukarıda saymış olduğumuz koşulları taşıyan adayların başvurularını, internet üzerinden yapmaları gerekir. Başvuru süreci ve gerekli bilgiler THY tarafından, internet üzerinden duyurulur. Bu eğitim için internet dışında kalan başvurular kabul edilmez. Dil belgesi olan adayların boy ve kilo ölçümleri yapılır. Belgesi olmaya adaylar ise THY’nin kendi bünyesinde açılacak olan İngilizce sınavına davet edilirler. Bu sınavdan başarılı olamayan adayların başvuru süreci biter. Bütün belgeleri tamamlayan ve eğitimlerini alan adaylara ise THY tarafından işe başlama teklifi yapılır. Bu teklife, adayların hazırlaması gereken belgeler istenir ve belgeler teslim edildikten sonra işe başlanır.

Pilotlar ne kadar maaş alır?

Pilot olmak için istenen bu kadar şarttan ve eğitimden sonra, ne kadar maaş aldıklarını merak etmeniz oldukça doğaldır. İnsanın aklına, bu kadar çok eğitimden ve aşamadan geçen pilotların çok yüksek miktarda maaş alması gerektiği gelir. Bir bakıma bu düşünce doğrudur. Pilot maaşları, pilotların tecrübesine ve çalıştıkları hava yolu şirketlerinde göre değişmekle birlikte, ortalama olarak 10 bin lira ile 35 bin lira civarındadır. Yeni işe başlayan pilotların 10 bin lira aldıkları, kaptan pilotların ise 20 ile 35 bin arasında maaş elde ettikleri bilinmektedir.

Ancak pilotluk mesleğinde güzel maaş almak için yine kariyer yapmanız gerekir. Çünkü pilotların büyük bir kısmının maaşlarından, aldıkları eğitimlerin masrafları kesilir. Bu nedenle yeni işe başlayan pilotların yüksek miktarda maaş alması çok da mümkün değildir.

Nasıl pilot olabilirim?

Pilot olmak için yalnızca yukarıdaki şartları taşımanız ve uçağı kontrol edebilmeniz yetmez. Bir uçağı uçurmak ve kontrollü bir şekilde gideceği yere ulaştırmak büyük bir beceridir. Ancak bunların yanında bazı yeterliliklerinizin de olması gerekir. Uzman bir pilot olmak ve bu alanda kariyer yapmak için aşağıdaki konularda da bilgi sahibi olmalısınız.

 • Uçuş teorisinden anlamalısınız;

Uçuş teorisinden anlayabilmeniz için az da olsa fizik kanunlarını bilmeniz gerekir. Çünkü uçağı uçurabilmek için gaz kanunları, sıcaklık, akışkanlık, eylemsizlik, kütle ve hareket alanlarında bilgi sahibi olmasınız.

 • Meteorolojiden anlamlısınız;

Pilotların hava durumunu kontrol etmek ve hava tahminleri yapmak gibi bir zorunlulukları vardır. İyi bir pilot olmak için hava durumunu gözlemlemek ve bu konuda rapor vermek zorundasınız. Hava şartları ile ilgili analizler yapmalı ve bu konuda kendi kararlarınızı alabilme yeteneğine sahip olmasınız. Hava değişikliklerinin uçuşu nasıl etkileyeceğini ve hangi değişkenlerin hava durumu üzerinde etkili olduğunu bilmeniz gerekir.

 • Uçak sistemlerinden anlamalısınız;

Uçaklarda teknisyenler bulunur ancak iyi bir pilot olmak için uçağın bakımından da anlamanız gerekir. Bu konuda yalnızca teknisyenlere güvenmek doğru değildir çünkü yüzlerce insanın hayatı pilotların elindedir. İyi bir pilotun, uçağın tüm donanımlarından ve motorundan iyi derece anlaması gerekir. Uçuş kumandaları, kablo ve makara sistemleri, malzeme yorulması, metal esneme limitleri gibi konular hakkında da bilgi sahibi olmasınız. Bu konular hakkında en ufak bir fikriniz yoksa, yalnızca uçağı uçurmak size yeterli olmayabilir çünkü ortaya çıkabilecek bir problemi çözebilme yeteneğine de sahip olmalısınız.

 • Navigasyon hakkında bilgi sahibi olmasınız;

Navigasyon, pilotlar için oldukça önemli bir konudur. Navigasyonu yalnızca bir yerden başka bir yere gitmek olarak algılamamanız gerekir. Pilotların navigasyon alanında haritaları ve çizelgeleri çok iyi şekilde yorumlayabilmesi önemlidir. Çizelgelerden anlamayan pilotlar etkisiz olarak uçarlar ve bu pilotların bir yerlere çarpma riski vardır. Bu nedenle çizelgeler çok iyi okunmalı ve güvenlik paylarının uçuşları nasıl etkileyeceği hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Uçakta navigasyon cihazının bozulması durumunda pilotun çizelgeleri çok iyi okumasının ve navigasyonun diğer araçlarıyla yön bulabilmesinin de önemi büyüktür.

Uçakta bulunan her navigasyon parçası hakkında pilotların bilgi sahibi olması ve bunların nasıl kullanılacağını çok iyi bilmesi ve avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi sahibi olması da gerekir. Pilotların yön bulmak için coğrafya hakkında da bilgi sahibi olması gerekir. Acil iniş durumlarında, gidecekleri ülkenin siyasi ve güncel olaylarını da takip etmelidir. Çünkü düşman bir ülkeye iniş yapma ihtimali oluşabilir ve bu da büyük sorunlar yaratabilir.

Navigasyonda bir diğer önemli nokta hava durumuna hâkim olunmasıdır. Beklenmeyen koşuların oluşması durumunda pilotlar bazen yollarından sapabilir. Böyle bir durum genellikle yaşanmaz ama yaşandığı zaman pilotların kendi rotalarına dönmeleri gerekecektir. Aynı zamanda pilotların kötü hava şartlarında rota değiştirmeden ilerleyebilmek için bazı riskleri de almaları gerekecektir.

 • Yönetmelikler ve hava trafik kontrolü hakkında bilgi sahibi olmalısınız;

Pilotların uçuşlarını etkileyebilecek yüzlerce yönetmelik vardır. Pilotların bu yönetmelikleri mutlaka bilmesi gerekir. Hukuk yetkilileri tarafından yazılan bu yönetmelikler, pilotların uyması gereken kuralları içerir. Bu yönetmeliklerin büyük bir kısmı tehlikeli maddeler ile ilgidir ve bu maddeleri taşıyan pilotların her madde hakkında bilgi sahibi olması önemlidir. Uluslararası olarak uçan olan pilotların hem kanunlara hem de gidecekleri ülkelerin kanunlarına uyma zorunluluğu da vardır.

Hava trafik kontrolleri de birden fazla yönetmeliğe sahiptir. Pilotların bu yönetmelikler hakkında da tam donanımlı olması gerekir. Hava trafik kontrolörleri tarafından takip edilmesi gereken kuralları, aynı zamanda pilotların da bilmesi gerekir. Kontrolörler bir hata yaptığında bu hatayı fark etmek ve düzeltmek, pilotların sorumluluğundadır. Hava trafiğini kontrol eden kişilerin radarlarını ve telsizlerini de pilotların bilmesi gerekir.

 • Fizyoloji bilgisine sahip olmalısınız;

Pilotların geçmişte yaşanan uçak kazaları hakkında bilgi sahibi olması, olası bir kaza durumunda nasıl hareket edeceğini bilmesi açısından önemlidir. Pilotlar, uçuş güvenliğini tehlikeye atacak hastalıklar ve sağlık durumları hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Pilotların yolcuları etkileyebilecek sağlık problemleri hakkında bilgi sahibi olması ve bu problemleri nasıl önleyeceğini de bilmesi gerekir.

Yukarıdaki saymış olduğumuz konular hakkında pilotlar, zaten eğitim almaktadır. Pilotların bu alanlar hakkında diploma sahibi olması beklenmez. Yalnızca bu alanlarla ilgili tam donanımlı olmaları yeterlidir. Bu bilgilerin istenmesinin nedeni ise pilotların uçuş güvenliğinin tam olarak sağlayabilmesi içindir. Eğer yukarıdaki alanlar hakkında yeterli donanıma sahip olursanız, pilotluk kariyerinizde hızlı bir şekilde ilerleyebilir ve uçuşlarınızı tam güvenlikli olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Pilotluk mesleğine nasıl başlanır?

Pilotluk mesleğine başlamanız için genç yaşlarda olmanız büyük avantaj sağlayacaktır. Alacağınız eğitimleri düşünürseniz, ne kadar genç olursanız sizin için o kadar iyi olacaktır. Ancak ileri yaşta olan kişilerin de hemen hareket geçmesi ve ertelememesi gerekir. Eğer pilot olmaya karar verdiyseniz ve daha önce hiç uçuş deneyiminiz olmadıysa, yerel hava alanlarına gidebilirsiniz. Bu sayede tanıtım sürüşü yapabilir ve uçak uçurma şansı elde edebilirsiniz. Bu tanıtım sürüşleri çok pahalı değildir. Eğer uçağı uçurma yeteneğiniz varsa, pilotluk için adım atmaya başlayabilirsiniz. Eğer tanıtım sürüşlerinde başarılı olamadıysanız, bu meslekten vazgeçin.

Uçuş okullarına gitmek istemiyorsanız, sizi ikna etmeye çalışan kişilere aldırış etmeyin ve bu okullara gitmeyin. Ancak ilk uçuş deneyimi her insana olduğu gibi size de keyif veriyorsa, eğitim almaya başlamalısınız. Eğitim alacağınız okulda yer dersleri olup olmadığını öğrenmelisiniz. Yukarıda saydığımız bilgileri alabileceğiniz dersler, yer dersleridir. Eğer gideceğiniz okulda bu dersler ileri bir tarihe verilecekse, kendinize bu konular hakkında çıkarılmış olan kitaplardan alabilir ve eğitiminize bir an önce başlayabilirsiniz.

Yer derslerini aldıktan sonra artık uçuş derslerini almaya başlayabilirsiniz. Bu dersler size keyif veriyorsa, almaya devam edin ancak uçmaktan korkuyorsanız ve bu işi yapmayacağınızı düşünüyorsanız, halen bırakmanız için geç değil. Uçak uçurmayı pek çok kişi sever ancak bu konuda profesyonel olabilmeniz için çok çalışmanız ve belki de yüzlerce kez uçuş denemesi yapmanız gerekecektir.

Günümüzde, pilotların büyük bir kısmi askeriyeden gelmektedir. Hava yolu şirketleri de askeriyeden gelen pilot başvurularına öncelik veriler. Eğer özel eğitim alarak pilot olduysanız öncelikle deneyim kazanmaya önem vermelisiniz. Bunun için küçük şirketlerde işe başlayabilir ve deneyim kazandığınız zaman büyük şirketlerde çalışmak için başvuru yapabilirsiniz. Hava yolu şirketlerinde çalışmak istiyorsanız askeriyeden mezun olmaya çalışmalısınız.

Pilot olmak için hangi yolu seçerseniz seçin mutlaka uçmayı öğrenmelisiniz. Sizin için en iyi seçenek ise askeri uçuş okulları olacaktır. Eğer bu işi yapmak istiyorsanız hemen gidin ve başvurunuzu yapın. Ertelemek, zararlı çıkmanıza neden olur.

Pilotların çalışabileceği yerler nereleridir?

Pilot olmak denince akla genellikle büyük hava yolu şirketleri gelir. Ancak pilotluk mesleğini yapabilmeniz için başka alternatifleriniz de vardır. Hava yolu şirketleri maaş ve uçuş deneyimi açısından avantajlıdır ancak bu işe küçük yerlerden başlayıp, azımsanmayacak kadar maaş alabilirsiniz. Pilot olarak para kazanabileceğiniz yerler ise kurumsal havacılık, tarımsal havacılık ve askeri havacılık alanlarıdır. Kurumsal havacılık yaparken özel şirketlerin uçaklarını uçurursunuz. Tarımsal havacılık yaparken tohum serpme ve ilaçlama gibi görevler için uçarsınız. Eğer bu alanda ders vermek isterseniz de askeri okullarda ya da özel eğitim kurumlarında ders vermeye başlayabilirsiniz.