Konu Başlıkları

Çalışan insanların büyük bir kısmı, birikimlerini farklı yatırım araçlarını kullanarak değerlendirmek ister. Ekonomin karışık olduğu şu günlerde insanlar, hangi yatırım araçlarına yöneleceğini tam olarak bilemez. Uzmanlara göre yatırım yaparken tek bir araca değil de birden fazla araca yatırım yaparak riskinizi bölmeniz gerekir. Bu sayede birinden zarar ederseniz kaybınız fazla olmaz ve birden fazla yatırım aracını kullanarak, farklı alanlardan daha fazla kar elde edebilirsiniz. Yatırım aracı seçerken yasal olmalarına, SPK denetiminde olmalarına ve hangi vadede kazandırdıklarına önem vermeniz gerekir. Yatırımlarınızı doğru yapmak istiyorsanız, kısa ve uzun vadede kar getirecek olan araçların risk analizini çok iyi değerlendirmeniz gerekir. Sizlere paranızı değerlendirebileceğiniz 10 yatırım aracı hakkında detaylı bilgi verelim;

Paranızı değerlendirebileceğiniz 10 yatırım aracı hangileridir?

Paranızı kısa ve orta vadede değerlendirebileceğiniz, aynı zamanda uzun vadede değerlendirerek daha fazla kazanabileceğiniz yatırım araçlarını sizler için araştırdık. İşte detaylar…

1 Altına Yatırım Yapmak

Altın, dünyada yaşanan gelişmelerden etkilenen ve uzun vadede en çok getiri sağlayan yatırım araçlarından biridir. Altın yatırımı, Türk insanları tarafından çok sevilir. Öğrencilerin ve ev hanımlarının bile yatırım yapabileceği altın, mutlaka gram altın olarak ya da 22 ayar olarak alınmalıdır. Altın yatırımı yaparken dikkat edeceğiniz nokta, düştüğü zaman altın almanız ve sabırla yükselmesini beklemenizdir. Bu nedenle gram altın almanızı ya da bankaların altın fonlarına yatırım yapmanızı tavsiye ederiz. Bilezik alıyorsanız da kullanmamanız gerekir. Çünkü değeri düşük olan ya da kullanılmış olan altınların değeri zamanla kaybolur. Bu nedenle altınlarınızı, kullanmadan saklamalısınız.

Tüm zamanların en iyi yatırım aracı olarak bilinen altın 2008 yılında 50 liradan alınıyorken, 2017 yılında 250 liraya kadar çıkmıştır. Şimdi ise çeyrek altının fiyatı 427 liradır. Bu fiyatlar, altının neden en karlı yatırım aracı olduğunu kanıtlar.

2 Gayrimenkul ya da emlak yatırımı yapmak

Gayrimenkul yatırımları, en eski ve en sevilen yatırım araçlarından biridir. Uzun vadede oldukça güzel getiri sağlayan gayrimenkul yatırımı, paranızı değerlendirebileceğiniz 10 yatırım aracı arasında ikinci sırada yer alır. Bunun nedeni, geçmişten bugüne kadar insanların sürekli gayrimenkul yatırımı yapması ve bu alanda halen kar elde edilebilmesidir.

Gayrimenkul yatırımı yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar alacağınız gayrimenkulün konumu, yaşı, genel özellikleri, ne kadar değer kazandığı, bulunduğu bölgede proje yapılıp yapılmayacağı gibi etkenlerdir. Daha önce ev ya da arsa alan herkesin mutlaka uzun vadede kazanç elde ettiğini görebilirsiniz. Bunun nedeni, çok uzun zaman önce alınan evin ya da arsanın değerlenmesidir. Ülkemizde inşaat sektörünün de hızlı yaygınlaştığını düşünürseniz, temelden yatırım yapacağınız evlerin kısa süre içinde kar elde etmesi oldukça mümkündür. Yapacağınız gayrimenkul yatırımı ev, tarla, arsa ya da ofis olabilir. Bunları satın alırken, size kazanç sağlayabilmesi için toplu taşıma araçlarına yakın olmasına önem vermeli, ilerleyen dönemlerde alacağınız yerin değerlenip değerlenmeyeceğini çok iyi araştırmalısınız. Gayrimenkul yatırımı hiçbir zaman zarar ettirmemiştir ve uzun vadede zarar ettirme riski yoktur.

3 Döviz yatırımı yapmak

Döviz, kısa ve orta vadede zarar ettirme riski yüksek olan bir yatırım aracıdır. Geçmişten beri insanların rağbet gösterdiği yatırım araçlarından biri de dövizdir. Döviz, ülkemizde kullanılan yabancı paralara verilen isimdir. En çok kullanılan dövizler ise İngiliz Sterlini, Euro ve Dolar’dır. Geçtiğimiz yıllara bakarak dövizlerin Türk lirası karşısında çok fazla değer kazandığı görülebilir. Ancak yurt içinde ve yurt dışında yaşanan gelişmelerden çok hızlı etkilenen dövizin, inişli çıkışlı bir grafiği vardır.

Döviz yatırımı geçmiş dönemlerden beri borç vermek için de kullanılır. İnsanlar, dövizin değer kazanacağını düşünerek, tanıdıklarına borç verirken döviz olarak vermeyi ve döviz olarak almayı tercih ederler. Ancak bu davranış son derce yanlıştır çünkü döviz kısa vadede yükseldiğinde, paranız başkasının elinde olacağı için müdahale etme şansınız yoktur. Ayrıca, verdiğiniz borcu alacağınız dönemde dövizin fiyatı da düşebilir. Bu gibi durumları göz önünde bulundurarak döviz yatırımı yapmalı ve paranızı her zaman elinizde bulundurmalısınız.

Döviz yatırımı yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, grafiğinin takip edilmesidir. Döviz fiyatlarının son dönemlerdeki dalgalanmalarına bakarak yatırımınızı düşük fiyattayken yapmalı ve yükseldiğinde hemen Türk lirasına çevirmelisiniz. Döviz yatırımını isterseniz bankaların vadeli hesaplarından da yapabilir ve hem döviziniz kazanmaya devam ederken hem de faiz geliri elde edebilirsiniz.

4 Mevduat yatırımları yapmak

Mevduat yatırımları, en garantili yatırım araçlarından biridir. Bu yatırım aracını kullanarak paranızı Türk lirası ya da döviz cinsinden yatırmanız ve gelir elde etmeniz mümkündür. Mevduat hesaplarında ne kadar gelir alacağınızı görebilirsiniz. Ayrıca paranız değer kaybetmez ve sürekli olarak değerlenir. Son zamanlarda faizlerin yükseldiğini de hesaba katarsanız insanların kredi çekerek vadeli mevduat yatırımı yaptıklarını ve ödedikleri kredi faizinden daha fazla gelir elde ettiklerini görebilirsiniz.

Mevduat yatırımlarında önemli olan nokta yatırımlarınızı yaparken ne kadar gelir elde edeceğinizi sorgulamanızdır. Elde edeceğiniz gelirin enflasyonun üzerinde olmasına önem vermelisiniz. Ayrıca vadenizi bozmadan para alıp yatırabileceğiniz hesaplar da vardır. Bu hesaplar her ne kadar günlük getiri sağlasa da kazançları yüksektir. Vadeli mevduat hesabı açtırdığınızda, her ay düzenli gelir alma imkânınız da bulunur. Bu hesaplar kısa ve uzun vadede güzel getiri sağlar. Ancak bu yatırımdan elde ettiğiniz gelirlerden vergi alınır. Uzun vadeli yatırım yaptığınızda alınacak vergi oranı da düşer.

Paranızı değerlendirebileceğiniz 10 yatırım aracı arasında riski en az olan mevduat hesaplarına yatırım yaparken, vergi kesintilerini ve getiri oranlarını çok iyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

5 Borsa ya da hisse senedi yatırımı yapmak

Borsada yatırım yapmak ya da hisse senedi almak, aldığınız hisse senedi ile o firmalara ortak olmanız anlamına gelir. Bazı firmalar hisselerini halka açarak buradan kar elde etmek ister. En riskli yatırım araçları arasında olan hisse senedi, aynı zamanda en çok kazanç getiren yatırım aracıdır. Borsada risk eşittir kazanç demektir. Ancak borsa oynayacak ya da hisse senedi yatırımı yapacak olan kişilerin ekonomiyle ilgili olması, risk analizlerini iyi yapabiliyor olması ve sürekli olarak hisse senetlerini takip ediyor olması gerekir. Siyası gelişmeleri yakından takip ederek, sektör ve iş gelişmelerini yakından takip ederek ve piyasayı çok iyi analiz ederek, hisse senedi yatırımlarından para kazanabilirsiniz. Belirlediğiniz sektör için değeri düştüğünde alım yapmalı ve değeri yükseldiğinde satım yapmalısınız. Bu sayede güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta kısa vadede düşüş ve yükselmelerinin yaşanacağıdır. Bu nedenle yatırımlarınızı sürekli olarak takip etmeye özen göstermelisiniz.

Borsa ve hisse senedi yatırımı yapmak için aracı kurumlardan da yardım alabilirsiniz. Bu kurumların SPK lisanlı olmasına dikkat etmelisiniz. Bu aracı kurumlar sayesinde hangi hisselerin düşeceğini ve yükseleceğini yakından takip edebilir, uyarı alabilirsiniz. Ayrıca bu kurumlar, yatırım yapmanız için gerekli eğitim ve bilgileri de sunarlar.

6 Repo yatırımı yapmak

Repo, ilk bakıldığında karmaşık görünebilir ancak kısa vadede güzel kazançlar sağlayan ve aslında çok basit olan işlemlerdir. Repo yatırımlarını bankalar aracılığı ile yaparsınız ve kazanç elde edersiniz. Repo yatırımının basit mantığı kısa vadeli bir menkul kıymetin, yatırımcı tarafından geri alınması işlemidir. Repo yatırımına konu olan menkuller ise borsada işlem gören borçlanma senetleri, hazine bonoları, banka garantili bonolar, devlet tahvilleri, banka bonoları ve kamu ortaklığı idaresi senetleridir.

7 Yatırım fonlarına yatırım yapmak

Yatırım fonları son yılların en gözde yatırım araçlarından biridir. Bu fonlar ile kısa ve uzun vadede kazanç elde etmek mümkündür. Ancak tahvil, bono ve hisse senedi gibi menkullere yatırım yapıldığı için uzman görüşü gerektirir ve riski yüksektir. Yatırım fonları temel işleyişi, halkın bir kısmının bir araya gelerek küçük paralar ile büyük yatırımları yapmasını sağlamaktır. Yatırım fonlarının bir yöneticisi vardır ve bu yönetici, çeşitli sermaye araçlarından oluşan fonları yönetir. Fonlarda yatırım yapılan menkullerin değerinde düşme olursa, fonda da düşme olur ve bu da zarar etmek anlamına gelir. Bu nedenle uzman birinden yardım alarak yatırım yapmak çok daha iyi ve faydalı olacaktır.

Yatırım fonları uzman kurumlar tarafından oluşturulur. İçinde bin bir çeşit sermaye piyasası aracı vardır ve parasını değerlendirmek isteyen ancak bilgisi ya da zamanı olmayan kişiler adına yatırım yapılır.

8 Sanal paralara yatırım yapmak

Paranızı değerlendirebileceğiniz 10 yatırım aracı arasında sanal paralar da yer alıyor. Son zamanların dünya üzerinde en çok ilgi gören yatırım araçları, sanal paralardır. Sanal paraların arkasında devlet ya da herhangi bir aracı kurum yoktur. Bu nedenle güvenli olarak görülmez ancak geçmişten bugüne kadar Bitcoin gibi kripto paralara yatırım yapan ve çok fazla gelir elde eden insanlar mevcuttur. Kripto paralar aslında ödeme araçlarıdır ancak özellikle Türkiye’de bu tür araçlar ile ödeme yapılacak olan yer sayısı çok azdır. Bu nedenle sanal ortam üzerinde çeşitli şifreleme yöntemleri ile güvenli bir ağ oluşturularak, sanal para yatırımı yapılabilir. Bu tür yatırımlar için küçük paralarla yatırım yapmaya başlamanız tavsiye edilir.

9 Devlet tahvili yatırımı yapmak

Devlet tahvilleri T.C. Hazine Müsteşarlığı tarafından çıkarılan ve bir yıldan uzun vadeli olan borçlanma araçlarıdır. Bu araçlar ile devlet size borçlanmış olur ve belirtilen vadede, kendi borcunu faiziyle birlikte ödemeyi taahhüt eder. Bu nedenle devlet tahvilleri oldukça güvenli ve riski olan yatırım araçlarıdır. Bu araçları tüzel kişiler ya da bankalar satın alabilirler. Devlet tahvillerinin faiz getirileri dövize endeksli olabileceği gibi sabit faizli ya da değişken faizli de olabilir. Seçeceğiniz faiz türüne göre getirisi de değişecektir.

10 Bireysel Emeklilik sistemine yatırım yapmak

Bireysel Emeklilik Sigortası(BES), adından da anlaşılacağı gibi kişilerin emekliliklerini güvence altına alabilecekleri ve emekli olduklarında alacakları maaş tutarının artmasını sağlayabilecekleri bir araçtır. BES ile insanlar hem birikim yapabilir hem de emekli olarak, emekli maaşı alma hakkı elde edebilir. Bu sistem 2003 yılında ülkemizle tanışmıştır. Şu anda bu sitemden emekli olan kişilerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. İlk çıktığı dönemlerde bu kadar tercih edilemeyen BES, devlet katkılarının artması ve otomatik katılıma yönlendirilmesi ile oldukça popülerleşmiş durumdadır.

Şu anda devlet, her 100 lira birikim yapan kişiye 25 lira daha verir ve bu verilen tutar da alt birikim hesabında değerlenmeye devam eder. Bu sayede hem birikiminiz hem de devlet katkısı değerlenmiş olur. Uzun vadeli bir yatırım aracı olan BES ile isterseniz 10 yıl sonra toplu para almanız, isterseniz de 56 yaşında emekli maaşı olmanız mümkündür. Bu sisteme yatırdığınız paralar hisse senedi, tahvil, likit fon, bono gibi yatırım araçlarında değerlenir ve getirisi, sizin birikimlerinize aktarılır. Sisteme katıldığınızda fonlarınızın üzerinde yılda 6 kez değişiklik yapma hakkına sahip olursunuz. Birikimlerinizi bu sayede isterseniz riskli olan isterseniz de riskli olmayan fonlarda değerlendirebilirsiniz.