Konu Başlıkları

Türkiye son dönemde birçok sektörde gelişim gösteriyor bu sektörlerden birisi de organik solucan gübresi üretimi olarak ele alınabilir. Bu üretimin karlı olmasının anlaşılması ile birlikte birçok kişi bu yönde yatırımları araştırmaya başlamış durumda. Merak edenler, para kazanmak isteyenler, kimyasal gübreden uzak durmak isteyenler için bu sektör son derece ilgi görür bir halde. Birçok kişi organik bir şekilde bu işin nasıl yapıldığını araştırıyor. Çok düşük bütçeler ile hatta neredeyse sermayesiz bir şekilde bu işin yapılmasının mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir?

Birçok kişi bu konu ile ilgili olarak yaptığı araştırmalarda henüz yeni bir sektör olması nedeniyle; sermaye ve işin ilerleyişi konusunda çok fazla bilgi bulamıyor. Sizler için bu konudaki bilgileri derledik. organik solucan gübresi üretimi ile alakalı olarak birçok konuyu bulabileceksiniz. Sermaye fikirleri ve nerede kullanılması gerektiği gibi birçok konuda detayları da yazıda bulabilirsiniz.

Solucan Gübresi Üretimi İçin Ne Kadar Sermaye Gerekli?

Popüler bir iş haline gelen organik solucan gübresi üretimi aslında oldukça kolay ve çok kazanç sağlamasına rağmen aslında büyük sermayeler gerektirmiyor. Eleman ihtiyacınızın da minimum olduğu bir iş kolu olarak ele alınabileceği için sermayesiz iş fikri arayanlar hızlı bir şekilde bu iş ile ilgili detaylara uygun olduklarını düşünmeleri halinde; işleri hayata geçirebilirler. Bu işin çok fazla bilgi donanımına da ihtiyacı yok, sadece kürek tutmanız dahi sizin için yeterli.

Solucan Gübresi Üretmek İçin Gerekenler Nelerdir?

İstediğiniz organik solucan gübresi üretimi yapmaksa bu durumda mutlaka iki tip solucanın toprak içerisinde bulunması gerekli. Kırmızı Kaliforniya Solucanı Eisenia ile Eisenia Andrei cinsi solucanları bulmanız gerekli. Bu sistemde solucanın önemi; solucanların atıkları yiyor olması. Solucanlar atıkları yedikten sonra dışkı sistemleri ile vücutlarından atıyorlar ve çıkardıkları ürün direkt olarak satılabiliyor ve herhangi bir maliyet oluşturmamış oluyor. Bu şekilde birçok atığı değerlendirebilirsiniz. Sezeler, büyük baş ve küçük baş hayvan pislikleri, yiyeceklerden elde edilen atıklar bu solucanlar tarafından tüketilerek gübre haline gelebilir. Bu işi öğrenmek için ilk aşamada işin içinde olan ve size yol gösterecek güvenilir birinden bilgi almanız yerinde bir karar olacaktır. Uzun bir eğitime ihtiyacınız yoktur ancak pratik birkaç detayı bilmeniz her iş için hayati önem taşıyabilir.

Solucan Gübresi Satıyor Mu?

Solucan gübresi üretimi, solucan gübresi taban fiyatı, sıvı solucan gübresi

İnsanların organik solucan gübresi üretimi içerisinde yer almasının birçok nedeni var. Bu nedenler ele alınacak olursa en önemli sebeplerinden birisi işin çok karlı olması ve hammaddesinin de bedava olması. Farklı bir işte üretim yaptığınız zaman ürün eskir, bozulur ya da modası geçer ancak konu solucan gübresi ise bu durum sizin için dert değil demektir. Bir diğer iyi yanı da yapılan üretimin durduğu yerde değerlenmesi olarak ele alınabilir. Ürettiğiniz ürünün satışı ise mutlaka yapılacak durumda çünkü son derece geniş bir Pazar söz konusu. Tarım Bakanlığı da bu konu üzerinde oldukça etkili; son dönemde Tarım Bakanlığı artık çiftçilerin kimyasal gübre kullanmasını istemiyor bu nedenle doğal gübre konusunda destekleri oldukça yüksek. Daha önce 2015 yılında hayvan gübresi üreten tesislerin açılması söz konusu olmuştu ve bu süreç içerisinde projelere tam 2 milyon değerinde hibe verildi. Kimyasaldan uzak yani insanların yaşamına da katkı sağlayan bir meslek olduğu için icra ettiğiniz mesleği rahat bir şekilde devam ettirmeniz de mümkün. Siz de devlet hibelerinden yararlanarak bu işin daha da büyümesini sağlayabilirsiniz.

Solucan Gübresi Hangi Koşullarda Üretilir?

Solucan gübresi üretim tesisi

Para kazanmak için organik solucan gübresi üretimi yapmak istiyorsanız bu durumda kuracağınız tesis oldukça büyük bir önem taşıyor. Mutlaka tesisinizin su ve elektrik ihtiyaçları karşılanmış olmalı. 40 metre kare bir alan üzerinde olması da gerekiyor. 7 metre kare alana bir reaktör yerleştirmeniz bu üretimin başlaması için son derece önemli. Üretimin başında sadece bir kere harcama yapmanız gerekiyor. Bu harcama için 150 200 bin arasında Kırmızı Kaliforniya Solucanı almanız gerekecek. Bu aşamadan sonra 5 aylık bir süreç geçtiğinde solucanlardan kaliteli bir gübre elde etmiş olacaksınız. Bu süreç içerisinde vereceğiniz emek de son derece önemli.

TOSGEB Nedir?

Bütün organik solucan gübresi üretimi yapanların bilmesi gereken bir dernektir. Açılımı Türkiye Solucan Gübresi Üretimi Derneği olarak bilinmektedir. Birçok girişimcinin bu konu üzerinde yoğunlaşması ile birlikte bu dernek faaliyet göstermeye başlamıştır. Şu an için Türkiye genelinde yer alan tesislerin de takibini bu derneğin yaptığını ve desteklediğini söylemek mümkündür. An itibari ile bu dernekten gelen verilere dayanılarak; 4 bin kadar tesis kurulduğunu söylemek mümkün. Konu ile ilgili çalışma yapan şirket sayısı ise şu anda 11 adet olmuş durumda.

Solucan Gübresi Nasıl Satılır?

Kişiler organik solucan gübresi üretimi işine girdikten sonra bu ürünü nasıl satacaklarını merak ederler. Genel olarak bu ürünlerin satışı kilo ile yapılmaktadır. Dilerseniz 1 poşet dahi almanız mümkündür. Genel olarak kilo başına 2,5 TL ile 3 TL arasında bir rakam belirlenmiştir. Toplu alım durumlarında tabii ki fiyat daha cazip hale gelebilir. Solucan gübresi aynı zamanda solucan satışının yapıldığı alanları da desteklemiştir. Bu sektörün de gelişmesine yardımcı oluğu için solucan üreticileri de kazanmıştır. Solucan ihtiyacınız gübre üretimi sırasında olacaktır. Solucanlar da tane başına para verilerek alınmaktadır. 8 kuruşa bir adet solucan almanız mümkündür ancak bu durum farklı fiyatlar ile karşınıza çıkabilir 25 kuruş değerinde de bulabilirsiniz. Şu anda Türkiye genelinde üretilen ve satılan gübrelere bakıldığında 70 bin ton satış yapıldığı gözlemleniyor.

Solucan Gübresi Nerelerde Kullanılır?

İnsanlar organik solucan gübresi üretimi ile kendilerine hobi bulmuş olabileceği gibi aynı zamanda ticarete de atılabilirler. Evinizde bir saksı içerisinde dahi bu gübreyi yetiştirmeniz mümkündür. Bu durumun yanı sıra organik bir gübre olduğu için insanlar organik üretim için bu gübreyi son derece fazla kullanmaktadır. Eskiden kimyasal ilaçlar insanlara cazip gelirken şimdi kişiler yediği şeyin doğanın eseri olmasına önem veriyor. Organik üretim yapan bir tesis açmayı düşünüyorsanız mutlaka solucan güresine ihtiyacınız var demektir. Tarım alanlarında kullanımı yaygındır hatta ihraç etmek dahi mümkündür. Yeni bir sektör olduğu için gelişiminin de kaçınılmaz olduğunu söylemek mümkün.

Solucan Gübresi Bayiliği

Türkiye genelinde şu anda organik solucan gübresi üretimi yapan yasal 11 adet firma var. Bu firmalar ile anlaşarak çok daha kolay bir şekilde pazarda iş yapmak ve güvenilir olmak adına bayilik alabilirsiniz. Şu anda oldukça uygun fiyatlara bayilik almanız mümkün. Bu durumda arama motorları üzerinde yapacağınız bir aram aile bütün bayilere ulaşabilir ve fiyat alabilirsiniz. Bunun size en büyük kazançlarından birisi de işi bilen birileri tarafından bu iş içerisine girecek olmanızdır. Bu sayede yanılma payınız olabildiğince az olur ve kazancınız da giderek yükselir. Henüz yeni bir iş koluyken ve Pazar geniş bir alanken işe başlamakta fayda var böylece köklü bir firma olabilirsiniz.