Konu Başlıkları

Evde özel ders vermek, eskiden beri en çok kullanılan ek gelir yöntemlerinden biridir. Öğrencilerin, yeni mezun öğretmenlerin, emekli olmuş öğretmenlerin ve paraya ihtiyacı olan öğretmenlerin, uzmanlık alanlarında özel ders verdiklerine hepimiz şahit olmuşuzdur. Hatta elektrik direklerinin ya da reklam panolarının üzerine asılan telefon numaralı afişleri de görmüşüzdür. Günümüzde, bu afişlerin yerini internetten verilen reklamlar almıştır. Evde özel ders vermek artık çok kolaylaşmış ve internetten yani online ders verme işine dönüşmüştür. Online eğitim vererek para kazanmak, ek gelir isteyen ve bir alanda uzmanlığı olan herkesin yapabileceği bir iştir. Ek gelir elde etmek isteyen pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir ve bu yöntem hızla yayılmaktadır. Hatta Amerika ve Japonya gibi ileri teknolojiye sahip ülkelerde, online eğitim vermenin oldukça yaygın hale geldiğini söyleyebiliriz.

Online eğitim vererek para kazanmak nedir?

Online eğitim vermek, uzman olduğunuz, sertifika aldığınız ya da kendinizi geliştirmiş olduğunuz bir alanda, oturduğunuz yerden yani internet üzerinden çeşitli videolar hazırlayıp ders vermenizi ifade eder. Online olarak ders verdiğinizde, çok sayıda avantajdan faydalanabilirsiniz. Hem öğrenciler hem de öğretmenler açısından oldukça fazla avantajı bulunan bu yöntem, aynı zamanda eğitim almayı da kolaylaştırmaktadır. Sizlere bu yöntemin faydalarını açıklayalım;

Online eğitim vererek para kazanmak yönteminin avantajları nelerdir?

  • Bu yöntem, öğretmenlerin tek tek iş ya da öğrenci aramak için vakit kaybetmesine engel olur. İnternet üzerinden verdiğiniz reklamlar sayesinde, hemen öğrencilerinize ulaşabilirsiniz.
  • Online eğitim vererek para kazanmak yöntemiyle, evde verdiğiniz özel dersten alacağınız para için ay sonunu beklemenize gerek kalmaz. Öğrenciler, sizin videolarınızı izlemek ya da canlı derse bağlanmak için önceden ücretini öderler ve siz de hemen hesabınıza alabilirsiniz.
  • Bu yöntem, eskiden olduğu gibi evi toplamak zorunda kalma, evde bulunan diğer insanları rahatsız etme, çalışma ortamı ayarlama, öğrenciler ile aynı ortamda bulunma gibi zorlukları ortadan kaldırır. Online olarak ders alan öğrenciler kendilerini rahat hisseder. Öğretmenler de hem heyecanlarını hem de streslerini atarlar ve onlar için de büyük kolaylık sağlar.
  • Online eğitimler bir kez alındığına tekrar tekrar izlenebilir. Bu sayede bir kez aldığınız bir dersi ömür boyu izleme avantajına sahip olursunuz. Aynı şekilde bu dersi veren öğretmenler de bir defa video hazırlayarak aynı videoyu yüzlerce kişiye ulaştırabilirler ve aynı dersi tekrar tekrar anlatmak zorunda kalmazlar.
  • Hazırlamış olduğunuz ders videoları ile yalnızca bulunduğunuz yerde, mahallede, bölgede ya da şehirde değil tüm Türkiye’de hizmet vermeye başlayabilirsiniz. Online eğitim sayesinde Türkiye’nin her yerinden öğrenci ile buluşma imkânınız olur. Bu sayede hazırladığınız eğitim videolarından daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

Online eğitim vererek para kazanmak için nereden başlamalıyım?

Online eğitim vererek para kazanmak için nereden başlamalıyım?

Online eğitim vererek para kazanmak istiyorsanız, bazı adımları takip etmeniz gerekir. Nerden ve nasıl başlayacağınızı bilerek bu konuda profesyonel olma yolunda hızlı adımlar ile ilerleyebilir ve hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bu adımları aşağıdaki şekilde açıklayalım;

1 Yeteneklerinizi belirleyin

Bu işi yapmaya başlamadan önce ilk olarak yetenekleriniz belirleyin. Hangi alanda yetenekli ya da deneyimli olduğunuzu ve bu konuda ne kadar süre eğitim vereceğinizi araştırın. Online eğitim vermek için illa öğretmen olmanız gerekmez. Örneğin; uzun yıllar boyunca bağlama ya da gitar çalan biri, online olarak bu yeteneğini eğitime dökebilir ve güzel gelirler elde edebilir. Ev hanımı olan biri el sanatlarında yani dantel örme, taş boyama, ebruli yapma, heykel yapma gibi alanlarda kendini uzmanlaştırmış olabilir ve bu alanlarda eğitim verebilir.

2 Bu iş için ne kadar zaman ayıracağınızı belirleyin

Online eğitim vererek para kazanmak için tıpkı her işte olduğu gibi belirli bir süre emek harcamanız gerekir. Günün kaç saatini bu eğitim için harcayacağınızı belirleyin. Bu noktada eğitiminizi canlı ders olarak mı yoka video olarak mı vereceğiniz önemlidir. Video hazırlamak için de canlı ders için de belirli bir zaman ayırmalısınız.

3 Kendinize bir müfredat oluşturun

Hangi dersi verirseniz verin, kendinize mutlaka bir müfredat oluşturmanız gerekir. Ders anlatmaya nereden başlayacaksınız, hangi konularda ders anlatacaksınız, nasıl ilerleyeceksiniz gibi soruların cevabını mutlaka vermelisiniz. Örneğin; ilk okul 1. Sınıflar için Türkçe dersi anlatacaksanız okuldaki müfredatlara göz atmalı ve nasıl ilerlediklerini görmelisiniz. Bu dersi tam anlamıyla verebilmek için bir müfredat yani ders işleme programı oluşturmalı ve adım adım anlatmalısınız. Her aşama için farklı bir video hazırlamalısınız. Bu sayede, öğrencilerinizin her aşamada daha rahat bilgi edinmesini sağlarken aynı zamanda daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

4 Gerekli eğitimleri alın

Daha önce online olarak eğitim vermediyseniz ya da video hazırlamadıysanız, bu konuda mutlaka eğitim almalısınız. İnternet üzerinden eğitim videoları hazırlayan çok sayıda kişi vardır. Bunların videolarınız izleyerek ya da online eğitim vermek için üye olduğunuz sitelerden eğitim videoları alarak, mutlaka bu konuda uzmanlaşmalısınız. Videolarınız ne kadar kaliteli ve akıcı olursa, izleyen öğrenci sayısı da o kadar çok olacaktır. Videolarınızın gürültülü olmayan ortamda hazırlanmasına, görünürlüğünün iyi olmasına ve konuşma dilinin mutlaka akıcı olmasına önem vermelisiniz.

Eğitim videosu hazırlamadan önce bu konuda deneme yapmanız faydalı olacaktır. Bu sayede hem kendinizi keşfedebilir hem de videolarınızı başkalarına izleterek görüşlerini alma imkanına sahip olabilirsiniz.

5 Gerekli ekipmanları edinin

Online eğitim vererek para kazanmak için elinizin altında bir bilgisayarınızın olması, bilgisayarınızda kulaklık, kamera ve Skype gibi donanımların olması gerekir. Bu donanımlar hem rahat video hazırlamanıza hem de canlı eğitim vermenize imkân sağlayacaktır. Hatta bu konuda profesyonel görünmek isterseniz bir projektör ve ders tahtası gibi malzemeler de edinebilirsiniz. Bu sayede derslerinizi profesyonel bir ortamda, profesyonel bir eğitmen gibi anlatabilir ve videolarınıza daha fazla öğrenci çekebilirsiniz.

Online eğitim vererek para kazanmak işine nasıl başlamalıyım?

Online eğitim vermek için birden fazla yol bulunur. Hangi yolun size en uygun olduğuna karar verebilir ya da birden fazla yöntemi birlikte deneyerek, daha fazla gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

Online eğitim vererek para kazanmak işine nasıl başlamalıyım?

1 İnternette e-eğitmen işlerine başvurmak

İnternet üzerinde e-eğitmen hizmeti veren çok sayıda site vardır. Örneğin Udemy gibi bir site ile anlaşabilir, buradan gerekli eğimleri alabilir, kendinize bir video oluşturabilir ve eğitim vermeye başlayabilirsiniz. Buradan video oluşturmak ve eğitmen olmak için belirli bir miktar ücret ödemeniz gerekir. Ardından, sizin videonuzu satın alıp izleyen her öğrenci üzerinden para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bu sayede videolarınız tüm Türkiye üzerinden izlenebilir. Bu tür sitelerde reklamınızı iyi yaptığınızda, daha çok gelir elde etme avantajınız bulunur. Bu gelirleri ise hemen hesabınıza aktarabilirsiniz. Burada önemli olan nokta, Türkiye genelinde çok kullanılan ve çok ziyaret edilen sitelere üye olmanızdır.

2 Kendi web sitenizi oluşturmak

Online eğitim vermek için bir yandan da kendi web sitenizi oluşturtabilirsiniz. Bu web sitesinde, hangi alanlarda uzman olduğunuzu sıralayabilir, kendi videolarınız oluşturabilir ve düzenli olarak yükleyerek daha fazla gelir elde edebilirsiniz. Web sitesini avantajı Google’dan sitenize gelen ziyaretçiler üzerinden para kazanmanızdır. E-ticaret gibi bir site oluşturursanız, videolarınızın satın alınmasını da sağlayabilir ve buradan da gelir elde edebilirsiniz.

3 Reklam yapın

Online olarak eğitim vermek için reklamınızı çok iyi yapmanız gerekir. Bunun için sosyal medya platformlarından, arkadaşlarınızdan ya da diğer trafik çeken yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Reklamınızı ne kadar iyi yaparsanız, o kadar fazla öğrenciniz olur ve o kadar çok gelir elde edersiniz.

4 Öğrencilerinizi gözlemleyin

Canlı ders verdiğiniz ya da videolarınızı satın alan öğrencileri mutlaka takip edin. Bu öğrencilerin ne kadar öğrendiğini gözlemleyin. Bu sayede yeni öğretim yöntemleri geliştirebilir ve daha etkili eğitim verebilirsiniz. Videolarınızın geri dönüşümlerini de bu sayede takip edebilir, hatta öğrencilerinizden referans alarak daha güzel reklam yapabilirsiniz.

Popüler online eğitim veren siteler

Online eğitim vererek ne kadar para kazanılır?

Online eğitim vererek ne kadar para kazanacağınızı, aslında siz belirleyebilirsiniz. Şu anda saatliği 4 dolar ile 20 dolar arasında kazanan kişiler bulunmaktadır. Aylık geliriniz, ne kadar uzman odluğunuz ve eğitim için ne kadar çok tercih edildiğinizle doğru orantılı olarak değişecektir. Bu konuda uzmanlaşmaya başladığınızda, daha fazla kazanabilirsiniz. Reklamınızı iyi yaparsanız, öğrencilerini takip ederseniz ve sürekli olarak güncel videolar hazırlasanız, ayda 5000 bin lira bile kazanabilirsiniz. Kazanacağınız paranın miktarını, uzman olduğunuz alanların fazla olması da etkiler.