Winklevoss kardeşler tarafından geliştirilen Gemini Dollar, piyasa değerinin %90’lık kısmını kaybetti. Daha önceden dünyanın en büyük Bitcoin yatırımcıları arasında gösterilen Winklevoss ikiz kardeşler, kendilerine ait bir kripto para birimi geliştirmek istedi. Geçtiğimiz yıl ABD Dolar endeksli olarak piyasaya sürülen Gemini Dollar (GUSD) piyasa değerini resmen yitirmiş durumda.

Büyük umutlar ve hedefler ile yola çıkan Gemini Dolar, bugün geldiği noktadan hiç de memnun değil. Yavaş yavaş son günlerini yaşayan GUSD, Winklevoss kardeşlerin servetlerine de mal olmuş durumda. 2018 Aralık ayında 100 milyon dolar piyasa değerine ulaşan GUSD, 2019 yılı ile beraber hızlı bir düşüş göstermeye başlamış durumda. Bir daha asla 100 milyon barajını göremeyen GUSD bugün 11,2 milyon dolar seviyelerinde. Bununla birlikte GUSD ile aynı dönem piyasaya sürülen USDC ve PAX ise piyasa değerini yavaş yavaş artırmaya başlamış durumda. Bu denli bir düşüşün arkasında ne gibi etmenlerin olduğu ise ikizler tarafından bile çözümlenebilmiş değil.

GUSD bugünleri bile arayacak gibi görünüyor. Facebook tarafından piyasaya sürülecek olan Libra ile beraber tüm piyasa değerini yitirecek gibi görünüyor. 2019 yılını bir şekilde idare ettirecek gibi görünen GUSD, önümüzdeki yıl projesini tamamen sonlandıracak gibi görünüyor.

Cameron ve Tyler Winklevoss kardeşlerin ünlenmesi ise oldukça değişik. Facebook’un kendi fikirleri olduğunu belirten ikiz kardeşler Mark Zuckerberg’e dava açmıştı. Açtıkları davayı kazanan kardeşler, elde ettikleri tazminatın büyük bir bölümünü Bitcoin’e yatırmış geri kalanı ile de GUSD projesini hayata geçirmişti. İkizlerin elinde bugün itibari ile hala 100,000 Bitcoin bulunduğu düşünülüyor. GUSD projesi elbet bir gün sona erecek. Ancak; ikizlerin elinde bulundurduğu Bitcoin’ler ile servetlerine servet katmaya devam edecek.