Konu Başlıkları

Teknolojinin gelişmesi ve internet ağının yaygınlaşması, bazı iş kapılarının açılmasını sağlamıştır. Bunlardan biri de makale yazarlığı yaparak para kazanmaktır. İnternet üzerinde bulunan binlerce site vardır ve bu sitelerin arama motorlarında üst sıralara çıkması gerekir. Bunun için de günlük ve düzenli olarak içerik, yani makale paylaşmasına ihtiyacı vardır. Sitelerin sahipleri genellikle makale yazamayacağı için bu işi yapan kişilere başvurmaktadır. Site sahiplerinin gelir elde etmesi için internet üzerinde aranan içeriklerin sitelerinde bulunması gerekir. Bu sayede sitesine ziyaretçi çeker ve gelir elde eder. Ancak sitelere yazılan makalelerin mutlaka SEO uyumlu yani arama motoru kriterlerine uyumlu olması ve kaliteli olması gerekir. Makale yazarlığı yaparak para kazanmak için öncelikle bu işi yapıp yapamayacağınızı belirlemelisiniz. Yani bu konuda yeteneğinizin olup olmadığını öğrenmelisiniz. Kaliteli makale yazarsanız, yazılarınızı alacak çok sayıda insan bulabilirsiniz. Sizlere bu işe nasıl başlayacağınız ve neler yapmanız gerektiği hakkında detaylı bilgi verelim;

Makale yazarlığı yaparak para kazanmak için nereden başlamalıyım?

Makale isteyen kişiler sipariş üzerine çalıştığı için öncelikle iyi bir araştırmacı olmanız gerekir. Makalenin nasıl yazılacağını bilmeli, makale hakkında her detaylı bilgiye sahip olmalı ve nasıl kaliteli makale üreteceğinizi keşfetmelisiniz. Bunun için ilk olarak makalenin ne olduğunu açıklayalım;

Makale nedir, nasıl yazılır?

Makale, bir konuda sahip olduğunuz düşünceyi, tezi ve görüşünüzü belirtmek için yazılan yazılardır. Gazetelerde, dergilerde hatta bazı internet sitelerinde köşe yazarlarına denk geliriz. Bunların büyük bir kısmının yazdıkları makaleleri incelediğinizde düşük cümlelerin olduğunu, paragraf kullanmadıklarını ve çok sayıda imla yanlışlarının olduğunu görebilirsiniz. Ancak köşe yazarlarının en büyük avantajı, çok iyi bir araştırmacı olmalarıdır. Bu sayede yazdıkları okunur ve bu sayede gelir elde ederler.

Makale giriş, gelişme ve sonuç paragraflarından oluşmalı, okuyucuya kaliteli bilgi sunmalıdır. Gereksiz laf kalabalığından uzak ve istenilen bilgiyi akıcı şekilde veren bir üsluba sahip olmalıdır. Yazdığınız makalenin okunabilmesi için anlatım bozukluğu, düşük cümleler ve imla hataları gibi sorunlar olmamalıdır. Makalenin nasıl yazılacağı hakkında detaylı bilgi sahibi olursanız, bu işe başlayıp başlamayacağınız hakkında karar verebilirsiniz.

Makale nasıl yazılır, hangi kurallara dikkat edilmelidir?

Makale nasıl yazılır, hangi kurallara dikkat edilmelidir?

Makale yazarlığı yaparak para kazanmak istiyorsanız, bir makalenin nasıl yazıldığı hakkında bilgi sahibi olmalı ve birkaç deneme makalesi yazarak kendinizi geliştirmeye başlamalısınız. Bu işe ilk başladığınızda yazdığınız ilk makaleler, deneme amaçlı olmalıdır. Bu ilk makalelerden para kazanmasanız bile zaman içinde kendinizi geliştirebilir ve yazdıklarınızdan yüksek gelirler elde edebilirsiniz. Makale yazmak için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

İmla kurallarına dikkat etmeli ve bu kuralları bilmelisiniz

Bu işi yapmak için illa üniversite mezunu olmanız gerekmez. Orta okul ve lisede almış olduğunuz Türkçe dersleri, imla kurallarını bilmeniz için yeterlidir ve bu kurallar, sizlere makale yazarak para kazandırmak için yeterli düzeye sahiptir. Paragrafların hangi cümleler ile ve nasıl başlaması gerektiği, cümleler içinde anlatım bozukluğu olmaması, virgülün ve noktanın nasıl kullanılması gerektiği gibi detayları mutlaka bilmelisiniz. Özellikle virgül kullanımı, bir makale için çok önemlidir. Vurgulamak istediğiniz kelimeleri daha iyi anlatmanızı sağlar. Ayrıca makale içinde kelime hataları olmamasına önem vermeniz de çok önemlidir.

Makale yazacağınız konu hakkında çok araştırma yapılmalısınız

Makale yazmak aslında basit bir iş değildir. Hakkında bilgi sahibi olmadığınız bir konu üzerinde sipariş alırsanız, öncelikle bu konuyu çok iyi araştırmanız gerekir. Birkaç siteyi ziyaret ederek bu konu hakkında bilgi sahibi olmasınız. Ardından, okuduklarınızı kendi cümleleriniz ile anlatmalısınız.

Makaleniz mutlaka özgün olmalı

Bu işten para kazanmak için yazacağınız makalelerin kendi cümleleriniz ile anlatılması ve özgün olması çok önemlidir. Makalenizin özgün olup olmadığını denetleyebileceğiniz siteler de bulunur. Makaleyi yazdıktan sonra buralarda denetleyebilir ya da makalenizin her cümlesini arama motorunda aratarak, başka sitelerde bu cümlelerin olup olmadığını görebilirsiniz. Makalenizi özgün yazarsanız, sattığınız sitelerin para kazanmasını sağlarsınız. Bu da size daha fazla kazanç olarak geri dönecektir. Makaleyi özgün yazabilmek için de mutlak okuduklarınızı, yani araştırma yaptığınız konuyu kendi anlatım tarzınızla ve kendi cümlelerinizle anlatmalısınız.

Makalelerin cümleleri yeterli uzunlukta olmalıdır

Bir makalenin okunabilmesi için içeriğindeki cümlelerin çok uzun olmaması gerekir. Uzun cümleler okuyucuyu sıkar ve sizin de cümle üzerindeki hakimiyetinizin kaybolmasına neden olur. Anlatmak istediğiniz şeyi net ve özgün bir dille ifade etmeniz yeterlidir. Bu sayede makaleniz daha çok okuyucu çekecektir. Uzun cümleleri olan makalelere mutlaka denk gelirsiniz ancak cümlenin başıyla sonu arasında genellikle uçurum vardır. Bu da okuyucunun sıkılmasına ve makalenin bütünlüğünün bozulmasına neden olur.

Ara başlıklar kullanmak çok önemli

Makalenizin okunmasını sağlamak için anlatmak istediklerinizi mutlaka ara başlıklar kullanarak vurgulamanız gerekir. Makalenizi okuyan ziyaretçiler, vakitleri olmadığı zaman yalnızca ara başlıkları takip edebilirler. Ayrıca ara başlıkların çok olması hem ziyaretçiler hem de arama motorları tarafından sevilir. Çok sayıda insan, aradığını bulmak için makalenin tamamını okumak yerine ara başlıkları takip ederek, aradığı bilgiye ulaşmayı tercih eder. Bu kuralı göz önünde bulundurarak makale yazdığınızda, ziyaretçilere istediğini vermiş olursunuz.

Makaleniz doğru bilgiler içermelidir

Bir konuyu kafama göre yazsam ne olur diye düşünmeyin. Makalenin doğru bilgiler vermesi, başlıkla makale içeriğinin uyumlu olması her zaman makalenizin kaliteli olmasını sağlar ve ziyaretçi sayısını arttırır. İyi araştırma yaparsanız, bir konu hakkında doğru ve detaylı bilgi öğrenebilirsiniz.

Makalenizin dili yalın olmalıdır

Makale yazarlığı yaparak para kazanmak için yazacağınız makaleler akademik olmayabilir. Ancak yine de insanlara bir konu hakkında bilgi verme amaçlıdır. Bu nedenle makalenizin anlatım dili sade olmalıdır. Süslü cümleler, okuyucuyu sıkar ve makaleden uzaklaşmasına neden olur. Kendini roman okur gibi hisseden biri makaleden uzaklaşır ve istediği bilgiyi alamaz. Bu da makalenizin kalitesini ve sitenin ziyaretçi sayısını düşürür.

Yazdığınız makaleler teknik terimlerden uzak olmalıdır. Makaleyi her kesimden insanın okuyacağını düşünerek, en sade dille anlatmaya yani herkesin anlayacağı şekilde açıklamaya özen göstermelisiniz.

Makaleniz mutlaka düzenli olmalıdır

Makalenizin paragraflar halinde olması gerektiğinden bahsetmiştik. Bu paragraflar okuyucuyu sıkmadan, istediği bilgiyi almasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca yazdığın makalenin görünüşü de önemlidir. Okuyucu makaleye baktığında sıkılmamalı ve okumak istemelidir. Bunun için ara başlıklar, paragraflar ve maddeler kullanmalısınız. Örneğin; bir kalemin özelliklerini anlatıyorsanız bunu maddeler halinde yazabilir ve makalenizin görselliğini arttırarak, daha güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.

Makaleniz arama motorlarına uygun olmalıdır

Bir makalenin okunabilmesi ve makaleyi satmış olduğunuz siteye ziyaretçi çekerek para kazandırabilmesi için Google tarafından da sevilmesi gerekir. Google, makalelerin ön plana çıkması için bazı kriterler koymuştur. Bunlara SEO kuralları adı verilir. SEO oldukça geniş bir konudur ancak bazı yüzeysel bilgiler ile Google tarafından sevilen makalelerden yazmanız mümkündür.

Makalenizin okuyucu sıkmaması ve yeterli uzunlukta olması gerekir. Ziyaretçilerin memnun olması Google’ın da memnun olması anlamına gelir. Bir konuyla ilgili en fazla aranan kelimeleri kullanmaya çalışın. Aranan kelimelerin bir tanesini anahtar kelime olarak belirleyin. Örneğin; “makale yazmak” gibi. Bu kelimeyi başlıkta, ara başlıklarda ve ek almadan makale içinde birkaç defa geçirerek Bold yapın.

SEO uyumu için araştırma yaptığınız makalenin konusunu Google’a yazdığınızda, sayfanın en altında çıkan ve mavi olarak yazan kelimeleri de makalenizde kullanabilirsiniz. Bu sayede Google’ın sevdiği makaleler yazabilir ve daha güzel para kazanabilirsiniz.

Makaleniz bittikten sonra mutlaka kontrol edin

Makaleniz bittikten sonra yazdıklarınızı okumanız çok önemlidir. Yazarken gözünüzden kaçan kelime hataları olabilir ya da anlatım bozukluğu yapmış olabilirsiniz. Makaleniz bittikten sonra bu tür hataları düzletmek için vaktiniz var. Yazdıklarınızı bir iki defa gözden geçirin ve hatalarınızı düzelttikten sonra alıcısına teslim edin.

Makale yazarlığı yaparak para kazanmak için hangi yöntemleri izlemeliyim?

Makalenin nasıl yazılacağını öğrendikten sonra sıra geldi nasıl iş bulacağınıza. Bunun için birden fazla yöntem mevcuttur. Yeter ki siz, bu işi yapacağınıza kendiniz inandırın ve bu işten para kazanmak isteyin. Makale işi bulmak daha önceki yıllara göre çok daha kolay hale gelmiştir. Sizlere nasıl iş bulacağınızın alternatiflerini açıklayalım;

1 Forum sitelerinde ilan açmak ya da açılan ilanlara teklif atmak

Makale yazarlığı yaparak para kazanmak ve makale alımı yapmak isteyen kişileri buluşturan forum siteleri ve freelancer siteler mevcuttur. Forum siteleri, alıcıların ve satıcıların buluşmasını sağlayan büyük bir platform olmalıdır. Bu iş için Türkiye’de iki adet yüksek ticaret hacmine sahip forum bulunmaktadır. Wmaraci.com ve R10.net gibi iki önemli büyük siteye kayıt olarak ve bu sitelerde kendinize bir ilan açarak para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bu sitelerde bulunan alım ilanlarına teklif de atabilir ve sipariş alabilirsiniz. Ancak teklif atabilmek için elinizde örnek bir makalenizin olması gerekir. Bu tür sitelerde ticaret puanları vardır ve ne kadar çok olumlu ticaret puanı alırsanız, o kadar fazla iş alırsınız.

Forum sitelerinin dışında freelancer siteler de vardır. Bu sitelerde bulunan ilanlara teklif atarak da sipariş almanız mümkündür. Ayrıca kendi ilanınızı oluşturarak da sipariş alabilirsiniz. Ülkemizde en popüler freelancer siteleri ise sadeceon.com ve bionluk.com’dur.

2 İş bulma sitelerinde bulunan ilanlara başvurmak

Makale yazarı arayan kişiler, artık iş bulma sitelerine de ilan vermektedir. Kendinize detaylı bir cv oluşturarak bu sitelerdeki ilanlara da başvur yapabilirsiniz. Secretcv, kariyet.net, unisbul.com, yenibiris.com gibi sitelerde makale yazarlığı ilanları bulabilirsiniz.

3 Sosyal medya gruplarına üye olabilirsiniz

Makale yazarlığı yaparak para kazanmak için Facebook üzerinde bulunan çeşitli gruplara da üye olabilir ve buradan da sipariş alabilirsiniz. “Makale yazarları” “içerik editörleri” gibi aramalar yaparak, istediğiniz gruplara ulaşabilir ve buralara üye olarak, sürekli ilan yayınlayabilirsiniz. Aynı işlemi Instagram ve diğer sosyal medya platformlarında da yapabilirsiniz.

4 Makale satışı yapan sitelere üye olabilirsiniz

İnternet üzerinde çok sayıda makale satışı yapan site bulunmaktadır. Bu sitelere üye olarak onların aldıkları siparişleri, belirli bir ücret üzerinden yazarsınız. Makale siparişlerinizi online olarak alır ve sisteme yükleyerek teslim edersiniz. Bu tür siteler, almış oldukları siparişleri, kendi karlarını da üzerine koyarak satarlar. Yani alıcı ile makale yazan kişiler arasında aracılık yaparlar.

Bu tür sitelere üye olduktan sonra onların listesinde bulunan başlıklardan seçim yaparak makalenizi oluşturuşunuz. Ardından makalenizi yazıp teslim edersiniz. Makaleniz, bu sitelerin editörleri tarafından özgünlük ve imla gibi testlerden geçer. Makaleniz onaylandıktan sonra alacağınız para, hesabınızda birikir. Bu tür sitelerde genellikle 50 TL, 100 TL ve 150 TL gibi rakamlara ulaştığınızda ödeme yapılmaktadır. Bu tür sitelere yazacağınız makale siparişlerinin tutarları genelde düşük olur. Ancak başlangıç için oldukça iyidir.

5 Search Engine Optimization(SEO) şirketlerine başvurabilirsiniz;

SEO şirketleri, sürekli olarak web sitesi yapma ve bu sitelerin sahiplerine yüksek kullanıcı trafiği ile teslim etme görevi yaparlar. Bu nedenle SEO şirketlerine başvuru yaparak da makale siparişi alabilirsiniz. İnternet üzerinde çok sayıda SEO şirketi bulunur. Bunların arasında en güvenilir olanları seçmeli ve iletişim numaralarından kendinizi anlatan ayrıntılı bir mail ya da mesaj ile başvuru yapmalısınız. Bu şirketler, sürekli olarak içerik ihtiyacı duyarlar. Eğer birkaç şirket ile anlaşırsanız, düzenli olarak makale siparişi alabilir ve aylık düzenli bir gelir elde etme imkanına sahip olabilirsiniz.

6 Kendi blog sitenizi açabilirsiniz

Makale yazarlığı yaparak para kazanmak için kendi Blog sitenizi de kurabilirsiniz. Kendi açtığınız blog üzerinden sürekli yazılar yayımlayıp düzenli bir gelir elde etmeniz mümkündür. Başkalarının siteleri için yazdıklarınızdan yalnızca bir kere kazanç sağlarken kendi bloğunuzda yayınladıklarınızdan uzun süre gelir elde edebilirsiniz. Ancak bu şekilde, kendi bloğunuzda yazı yayımlamanız ve para kazanmanız için bloğunuzun sürekli aktif olması gerekir.

Kendi bloğunuzu açtıktan sonra, bu bloğa düzenli olarak yazılar yayımlama başlarsınız. Bloğunuzda hangi konularda yazı yayımlayacağınızı kendiniz belirlemeniz gerekir. Bu konuların en çok aranan ve sizin uzmanlığınızda olan konulardan olması önemlidir. En az 2 ay gibi bir süre yazı yayımladıktan sonra Google adsense’ye başvuru yaparak bloğunuza reklam almanız gerekir. Almış olduğunuz reklamlara tıkayan kişiler tarafından da para kazanırsınız.

Yazılarınız Google üzerinde yayımlandıktan sonra çok sayıda platformda yer alacak ve çok sayıda ziyaretçi ile buluşacaktır. Bu aşamadan sonra da sürekli yazı yayınlama devam etmelisiniz. Bu sayede günün her saati, bloğunuza gelen kişilerden ve bu kişilerin tıkladıkları reklamlardan para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Makale yazarlığı yazarak ne kadar gelir elde edilir?

Makale yazarlığı yaparak kazanacağınız para miktarını kendiniz belirlersiniz. Bir ay içinde ne kadar çok içerik üretirseniz ve içerikleriniz ne kadar çok beğenilirse, o kadar çok para kazanma şansınız bulunur. Makalenin ücretlendirmeleri genellikle 100 kelime üzerinden yapılır. Şu anda 100 kelimesi 1 TL ya da 100 kelimesi 2 TL üzerinden yazmanız mümkündür. Ancak makalenin kalitesi ve sizin uzmanlığınıza göre 100 kelime için 5 TL ya da 10 TL de almanız mümkündür. Buna göre, bir makaleden kazanacağınız ücret, yapacağınız teklife göre değişir.

Makalenizin içerik kalitesi ve nitelikli olması da bir makaleden daha fazla para kazanmanızı sağlar. Bu nedenle makale yazmak konusunda kendinizi sürekli olarak geliştirmeli ve kaliteli makaleler üretmelisiniz.

Makale yazarlığından para kazanmak için bu işe ne kadar vakit ayıracağınızı da belirlemeniz gerekir. Bu işi haftanın belirli günleri mi yapacaksınız yoksa tam zamanlı mı çalışacaksınız çok iyi ayarlamalısınız. Makale yazarlığı işi son zamanlarda oldukça gelişmiştir ve bu işi yaparak ayda 2-3 bin arası gelir elde eden kişiler vardır. Hatta bu işi tam zamanlı yapan ve evlerinde home ofis ortamı kurarak çalışan kişiler, uzun yıllar bu işten düzenli gelir elde etmektedir.

Makale yazarlığı yapmak işini ek gelir kapısı olarak değerlendirebilir ya da tam zamanlı iş olarak görebilirsiniz. Bu iş, uzun zamandır vardır ve internet siteleri olmaya devam ettiği sürece de var olacaktır.