Konu Başlıkları

Kripto Para Tarihçesi

Satoshi Nakamoto tarafından 2009 yılında bulunan Bitcoin, ilk kripto para olarak tarihe geçmiştir. BTC sistemi 2011 yılından sonra gelişmeye başlamış ve kurulan altcoinlerle desteklenmiştir. Yine aynı tarihlerde şifreleme metotları devreye alınmıştır. Scrypt şifreleme metodu da ilk defa Litecoin üzerinde başarıyla denenmiştir. Elbette teknolojik gelişmelerle beraber Bitcoin madenciliği başlamış ve devreye ASIC makineleri girmiştir. Litecoin ise özel donanımlar kullanılmadan kazanabilen kripto paralar arasında olduğu için 2013 yılında 1 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşmıştır.

Kripto Paralar Güvenli mi?

Bu konuda her yatırımcı ciddi bir araştırma yapmaktadır. Çünkü kripto para güvenilir mi sorusu, yatırımcıları yakından ilgilendirir. Öncelikle Blockhain sisteminin kurulmasıyla beraber kripto paraların daha güvenilir bir hale getirildiği unutulmamalıdır. Yatırımcılar kendi sanal cüzdan şifrelerini taşıyarak kripto yatırımlarını da kontrol edebiliyor. Ayrıca günümüzdeki aracı kurumlardan da anlık al-sat işlemleri yapılarak kazanç sağlanabiliyor. Haliyle kripto para nedir araştırması yaparken güvenirlik ve daha pek çok faktörü de bir arada incelemeniz gerekiyor.

Görünümde anonim olan kripto paralar daha yeni alt yapı sistemlerini devreye alarak güvenirlik konusunda kullanıcılarını memnun etmeyi sürdürmektedir. Buna ek olarak sanal paraların sayı olarak da artması sayesinde artık sorunsuzca alım ve satım yapılmakta ve sanal paralar saklanabilmektedir

Kripto Para Nasıl Üretilir?

Sanal yani kripto paralar herhangi bir hükümete ya da merkezi bir otoriteye bağlı değildir. Yani kullanıcı temelli bir modelle karşınıza çıkmaktadır. Bu konuda her sanal paranın bir üretim sınırının olduğu bilinmelidir. Örnek verecek olursak, Bitcoin için 21 milyon adet üretim sınırı bulunmaktadır. Yani BTC üretiminde 21 bin 1 adete ulaşılması engellenmiştir. Bu tür durumlardan dolayı kripto paralara olan ilgi her geçen gün tüm dünyada artmaktadır.

Kripto para üretimi konusunda ise mining yani madencilik yapılması gerekir. Özel yazılımlar tarafından hala çözülmeye çalışılan bu madencilik süreci herkes tarafından benimsenmeyebilir. Çünkü mining zor olduğu kadar sabır da ister. Büyük bir işlem gücü ve internet bağlantısına sahip olmanız halinde sizlerde kripto para üretimine başlayabilirsiniz.

Kripto Paralar Neden Önemli?

Sanal paralar geleceğin gerçek parası olarak adlandırılıyor. Çünkü yıllardır birçok firma ve bireysel yatırımcı BTC başta olmak üzere diğer kripto para birimlerini satın almayı sürdürmektedir. Durum böyle olunca sanal paralardaki gelişim ve değim süreci de başlamıştır. Örneğin çıktığı ilk zamanlarda sadece birkaç dolar olan Bitcoin, yıllar sonra 20 bin doları görmüştü. Bu yüzden ne zaman ve ne şekilde kripto paralarda artış yaşanacağı belirsizdir. Ancak bazı uzmanların bu konularda sık sık analiz paylaştığı ve 2020 Bitcoin analizlerini de sunmayı sürdürdüğü bilinmelidir.

O halde kripto para nedir araştırması içinde birbirinden farklı bilgilere ulaşmanız mümkündür. Elbette Blockhain teknolojisini de yakından takip ederek konu hakkında daha mantıklı fikirlere sahip olabilirsiniz. Yatırımcılar sanal paraları günlük hatta saatlik olarak takip ederek ilerleyen dönemlerde hangi rakamlara ulaşacağını da tahmin edebilir.

Kripto Para Değer Olarak Yükselecek mi?

Kripto para birimlerinin değerlerinin nasıl belirlendiğine dair her yatırımcının bilmesi gereken bazı durumlar vardır. Herhangi bir otorite ya da merkezi hükümet tarafından kontrol edilmeyen kripto paralar genel olarak sabit bir kaynak üzerinden de değer kazanmamaktadır. Ancak tüm dünyada olup biten gelişmelerle birlikte sanal paraların değeri de ya azalmakta ya da yükselmektedir. Bu süreçte kripto para almak isteyenlerin önceliği ciddi bir araştırma yapmak olmalıdır. BTC üzerinden gidecek olursak, 2017 yılının son aylarında 20 bin dolara kadar yükselebilen Bitcoin, şu sıralar 10 bin dolara doğru ilerlemektedir. Elbette bu rakamın daha fazla yükseleceği düşünülüyor ancak yine de ciddi bir yatırım alması gerektiği yönünde herhangi bir tavsiye bulunmamaktadır. Bu yüzden sanal paraların değer olarak ne zaman yükseleceğine dair kesin bir bilgi paylaşılması söz konusu değildir.

Hangi Kripto Para Daha Değerli?

Sanal paraların değerine bakarken tüm dünyada kaç adet var olduğuna ve piyasadaki rakamlarına bakmak yeterlidir. Bitcoin şu an dünyadaki bir numaralı sanal paradır. 17 milyondan fazla üretilmiş olan BTC’den sonra Ethereum geliyor. ETH’nin ise 106 milyon adet üretildiği biliniyor. Geçen yıl 100 doların altına düşen ETH, şu sıralar toparlanma aşamasında olduğu için 250 dolara kadar yükselmiştir.

Ethereum’dan sonra gelen Ripple değer olarak hala 0,3 dolar seviyesinde kalmaktadır. 2 yıl önce 4 dolara kadar yaklaşan bu sanal paranın 42 milyar adetten fazla üretildiği biliniyor. Pek çok aracı kurumdan satın alınabilecek XRP ile ilgili çok sayıda yorum yapılmaktadır. Yine de en değerli kripto paralar arasında olduğu düşünülebilir.

Sanal paraların dünya sıralamasında dördüncülüğe kadar yükselen ve değer artışı yaşayan Bitcoin Cash, 17 milyon adet üretilmiştir. Bitcoin ile aynı sayıda üretimine devam edilen Cash, aslında son 6 ayda ciddi bir yatırım almıştır. Bu nedenle pek çok yatırımcının ilgisini çekmeyi sürdürmektedir. 5. sıradaki Litecoin de ciddi yatırımlar almakla beraber 61 milyon adetten fazla üretilerek kullanıcılara sunulmaktadır. Sonuç olarak hangi kripto para daha değerli sorusu için paylaşılacak sıralama;

  • Bitcoin
  • Ethereum
  • Ripple
  • Bitcoin Cash
  • Litecoin
  • EOS
  • Binance Coin
  • Tether
  • Stellar
  • Cardano şeklindedir.

Kripto Para Nasıl Satın Alınır?

Kripto para satın almak isteyenler öncelikle alım-satım platformlarına üye olmalıdır. Türkiye’de ve dünyada birçok platform açılarak kullanıcıların sanal para alabilmesi sağlanmıştır. Bu süreçte anlık satım işlemleri de gerçekleştirilebilir. Söz konusu platformlarda kredi katı, havale ve daha pek çok ödeme yöntemi kullanılarak hizmet alınabilir. Bu yüzden doğru platformu seçerek güvenilir bir şekilde işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Sanal para satın almak için aracı platforma üye olduktan sonra ne kadarlık satın alacağınıza dair bilgileri sisteme girmelisiniz. Daha sonra sanal paranın değeri kadar TL veya dolar cinsinden ödeme yapabilirsiniz. Yerli sitelerde TL bazında ödemeler alınmaktadır. Yabancı alım-satım platformları da olduğu için dilediğiniz şekilde süreci yönetmeniz sağlanmaktadır.

Günümüz yatırımcılar kripto para nedir konusunda yaptığı araştırmalarda bu bilgilere ulaşabilir. Elbette hangi platformu seçmeniz gerektiğine de sizler karar vermelisiniz. Küçük bir araştırma ile en güvenilir işlem platformlarına ulaşabilir ve ücretsiz üyelik gerçekleştirebilirsiniz. Firmalar arasında yaşanan rekabetler nedeniyle bazen komisyon oranlarında değişikliğe gidilmektedir. Yine de ortalama komisyon miktarlarının hemen hemen aynı olduğunu söyleyebiliriz. Asıl önemli olan durum, hangi sanal paraya ne kadarlık yatırım yapılması gerektiğini bilmektir. Çünkü sanal yatırımlar kısa değil uzun vadeli olarak işlem görmektedir.