Konu Başlıkları

İş fikirleri bazı girişimciler için duygusal başarı hikâyeleri, bazıları içinde dramatik çöküş hikâyeleriyle sonuçlanıyor. İyi bir iş fikrine sahip olmak tek başına yetmiyor ve pazar araştırması, stratejik planlama gibi detaylar göz önüne alınmadan girişilen işler ne yazık ki çöküşe mahkum oluyor.

Bazı sektörlerde ise, iyi bir iş planının var olması başarıyı garantiliyor. Giyim, kozmetik ve gıda gibi temel ihtiyaçların olduğu sektörler, girişimcileri farklı iş fikirleri üretmeye itiyor. Her ürün bazında olduğu gibi kozmetik ürünlerde de hızla artan zincir mağazalar, sektörü yeni arayışlara yönlendirmektedir. Kozmetik pazarında öteden beri süregelen satış ortaklığı (Affıliate marketing)  yöntemi dijital çağın gereklerine paralel olarak kendini yenilemekte ve geliştirmektedir.

Girişimci bireylere teknolojinin sağladığı en büyük avantaj web üzerinden yaptıkları tanıtım ve satıştır. Girişimci, ürünlerini yeni potansiyel müşterilere tanıtarak kolayca pazar bulabiliyor. Örneğin kadınların tercih ettiği kozmetik ürünleri satış ortaklığı için yapılması gereken ilk iş, kredi kartı bilgilerini vererek sisteme dahil olmaktır. Bazen de küçük bir sermaye yeterli olmaktadır. Ancak sermayesiz ve sabırlı bir kazanç beklentisinde iseniz bu iş size pek hitap etmeyecektir.

Kozmetik Ürünü Satıp Nasıl Başarıya Ulaşabilirsiniz?

Affıliate marketing yapmak istiyorsanız işinizi oturttuğunuz an hemen kazanmaya başlayacaksınız diye bir koşul olmamakla birlikte, başarılı olacağınızın da herhangi bir garantisi yoktur.

Pazarlama ve satış taktiklerini iyi bilmiyorsanız, elinizdeki hiçbir şeyi satamazsınız. Kişisel gelişiminizi ilerletmek ve çoğu ücretsiz olan eğitimlere katılarak nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini öğrenmeniz şarttır. Altın günlerinde ya da iş yerinin öğle paydoslarında satışını yapacağınız kozmetik ürünleri sizi başarıya ulaştırmaz. Sadece katalog fiyatından biraz daha ucuza aldığınız ürünlerle, kendi alışverişinizden kâr etmeye çalışırsınız ki bu durumda çoğu zaman öyle olmaz. Belirli bir sipariş tutarına ulaşabilmek için satmadığınız ürünlerin de siparişini vererek kendi cebinize yük bindirirsiniz.

Ancak sistemin en tepesinde olanlar, başarı hikayelerinde okuduğunuz gibi milyonlar kazanabilir. Çünkü siz bu şekilde çabalarken, pastadaki en büyük payı onlar kapar. Pazarlama taktiğiniz farklı ve etkileyiciyse, evet belki ek gelir elde edebileceğiniz ama tamamen geçinmenize yardımcı olmayan bir meblağa ulaşabilirsiniz.

İş fikirleri ne kadar size özgün ve farklıysa başarı oranınıza kadar yüksek olacaktır!

Kozmetik Ürünleri Satış Ortaklığı İçin Neler Yapılabilir?

Kozmetik ürünleri satış ortaklığı sisteminde başarılı olmak için işinizin “pazarlama” olması gerekir. İnternetten ya da farklı pazar yerlerinden bu ürünleri satarak istediğiniz seviyeye gelemezsiniz. Ama pazarlamacıysanız, bu ürünleri kime, ne zaman, hangi koşullarda pazarlayacağınızı da bilirsiniz.

Bir satış zinciri oluşturmak, yapılan satışlardan puan toplamak, bu puanların sonucu satış zincirinde üst sıralara çıkmak ve yabancı ülke ziyaretleri dahil hediyeler kazanmak, en önemlisi düzenli bir gelir kaynağı elde etmek kozmetik satışları yaparak elde etmenizin kolay olduğu ödüller değildir. Bu satış zincirlerinde yer alan kadınların ürün tanıtımı için kendi çevrelerinde düzenledikleri tanıtım günleri ise doğrusu eğlenceli bir sosyal aktivite haline gelmiştir.

Bu oluşumun daha iyi hale gelmesi için neler yapılabilir?

Kozmetik ürünleri satış ortaklığı avon oriflame sephora
  • Bu satış zincirlerini her marka kendi içinde düzenleyebilir. Böylece bu kadın grubu bir çeşit satış ortağı olacaktır.
  • Burada önemli olan nokta satış içinde yer alacak olanların bir çeşit meslek eğitiminden geçmesidir. Kadınlar tarafından sorulacak olan (önemli veya önemsiz) bütün sorulara net yanıt verebilen satış temsilcileri güven sağlayacaktır. Bu yüzden bu satış zincirleri içinde yer alanlara aylık gönderilen bol renkli kataloglara ek olarak başka dökümanların hazırlanması ve gönderilmesi satış ortaklığının kalitesinin yükselmesi için gereklidir. (Örneğin cildin biyolojik yapısı hakkında genel bilgi veren küçük bir broşür hemen akla geliyor. İlgili yazılarda cilt tipi denip geçiyor, konu hakkında ayrıntılı bilgi daha iyi olabilir.)
  • Günümüzün gerçeği haline gelen online satış siteleri ise yeni İş fikirleri uygulanması için en büyük mecra halinde ele alınmalıdır. Çünkü e-ticaretin boyutu her yıl artmaktadır. Bu alanda akla gelen ilk öneri ise internette belli bir satış kotasını dolduranların primle ödüllendirilmesi oluyor. Prim nakit veya ürün hediyesi biçiminde düşünülebilir. Hediyelerin isteğe göre belirlenmesi satış grubunda yer alan üyeye yapılmış ayrı bir jest olacaktır.
  • Satışı gerçekleştiren elemanın sonradan kullanıcısını araması da artı puandır.
  • Bütün bunlar göz önüne alındığında satış grubunu oluşturacak olan kadınların iyi bir internet kullanıcısı olması gerçeği karşımıza çıkıyor. Fotoğraf paylaşımından fazlasını yapan kişilere ihtiyaç olacağı kesindir. Ve eğer bu satış grubu içinde yer almak isteyen erkekler olursa hoş bir reklam malzemesi olarak değerlendirilebilir.
  • Grubun kendi bildik çevresinde ya da internette çalışmasını öğütlüyoruz. Dolaşarak satış hem bıktırıcı hem de itici olmaktadır.
  • Kozmetik ürün satışı yapan işyerleri başka bir hedeftir. Bu dükkanlarda markaya ait köşeler oluşturulabilir ve görünüm olarak bu köşelerde belli bir standart oluşturulabilir. Ancak bu işin maliyeti dev kozmetik markalarının bile sınırları zorlar.

Bütün bu saydıklarımız şeklen yapılan ve sonuç vermeyen uygulamalardır. Siz iş fikirleri üretemediğiniz sürece, asla başarılı olamazsınız!

Kozmetik Satış Ortaklığı Yaparak Nasıl Farklı Olabilirsiniz?

Evet kafanızda beliren lambalar oluşmuyorsa bu iş fikri size göre değil demektir. Herkesin girişimci olması beklenemez. Ancak kafanızda bazı fikirler ucu açık olarak beliriyorsa deneyebilirsiniz. Bir kere deneyip vazgeçerseniz, muhtemelen en hayırlısı sizin bir işe girip maaşlı çalışmanız olacaktır.

Kendinize bir YouTube ya da Instagram sayfası açarak, kozmetik ürünleriyle neler yapabildiğinizi anlatabilirsiniz. Kullanıcılar makyaj ve cilt bakım ürünleriyle yapılan “öncesi” “sonrası” süreçlerine bayılır. Saçınızı sarıdan siyaha boyamanız ilgi çekmez ama siyahtan sarıya boyarsanız çok daha fazla kişinin dikkatini çekeceksiniz demektir.

Soru: Basit bir kozmetik ürünleri satış ortaklığı size neler öğretebilir?

Cevap: Makyaj yapmayı, kozmetik ürünleri yakından tanımayı, insanların ihtiyaç ve eğilimlerinin neler olduğunu gözlemlemeyi ve asıl amacınız olan tanıtımı satışa dönüştürmeyi!

Evet siz o ürünü pazarladığınızda insanlar ürüne değil size güven duyar! Bu da ürünü satın alma istediğini arttırın. Siz onlara yardım ettiğiniz için onlar da size yardım etmek ister ve satış yönlendirmenizi takip ederler.

Bu süreç uzadıkça siz başarı yolunuzu kendiniz çizmeye başlarsınız. Belki de ürünlerini satmaya çalıştığınız kozmetik firmasına kendi markanızın ürünlerini çıkarması için bir teklif iletme zorunluluğu yaratırsınız! Başarı hikayelerinde sunulan vaatlerin hiçbiri bunun kadar gerçekçi değildir. Çünkü size hazır gibi görünen hiçbir şey gerçek değildir. Ama bu fikri gerçeğe dönüştürmek sizin elinizdedir.

Kozmetik Satış Ortaklığı Veren Firmalar Hangileri?

Kozmetik ürünlerinin satışını yapabileceğiniz, müşteri temsilciliği veren güvenilir kozmetik firmaları listesi;

Sonuç olarak kozmetik ürünler, elektronik ürünler ya da herhangi bir markanın herhangi bir ürünü birilerinin alması için hazırda beklemez. O ürünü birilerine sizin satmanız gerekir. Satışa giden tecrübe yolunda da kendinizi geliştirmek, deneyim elde etmek esastır. Belki biraz sermaye biriktirip, köşe başı dükkanınızda kozmetik franchisingi açmanız daha hayırlı olabilir. Ama buna girişirken de zaman, mekan, imkan ve talep nedir bilmeniz gerekir.