Konu Başlıkları

Arsa yatırımları her dönem olduğu gibi bu dönemlerde de ciddi rağbet görmektedir. Ayrıca İstanbul’da yatırım yapılabilecek arsalar konusunda araştırma yaptıktan sonra bütçenize uygun yatırımlar gerçekleştirebilirsiniz. 2019 yılında ciddi yatırım alan bazı bölgeler aynı zamanda konut fiyatlarında da artmaya neden olmuştur. Haliyle en pahalı ilçelerin de değer kazanmasını sağlamıştır.

İstanbul’da Hangi Arsalara Yatırım Yapabilirim?

İstanbul’da en çok tercih edilen arsa yatırımı bölgeleri Çatalca ve Silivri’dir. Bu bölgelerde  bina, iş yeri, konut, arsa ve arazi seçenekleri oldukça fazladır. Silivri’nin Balaban semtinde de çok sayıda satılık ya da kiralık arsalar yer almaktadır.

İstanbul kent içinde Büyükçekmece, Avcılar ve Arnavutköy semtlerinde yatırımlık arsalar yer alıyor. Ayrıca Arnavutköy ile Avcılar bölgesi 2019 yılında İstanbul’da yatırım yapılabilecek arsalar arasında ilk sıralardadır. Büyükçekmece’de Celaliye, Şile’de ise Ağaçdere il Çavuş bölgelerinde ciddi arsa alternatifleri bulunuyor. Dilediğiniz büyüklükte sahip olabileceğiniz bu bölgelerin yanı sıra Pendik’te de yatırım yapabileceğiniz arsalar yer almaktadır.

İstanbul Arsa Fiyatları 2019

2018 yılında ciddi bir yatırım alan İstanbul arsaları elbette fiyat bakımından da yükselmeye başlamıştır. Bu nedenle Silivri’deki arsalar diğer semtlerdeki arsa fiyatlarına göre 10 kat daha fazla olabilir. Oysa Çatalca, Silivri ve Şile’de daha uygun fiyatlı arsa seçenekleri yer almaktadır. Elbette bu arsaların fiyatı imarlı olup olmamaları, gayrimenkule hazır olmalı ya da bulundukları bölgeye göre değişmektedir.

Geçen yıl Belgrad bölgesinde 50 bin TL’den sunulan arsa fiyatları şu an 100 bin TL’ye göre çıkabiliyor. Ayrıca Arnavutköy’de ise 300 metrekarelik bir arsa 400-500 bin TL arasında değişen fiyatlarla satılabiliyor. Bu yüzden İstanbul’da yatırım yapılabilecek arsalar konusunda yeteri kadar araştırma yapılmalı ve uygun kredi seçenekleri tercih edilerek satın alınmalıdır. Yazlık ve konut seçeneklerinin değerlendirildiği arsalarla ilgili İncirtepe ve Tuzla bölgelerini de alternatif olarak düşünebilirsiniz.

Arsa fiyatlarının artması aynı zamanda satılık daire fiyatlarının da yükselmesine neden olmaktadır. Özellikle 3. havalimanı ve Kanal İstanbul güzergâhlarında olan konutların ciddi fiyatlarla satışa sunulduğu bilinmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı arsa almadan önce bölgedeki konut fiyatları da mutlaka kontrol edilmelidir.