Konu Başlıkları

İnstagram’da Butik Nasıl Açılır?

Sosyal medya üzerinden butik açmanın bazı kuralları vardır. Ayrıca kurallar dışında dikkat edilmesi gereken seçenekler bulunmaktadır. Elbette her girişimci bu süreçte hangi satış stratejisinden yararlanacağına karar vermelidir. Eğer kendi üretimlerinizi satacak ya da farklı ürünleri getirterek satmayı düşünecekseniz yurt dışından da destek alabilirsiniz. Çünkü İnstagram’da butik açarak para kazanmak isteyenler genelde yurt dışından daha ucuz malları getirerek satışa sunmaktadır.

Butik açmanın bazı incelikleri bulunuyor. Öncelikle butik kavramı tamamen giyim üzerinedir ve ciddi bir müşteri kitlesini beraberinde getirir. O halde ilk olarak bir İnstagram hesabı açmalı ve kendinize özel bir logo tasarlamalısınız. Bu logoyu profil resmi yaparak güzel bir isimle desteklemelisiniz. Aslında dikkat çeken bir isim koymanız, markanızın daha popüler hale gelmesini sağlayabilir. İsim ve logoyu koyduktan sonra iletişim bilgilerinizi de paylaşmanız gerekiyor. Çünkü kitleler ne kadar ciddi bir girişimci olduğunuza inanmak ister.

Hesabınızda bazı ürünleri paylaştıktan sonra butik sayfalarını takip eden diğer insanları takip etmeye başlamalısınız. Sektörde sizin de var olduğunuzu görecek olan insanlar için promosyonlu ürünler hazırlamanızda yarar var. Ayrıca bazı ünlülere promosyon gönderebilir ve reklam yapmasını rica edebilirsiniz.

İnstagram’dan Sipariş Sistemi

Sıraladığımız bu işlemleri yaptıktan sonra sipariş alabileceğiniz bir platformun olması gerekiyor. Örneğin havale yöntemiyle satış yaptığınız bir ürün için ya da kapıda ödeme alacağınız bir mal için ürün tutarlarının belirlenmesi gerekiyor. Aslında İnstagram’da butik açmak ve para kazanma sürecinde sizi en çok zorlayacak kısım, kullanacağınız platformdur. İnstagram’dan ürünlerinizi satın alacak kişiler için mutlaka güvenli bir ortam sunmanız gerekiyor.

Günümüzde bazı güvenilir platformlar pek çok İnstagram butik işinde kullanılmaktadır. Örneğin, Shopier adı verilen sipariş sistemi oldukça pratik bir şekilde tercih ediliyor. Bu sisteme ücretsiz üye olarak satış sürecine geçebilirsiniz. Mevcut takipçiler ödeme işlemini yaptığı zaman hesabınızın bağlı olduğu maile ve cep telefonuna bildirim gelmektedir. Sipariş bildirimindeki adrese ürünü kargoladıktan sonra süreci de tamamlamış olursunuz. Müşterilerinizle uzun uzun mesajlaşmak ve vakit kaybetmek yerine teknolojinin bu imkanlarından yararlanmanız daha mantıklı olacaktır.

İnstagram’da Butik Açmanın Avantajları

İnstagram’dan satış yaparak para kazanan girişimciler İnstagram’da butik açmak ile beraber birçok avantajı beraberinde yaşayabilir. Ancak bu süreçte ilk olarak rakip analizi yapmanız gerekiyor. Çünkü rakiplerinizin ürünleri ne şekilde sunduğunu öğrenmeniz sizin de sektördeki yerinizi sağlamlaştıracaktır. Ayrıca müşteri kitlenizi oluşturmak için de bu sürece dikkat etmenizde yarar var. Ek olarak İnstagram profilinizin herkese açık olması gerekiyor. Kitleler kolay ulaşabileceği hesapları takip etmektedir. Aynı şekilde ürünleri de kolayca inceleyebilmelidir. Genelde ‘hashtag’ kullanımı yaparak keşfet’e düşmeniz daha büyük kitlelere ulaşmanızı sağlayacaktır.

Tüm bu süreçlerle beraber ürünleri nasıl sunacağınızı da belirlemelisiniz. Örneğin kıyafet butiği açmak istiyorsanız bir manken kullanmanız güzel olacaktır. Elbette insanlarla iletişimde olarak onlara güven vermeniz ve müşteri memnuniyetini sağlamanız da İnstagram’da butik açarak para kazanmak konusunda dikkat etmeniz gerekenlerdendir. Çevre mağazaların yanı sıra internet üzerinden ürün getirerek rahatlıkla İnstagram’dan satabileceğinizi de unutmayın. Bu ürünler için ayrıca Facebook üzerinden de bir reklam sayfası açmanız uygun olacaktır.