Konu Başlıkları

Günlük hayatta var olan tutkunuzu kazanca dönüştürmek istiyorsanız ve bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, doğru içeriktesiniz. Google Adsense, sahip olduğunuz  web sitenize  çeşitli formatlarda  reklam  ekleyerek kazanç elde etmenizi sağlayan bir Google servisidir.

AdSense ile kazanç sağlamak herhangi bir yazılım dili bilmenizi gerektirmez. Örneğin modayı takip eden bir moda seversiniz, en trend kıyafetler ve  bu yazın trend renklerinin neler olduğu konusunda  belki de destan yazacak bir birikiminiz var, peki bu bilgi birikiminizi kazanca çevirmek istemez misiniz? Hobilerinizi veya bilgi birikimlerinizi diğer insanlarla paylaşmak için bir moda bloğu  açabilir ve fikirlerinizi bu blog da takipçileriniz ile paylaşabilirsiniz; Blog oluşturdunuz ve  zaman içerisinde hatırı sayılır bir  ziyaretçi kitlesine oldunuz, peki ne yapmanız gerekiyor? Bu kaliteli ziyaretçi kitlesinden nasıl kazanç sağlayabilirsiniz? Bu noktada Google AdSense  yardımınıza yetişiyor.

Neden Google AdSense?

İnternet ortamında büyük, küçük fark etmeksizin web sitesi sahiplerinin, web sitelerinde Google AdSense reklamlarını göstererek para kazanmasını sağlar. AdSense ile para kazanmak için milyonlarca ziyaretçiye sahip olmanız gerekmez.

Neden Google AdSense bir göz atalım;

 • Web sitenize tam uyum sağlar. Web sitenizin tasarım düzeninizi bozmadan ve ziyaretçilerinizi rahatsız etmeden reklam göstermenizi sağlar. Sunduğu birçok reklam seçeneğiyle ziyaretçilerinizin ilgisini çeker.
 • Reklamverenler  ile herhangi bir bağınız bulunmaz, tüm ilişkileri Google AdSense yönetir, siz sadece hedef kitlenize uygun reklamları web sitenizde yayınlarsınız
 • Kişiselleştirilmiş birçok reklam çeşidi sunar, hatta bazı reklamverenleri engelleyebilirsiniz
 • Ücretsizdir, reklamlardan para kazanmak için herhangi bir bedel ödemezsiniz.
 • Ziyaretçileriniz ile alakalı reklamlar gösterilir, örneğin moda ile ilgilenen bir ziyaretçinize moda ile alakalı reklam içerikleri gösterilir. Bunun için ekstra bir çaba harcamanıza gerek yoktur.
 • Web sitenizde reklam yayınlamak için herhangi bir reklamveren aramanıza gerek yoktur, tüm işlemleri Google AdSense halleder.

Google AdSense Nasıl Çalışır?

Google Adsense Nasıl Çalışır

Web sitesi sahipleri için yayınlamış olduğu içerik üzerinden kazanç elde etmelerini sağlar. Ziyaretçinizin ilgi alanına göre metin ve görüntülü reklam çeşitlerini web siteniz ile eşleştirerek yayına alır. Yayınlanan reklamlar, reklamverenler tarafından oluşturulur ve ücretleri reklamverenler tarafından ödenir. En yüksek tutarı ödeyen Reklamverenlerin reklamları daha çok gösterilir, ve ödenilen tutar kadar sizde web siteniz üzerinden kazanç sağlarsınız. 
Örneğin A Reklamvereni bir reklam için X Tutar ödediyse sizin de kazancınız X tutar üzerinden hesaplanır, B Reklamvereni bir reklam için Y tutar ödediyse sizin kazancınız Y tutarı üzerinden hesaplanır.

AdSense Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Şunu belirtmemiz gerekir ki her ne kadar Google AdSense ücretsiz bir servis olsa da Google AdSense hesabı oluşturmak için önemli iki şartı yerine getirmeniz gerekiyor.

AdSense hesabı oluşturmak için genel olarak şu iki şartı yerine getirmelisiniz;

 • Google Hesabına Sahip Olmak: AdSense hesap oluşturmak için bir Google hesabı sahibi olmanız gerekiyor. Android kullanıcısı iseniz veya bir gmail hesabınız varsa bir Google hesabınız da var demektir.
 • Özgün içerik: Reklamverenlerin haklarını korumak ve kaliteli bir içerik ağına sahip olma şartı arayan AdSense’nin,  başvuru anında  en önem verdiği  kriterden biri de “Özgün İçerik” konusu, kopyala/Yapıştır yöntemiyle oluşturulmuş bir blog veya web sitesinin onay alması imkansız olmasa da çok zor.

Google AdSense hesabını oluşturmak için sırasıyla aşağıdaki adımları izleyin;

Başvuru sırasında takip etmeniz gereken adımları listelemeden önce şunu hatırlatmak isteriz ki başvuru yapacağınız web sitenizde en az 20 özgün içerik barındırmalı ve Gizlilik, Kullanım Koşulları, İletişim gibi sayfalarınızın eksiksiz olması gerekiyor. AdSense başvurusu sonunda “Red” cevabı alırsanız, sonraki aşamalarda onay almanız zorlaşacaktır.

Yukarıdaki açıklamamızı okuyup, bahsedilen içerikleriniz hazırsa aşağıdaki adımları gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz;

 • 1. Google AdSense  (https://www.google.com/adsense/start)  sayfasını ziyaret edin.
 • 2. Şimdi kaydolun linkine tıklayın.
 • 3.Kazanç elde etmek   ve reklamların yayınlanmasını istediğiniz web sitenizin URL’sini girin. Örneğin: sizinsitenizinadi.com
 • 4. Google hesabınızın bağlı olduğu E-posta adresinizi girin.
 • 5.Google AdSense’in size o-posta göndermesine izin verip, vermemesi konusundaki seçeneğini işaretleyin. (İşaretlemenizi tavsiye ederiz)
 • 6. Gerekli alanları doldurduysanız kaydet butonuna tıklayın ve devam edin.
 • 7. Bulunduğunuz ülke ve bölgeyi seçin.
 • 8. Google AdSense şartlarını okuyup, kabul edin. Şartları kabul etmezseniz hesap oluşturma işlemine devam edemezsiniz.
 • 9. Daha sonra Hesap oluştura tıklayın.

Tebrikler,  Google AdSense hesabınızı oluşturdunuz ve otomatik olarak hesabınıza giriş yaptınız. AdSense panelinde birçok yerin pasif durumda olduğunu göreceksiniz, bunun için endişelenmeyin yanlış bir şey yapmadınız, daha hesabınız etkinleştirilmedi.

adsense hesabınız etkinleştiriliyor uyarısı

AdSense ana sayfasında “Hesabınız etkinleştiriliyor” sayfasıyla karşılaşacaksınız ve hemen alt tarafta size bir kod verilecek, size verilen bu kodu başvuru yaptığınız web sitenizin <head></head> tagları arasına yerleştirmelisiniz, daha önceden AdSense tarafından bir ceza almadıysanız ve web sitenizin içeriğiyle alakalı bir sorun yoksa 24-48 saat arasında AdSense hesabınız etkinleştirilir ve tarafınıza bununla alakalı bir e-posta gönderilir.