Konu Başlıkları

Ülkemizin hemen hemen her yerinde çeşitli atıklar ve kağıtlara rastlamak mümkündür. Doğayı ve çevreyi kirletmeme bilinci, insanlarımıza daha yeni yeni yerleşmeye başlamıştır. Özellikle büyük şehirlerde plastik, çöp ve kağıtlar için farklı çöp kutuları bulmak mümkündür, ancak bu zamana kadar atılan atıklar doğaya büyük ölçüde zarar verir. Bir pet şişenin doğada kaybolması için 450 yıl geçmesi gerekir. Bir cam şişenin doğada yok olması için de 1 milyondan fazla yıl gerektiği bilinmektedir. Hal böyle olunca doğaya atılan kağıtlar, plastikler ve cam şişeler çok fazla zarar vermektedir. Göllerimiz, iklimlerimiz, balıklarımız ve doğada bulunan tüm canlılar ile birlikte insanlar da bu atıklardan zarar görürler. Bu koşullar altında hem doğaya ve topluma faydalı olmak hem de bol kazancı olan bir iş yapmak ister misiniz? Geri dönüşümden para kazanmak işinden bahsediyoruz. Bu işi yaparak hem doğayı temizleyebilir hem de güzel kazançlar elde edebilirsiniz.

Geri dönüşüm işi çok farklı alanlarda ve çok farklı şekillerde yapılabilmektedir. Bu işe başlamak istiyorsanız öncelikle, geri dönüşüm ve nasıl yapıldığı hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız gerekir. Sizlere geri dönüşüm işini ve nasıl yapılabileceği hakkındaki detayları açıklayalım;

Geri Dönüşüm Nedir?

Geri dönüşüm bilimsel terim olarak,  katı atık(cam, plastik, kağıt vb.) ve kullanım dışı atık malzemelerin/bileşenlerin kimyasal ve fiziksel yöntemlerle yeniden kullanım amaçlı başka ürünlere veyahut enerjiye çevrilme halidir. Tüketimi yapılan maddelerin dönüştürülerek yeniden geri dönüşüme kazandırılması, yeni ham madde ihtiyacını azaltır ve dünya kaynaklarının kullanımı önemli ölçüde azalır.

Geri dönüşüm işinden para kazanmak ne anlama gelir?

Geri dönüşüm sokaklarda bulunan atıkların, çöplerin, kâğıtların, ambalajların ve daha pek çok atığın toplanması ve gerekli fabrikalara iletilerek geri dönüştürülmesi anlamına gelir. Geri dönüşüm işi ise bu atıkların toplaması ile yapılabileceği gibi bu atıkları toplayan kişilerden satın alınması ve fabrikalara iletilmesi olarak da yapılabilir. Ayrıca bu atıkları kendiniz toplayıp kendi işletmenizi kurarak da geri dönüşüm yapabilir ve üretmiş olduğunuz yeni eşyaların satışını gerçekleştirerek de para kazanabilirsiniz. Görüldüğü gibi bu alanda birden fazla para kazanma imkânı bulunmaktadır. Özellikle sokağa atılan plastik ve karton bazlı atıklardan çok fazla para kazanmanız mümkündür. Bu anlamda geri dönüşümden para kazanmak için büyük şehirler, bir servet kaynağı olarak görülebilir.

Geri dönüşümden para kazanmak için nereden başlamalısınız?

Ger dönüşüm işinden para kazanabilmek için öncelikle kendinize bir yol seçmeniz gerekir. Bu işe girmeye karar verdiyseniz önünüzde üç seçenek vardır. Bu seçenekleri çok iyi değerlendirmeli ve çok iyi araştırma yapmalısınız. Size uyan seçeneği tercih ederek daha fazla kazanç sağlamanız mümkündür. Bu seçenekleri açıklayalım;

İlk seçenek bu işi tek başınıza yapmanızdır

Geri dönüşüm işinden para kazanmak için tek başınıza harekete geçmek istiyorsanız öncelikle atıkları toplayan firmalardan ya da insanlardan biriyle anlaşmanız gerekir. Sizin topladıklarınızı satın alacak aracı biri olabileceği gibi bu atıkları direkt olarak kendiniz fabrikalarla görüşüp de satabilirsiniz. Bu alanda kendinizin fabrikalar ile görüşerek topladığınız atıkları teslim etmeniz daha fazla kazanmanızı sağlayacaktır. Ülkemizde atık toplayan çok sayıda mülteci vardır ancak bu mülteciler gözünüzü korkutmasın. Çünkü çok fazla atık vardır ve geri dönüşüm işinde herkese yetecek kadar kazanç bulunur.

Bu işi tek başınıza yapmanız için gerekli olan diğer ekipmanlar ise bir el arabası ya da kamyon tarzında bir arabanızın olmasıdır. Her gün belirli bir süre atıkları toplayarak günde 100 lira ile 150 lira arasında gelir elde edebilirsiniz. Elde edeceğiniz bu gelir, toplayacağınız atıklara ve firmalarla yapacağınız anlaşmaya göre değişecektir. Bu atıkları illa çöplerden toplamanıza da gerek yok. Komşularınızla, akrabalarınızla anlaşabilir, etrafınızdaki insanlara haber verebilir, hatta bir el broşürü bile yaptırarak insanların bu konuda bilinçlenmesini sağlayabilirsiniz. İnsanlar kâğıt, karton, plastik ya da cam şişe gibi atıklarını sizlere getirebilir ve bu sayede fazla yorulmadan paranızı kazanabilirsiniz.

İkinci seçenek kendi ekibinizi kurmanızdır

Bu işte para kazanmak için en sağlam yöntem ekip kurmanızdır. Her gün sokaklardan atıkları toplayan kişilerin olduğunu görüyorsunuz. Bu işçiler genellikle başkaları için çalışmaktadır. Bu sayede günlük kazançlarını elde ederler. Sizde bu işten daha fazla para kazanmak istiyorsanız en az 5 adet işçi ile işe başlayabilirsiniz. Bu işçiler, siz günlük hayatınıza devam ederken atıkları toplayıp günlük yevmiyelerini alırlar ve akşam size bu atıkları teslim ederler. Sizler de toplamış olduğunuz bu atıkları fabrikalarla anlaşarak götürürsünüz ve paranızı alırsınız. Bu sayede işçiler ile fabrikalar arasında bir köprü görevi görürsünüz. Bu işi yapmak için öncelikle ne tür atıkların toplanacağını belirlemeniz gerekir. Kâğıt, karton, plastik, metal ya da cam gibi atıklardan hangisinin toplanacağına karar verdikten sonra işçilerinizi belirleyebilir ve hem onların kazanmasını sağlayabilir hem de kendi kazancını garantileyebilirsiniz.

Kendi ekibiniz kurarak geri dönüşümden para kazanmak için öncelikle bir ya da birkaç firma ile anlaşmanız ve hangi ürünlerin toplanacağını belirlemeniz gerekir. Ardından bu atıkların toplanıp götürüleceği bir depo ve araç sahibi olmalısınız. Küçük kamyonet tarzı araçlar işinizi görecektir. Aynı zamanda bu atıkları depolayabileceğiniz bir depo kiralamanız da gerekir. Bu sayede hem kendi işinizi kurmuş olursunuz hem de başkalarının kazanmasına yardımcı olursunuz.

Kendi ekibini kurarak ayda 10 bin lira ile 20 bin lira arasında gelir kazanan çok fazla kişi bulunmaktadır. Bu kazançlar, her gün düzenli çalışan kişiler tarafından elde edilir. Bu işe girerken yalnızca işçilerin yevmiyesini cebinizde bulundurmanız yeterlidir. Onlara vereceğiniz yevmiye ise 75 ile 100 lira arasında değişmektedir.

Üçüncü seçenek geri dönüşüm firması sahibi olmak

Geri dönüşümden para kazanmak için bir diğer seçeneğiniz ise firma sahibi olmaktır. Kuracağınız firmanın tüm ayrıntılarını bilmeli ve piyasayı çok iyi araştırmalısınız. Firma kurarak geri dönüşüm sağlamak ve elde edilen ürünleri başka bir pazara satmak elbette ki çok daha fazla kazanmanıza yardımcı olacaktır. Ancak bu işe başlarken sermayenizin olması, bir depolama alanınızın olması ve bir çevre mühendisi ile birlikte birkaç kişiden oluşan ekibinizin olması gerekir. Ayrıca bu işe başlamadan önce bir piyasa araştırması yapmanız gerekir. Çünkü piyasada sadece metal toplayan ya da sadece karton bazlı ürünleri toplayan firmalar mevcuttur. Hangi alanda ne kadar kazanacağınızı belirlemeli ve ona göre girişim yapmaya başlamalısınız. Geri dönüşüm işini nasıl kuracağınızın adımlarını açıklayalım;

Geri dönüşüm türünü araştırın

Kâğıt, metal, plastik ve şişelerin geri dönüştürülmesi için yoğun emek sarf etmeniz gerekir. Öncelikle bunlardan hangisinin daha karlı olduğuna karar vermelisiniz. Örneğin 1 kg kâğıt bedeli 25-30 kuruş arasında değişirken, 1 kg metal değeri 70-80 kuruş arasında değişmektedir. Bilgisayar ve cep telefonu gibi aletlerin içinde bulunan altınların dönüştürülmesi size daha fazla kazanç sağlayacaktır. Ev gereçlerinin yeniden kullanım için dönüştürülmesi de bu alanda en fazla kazanç sağlanan alternatiftir diyebiliriz.

Sıraladığımız bu alternatifleri çok değerlendirmeniz ve etrafınıza bu işi yapan ya da yapmayanların olup olmadığını araştırmanız gerekir. İhtiyaç duyulan atık toplama ve geri dönüştürme işine girerseniz, çok daha fazla kazanç elde edersiniz.

Çevrenizi değerlendirin

Geri dönüşüm işine girmeden önce çevrenizi çok iyi araştırmanız gerekir. Örneğin çevrenizdeki bir firma metal ya da kâğıt toplama işine girmişse siz de ev gereçlerini dönüştürebilirsiniz ya da altın ve alüminyum gibi ürünlerin dönüştürülmesini sağlayabilirsiniz.

İş planı hazırlayın

Geri dönüşümden para kazanmak için güzel bir iş planına ihtiyacınız var. Bu alanda hedef pazarı belirlemeniz, yatırım yapacağınız işletmenin büyüklüğünü belirlemeniz, koyabileceğiniz sermayeyi değerlendirmeniz, ön görülen kazancı belirlemeniz ve etkili bir reklam kampanyası planlamanız gerekir. Geri dönüşüm firması kurmadan önce sağlam bir iş planı hazırlarsanız, hedefinize daha kolay ulaşabilir ve bu işten, beklediğinizden daha çok kazanç elde edebilirsiniz.

Gerekli olan ruhsat ve izinler alın

Geri dönüşüm işine başlayabilmek için öncelikle gerekli izin ve ruhsatların sahibi olmanız gerekir. Bağlı bulunduğunuz belediyeden hangi izinlerin alınması gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bu belediyenin internet sayfasına girerek gerekli başvuru formlarını doldurmanız ve iletmeniz de güzel bir başlangıç olacaktır. Dönüştürmüş olduğunuz geri dönüşüm ürünlerini satabilmeniz için tekrar bir izin ya da ruhsat almanız gerekiyor mu öğrenin ve işinizi sağlama alın.

Maliyetlerinizi değerlendirin

Geri dönüşüm firması kurmadan önce ne kadar sermaye harcamanız gerektiğini gözden geçirin. Sermayenizi güçlendirmeniz, bu işten daha fazla kazanmanıza yardımcı olacaktır. İlk etapta kendi topladığınız ürünlerin geri dönüşümlerini gerçekleştirebilir ve daha sonra aracılar ile anlaşma yaparak toplanan atıkların miktarını artırabilirsiniz. Ne kadar fazla sermaye harcarsanız o kadar fazla üretim yaparsanız ve elde edeceğiniz gelir de o kadar fazla olur. Özellikle son zamanlarda insanların doğaya ve çevreye olan duyarlılığını göz önüne alırsak, geri dönüşüm ürünlerini çok fazla tercih ettiklerini söyleyebiliriz. Bu durumda elde ettiğiniz ürünleri, yüksek fiyatlardan satabilirsiniz.

Firma kuracağınız yer belirleyin

Ger dönüşüm işini yapacağınız yere yakın bir yerde, küçük bir depolama alanı bulundurmanız işinize yarayacaktır. Aynı zamanda geri dönüşen ürünlerinizi satacağınız bir yere de ihtiyacınız olabilir. Bu dükkânı ise insanların ve trafiğin yoğun olduğu alanlardan birinde açmanızı tavsiye ederiz.

Reklamınızı planlayın

Geri dönüşüm işinden para kazanmak için hem reklam yapabileceğiniz hem de insanların ellerindeki atıkları toplayabileceğiniz bir reklam kampanyası düzenleyebilirsiniz. Bu kampanyayı el ilanları dağıtarak ya da tanıdıklarınızın evlerinde bulunan atıkları toplayarak yapabilirsiniz. Aynı zamanda mağazalar, marketler ve diğer dükkanlar ile anlaşarak da atıklarınızı toplayabilir ve reklamınızı yapabilirsiniz.

Yeni alıcılar bulun

Firma kurarak geri dönüşüm işi yapmak istiyorsanız ve bir dükkân kiralamadan geri dönüşen ürünlerinizi satmak istiyorsanız kendinize yeni alıcılar bulmanız gerekir. Bu iş için internetten araştırma yapabilir ve geri dönüşüm ürünlerine güzel paralar verebilecek alıcılar bulabilirsiniz. Ev gereçlerinizi yeniden dönüştürülmesi alanında iş yapacaksanız sanal marketlerden yola çıkarak, ürünlerinizi satacağınız müşterileri bulabilirsiniz.

Geri dönüşümden para kazanmak için ne kadar maliyet gerekir?

Bu işin maliyeti bu işi nasıl yapacağınıza ve işin türüne göre değişmektedir. Maliyeti etkileyen birden fazla etmen bulunur. Toplama işini kendiniz yapmak ve firmalara satmak için yalnızca küçük bir el arabası ya da kamyonet tarzı bir araca sahip olmanız yeterli olacaktır. Aracı olacaksanız işçilerin maliyeti, depolama alanı ve atkıların toplanması için gerekli kamyonet tarzı bir araç sahibi olmanız gerekir. Aracı olduğunuzda maliyetiniz biraz daha artar.

Geri dönüşümden para kazanmak için firma sahibi olmak isterseniz de işletme ruhsatı, iş planı, yatırım maliyetleri, iş yeri maliyetleri ve el ilanları gibi reklam maliyetlerine ihtiyacınız olacaktır. Firma sahibi olmak her ne kadar daha maliyetli gibi görünse de daha fazla kazanç getirmektedir. Üstelik en başlarda küçük bir firma açarak işe başlayabilir ve daha sonra işlerinizi büyüterek daha büyük bir yere geçebilirsiniz.

Bu işin maliyetlerini etkileyen en önemli faktörler ise bu işe kaç elemanla başlayacağınız, deponuzun büyüklüğü ve bu işi kaç arabayla yapacağınızdır. Bu nedenle, geri dönüşüm işi için kesin bir maliyet rakamı vermek doğru olmayacaktır. Bu maliyeti hesaplayabilmek için küçük bir piyasa araştırması yapmanız yeterli olur.

Geri dönüşümün faydaları nelerdir?

Geri dönüşümün faydaları nelerdir?

İnsanların doğaya bıraktıkları atıkların ne kadar zararlı olduğunu biliyoruz. Bu nedenle geri dönüşüm işinin en büyük faydası çevreye ve doğaya fayda sağlamak olacaktır. Geri dönüşüm işiyle çevre kirliliği ve su kirliliği önlenebilir. Bu önleme sayesinde doğada yaşayan canlı sayısı artış gösterir. Doğadaki canlıların artması ise ekosistemin düzelmesine ve küresel ısınmanın etkilerinin yok olmasına imkân sağlar. Görülüğü gibi bir ülkede başlayan ve gittikçe yayılan geri dönüşüm uygulaması, tüm dünyayı olumlu etkiler.

Geri dönüşüm işiyle aynı zamanda enerji tasarrufu da sağlanır. Bütün bunlar gelecek nesillere güzel bir gelecek bırakmamıza yardımcı olur. Bununla birlikte geri dönüşüm işine giren onlarca hatta yüzlerce insan para kazanabilir, insanlara iş imkânı sağlanabilir.

Geri dönüşüm ürünleri nelerdir, hangi ürünler geri dönüşüme dahil edilebilir?

Geri dönüşüm ürünleri pek çok malzemeden elde edilmektedir. Bu nedenle geri dönüşümden para kazanmak için oldukça geniş ürün yelpazesinden bahsedilebilir. Geri dönüşüm için kullanabileceğiniz ürünler plastik, plastik şişeler, motor yağları, kutular, arabaların aküleri, cam, alüminyum, piller, yazıcı tonerleri, bilgisayar ve cep telefonu gibi aletlerde bulunan altınlar, ev gereçleri şeklinde çoğaltılabilir.

Geri Dönüşüm Kod(Sembol)ları

Geri dönüşüm ürünleri toplanmadan önce hangi ürünlerin geri dönüşüme uygun olduğunu da bilmeniz gerekir. Bunun için ürünlerin üzerinde çeşitli semboller ve kodlar bulunur. Sizlere bu kodları açıklayalım;

Geri Dönüşüm PETE 01 Kodu

PET(E)

Bu simge kavanoz ve margarin gibi ürün paketlerinin üzerinde bulunur. Bu simgenin anlamı, bu kodun bulunduğu maddelerin kolayca geri dönüşümden elde edilebilecek ürünlerde kullanılacağıdır.

Geri Dönüşüm HDPE 02 Kodu

HPDE

Bu simge ve kodu taşıyan ürünler, pek çok geri dönüşüm programına uygunluk gösterebilecek ürünlerdir. Süt, meyve suyu kutuları, çöp poşetleri ve şampuan şişleri, bu sembolü taşıyan ürünlere örneklerdir.

Geri Dönüşüm 03 PVC Kodu

PVC

Geri dönüşüm ürünler yapmaya elverişli olan ürünleri belirten kodlardır. Evye temizliği için kullanılan şişeler ve cam gibi ürünler PVC kodlu ürünlerden elde edilmektedir.

Geri Dönüşüm LDPE 4

LDPE

Bu sembolün bulunduğu ürünlerden pipet ve ilaç şişeleri başta olmak üzere aklınıza gelebilecek tüm kapların geri dönüşüm ürünü olarak elde edilmesi sağlanır.

Geri dönüşümden para kazanmak için devlet teşviklerinden yararlanılır mı?

Geri dönüşümden para kazanmak ve bu alanda verilen devlet teşviklerinden yararlanmak için öncelikle bir geri dönüşüm firması kurmanız gerekir. Devlet, geri dönüşüm işi yapacak olan şirketlere gümrük vergisi indimi sağladığı gibi alınacak olan ekipmanlarda %30’a kadar vergi muafiyeti de sağlamaktadır. Geri dönüşüm işine girecek kişiler devlet destekleri konusunda birçok avantaja sahip olacaklardır. Bunların yanında geri dönüşüm için işletme kuran ve makine alımı yapan işletmeler için kredi faiz destekleri de verilmektedir. Geri dönüşüm işine tehlikeli atık dönüştürmek için giriyorsanız, çok daha fazla teşvik alabilirsiniz. Tehlikeli atık dönüştürme işini yapanlara devlet tarafından vergi muafiyetlerinin ve indirimlerinin yanında %60 oranına kadar yatırım katkısı da sağlanmaktadır.

Geri dönüşüm işinden kimler para kazanabilir?

Geri dönüşüm işinden para kazanmak için bir eğitim almanıza gerek yoktur. Yalnıza girişimci ruhunuzun olması ve yeterli zamanınızın olması yeterlidir. Ancak bu alanda bir işletme açmak için gereken şartları sağlamanız gerekir. Sermaye, araştırma, gerekli izinler ve ruhsatlar gibi alanlarda gerekeni yapabilecek olan herkes, geri dönüşüm işine girebilir ve para kazanmaya başlayabilir.