Konu Başlıkları

Blockhain teknolojisi son zamanlarda herkesin duyduğu terimler arasında yerini almıştır. Ayrıca geleceğin en iyi 6 blockhain mesleği konusunda detaylı bilgilere geçmeden önce blockhain ile ilgili temel bilgilere sahip olunmalıdır. Öncelikle şifrelenmiş bir işlem takibi sağlayan bir veri tabanı olan Blockhain, zincirleme bir modeldir. Yani herhangi bir merkeze bağlı olmadan işlem yapılmasına izin veren sistemler bütünüdür. Bu sayede yapılan işlemler güvenilir olarak tamamlanabilmektedir.

Blockhain sistemi aracıları ortadan kaldırır. Yani sistemlere muhalif bir görünüm sergiler. Fakat günümüzdeki pek çok banka ve diğer şirketler dosya paylaşımları, e-ticaret ve haberleşme kanallarında Blockhain teknolojisini kullanmaya başlamıştır.

Günümüzde Blockhain Geleneği

Blockhain’in geleceği de merak edilen konulardan biridir. Dijital bir kimlik olarak kullanılabileceği düşünülen bu sistemin günümüzdeki finansal girişimler tarafından tehdit altında olan bankacılık sisteminde bir hayli etkilidir. Sistemin kullanılmaya başlanmasıyla beraber 2022 yılından sonra artık tüm bankaların bu sisteme geçebileceği ve masrafların da 20 milyar dolara kadar azalabileceği öngörülüyor.

Dünya genelinde Hollanda bankalarının Blockhain sistemine yönelme görülmektedir. Ayrıca NASDAQ da özel Pazar platformlarında artık Blockhain’i detaylıca araştırmaya başlamış ve kullanmak için gerekli adımları atmıştır. Öte yandan Microsoft da sosyal fayda amaçlı olarak Blockhain’e yaklaşmıştır.

Blockhain teknolojisinin yaygınlaşması başta finansal kurumların sistemsel tasarruf ve güvenlik açıkları konusunda fayda sağlayacağı bilinmektedir. Fakat BTC yani Bitcoin gibi diğer sistemlerin de güçlenip güçlenmeyeceği hala merak ediliyor.

Blockhain Meslekleri

Sağlık, imalat ve finans hizmetleri başta olmak üzere birçok sektörde Blockhain teknolojisi araştırılmaktadır. Ayrıca geleceğin en iyi 6 blockhain mesleği de bu konuda kendini göstermeye başlamıştır. Blockhain uzmanlarının talep gördüğü günümüzde gelecekte bu teknolojiyle yapılabilecek meslekler sıralanmıştır.

Blockhain Geliştiricisi

BusinessStudent.com bu teknolojiyle ilgili önemli bir rapor paylaşmıştır. Söz konusu rapora göre Blockhain konusunda yetenekli olanların çok daha karlı kariyer seçeneklerine sahip olacakları bildirilmiştir. Bu kapsamda Blockhain geliştiricisi olmak, sektördeki önemli kariyer fırsatlarındandır.

Firmalar verimliliği hızlandırmak ve artırmak amacıyla Blockhain kullanımından hemen önce geliştiricilerin programları oluşturulmaktadır. Bu süreçte geliştiriciler için gerekli olan beceriler aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;

 • Javascript
 • XSLT
 • Nöral ağlar
 • FTP
 • SOAP
 • REST
 • Jquery
 • AJAX
 • MVC
 • SQL
 • Microsoft SQL Server
 • XML
 • HTML

Blockhain Proje Yöneticisi

Blockhain meslekleriyle ilgili çözümler üretmeye ilgi duyan kişilerin proje yöneticiliğini tercih edeceği ön görülmektedir. Çünkü Blockhain geliştirme firmasına bu tür ihtiyaçların sunulması gerekiyor. Ayrıca daha fazla müşterinin kazanılması, projede yönetici olanların daha güzel çözümler sunmasını da sağlayacaktır. O halde geleceğin en iyi 6 blockhain mesleği arasında Blockhain proje yöneticiliğinin de olduğu unutulmamalıdır.

Yöneticiler, firmaların ihtiyaçlarını teknik anlamda tercüme ederek mevcut teknolojideki süreci kontrol etmekle görevlidir. Buna ek olarak projedeki denetleme ve planlama seçenekleri de yine yönetici tarafından kontrol edilecektir.

Blockhain Danışmanları

Aslında yasal danışman olarak avukat sıfatıyla görev yapacak kişilere de Blockhain teknolojisinde ihtiyaç vardır. Çünkü yayımlanan rapora göre teknoloji sektöründe çalışan avukat veya danışmanları ICO’ları ne şekilde yöneteceği veya yapılandıracağı konusunda tavsiyeler sunması gerekiyor. Ayrıca projelere bir nevi rehberlik edecek olan bu kişilerin sayısı da her geçen gün artmaya başlayacaktır.

Blockhain Mühendisi

Yayımlanan raporda her sene bir Blockhain geliştiricisi ya da mühendisi için ciddi iş olanaklarının sunulacağı belirtiliyor. Bu nedenle firmalar dijital çözümler ortaya çıkarabilmek için mühendislere ihtiyaç duyacaktır. Ayrıca firmaların teknoloji ihtiyaçlarını karşılama görevini üstlenen mühendisler Java başta olmak üzere Bitcoin, Ripple, Fabric ve Python gibi konularda yetenekli ve bilgi sahibi olmalıdır.

Blockhain Kalite Mühendisi

Kalite mühendisi teknolojik projelerde manuel testler, otomasyon testleri ve daha pek çok sürece dahil olmakla beraber bu süreçleri başarılı bir şekilde geliştirmekle sorumludur. Bu nedenle geleceğin en iyi 6 blockhain mesleği arasında kalite mühendislerinin yeri oldukça önemlidir.

Kalite mühendisleri QA otomatik test standartlarını sürdürmek, uygulamak ve geliştirmek konusunda gerekli çabayı göstermelidir. Ayrıca Blockhain projelerinin teslimatı ve planlanmasından da sorumlu kişilerdir.

Blockhain Tasarımcıları

Firmalar müşterilerine bu alanda sundukları her şeyi bildiren web sayfaları ya da web siteleri oluşturmak zorundadır. Haliyle Blockhain tasarımcılarına daima ihtiyaç vardır. Bu konuda bir örnek verecek olursak, web veya mobil uygulamalarda çalışacak kişilerin firmaya uygun iletişim seçeneklerini kullanarak pazarlama ve operasyon ekipleriyle birlikte çalışacaktır.

Bitcoin ve Blockhain ile Gelişen İş Fırsatları

Yukarıda sıralanan meslekler tamamen geleceğin en iyi 6 blockhain mesleği grubundadır. Bunlarla beraber kripto paralar ile  ilgili farklı becerilere sahip olanlar için de iş fırsatları ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda iş geliştirme temsilcisine mutlaka ihtiyaç duyulacaktır. En çok endüstride iş fırsatı yaratan kripto para birimleri, iş birliği fırsatlarının araştırılması, geliştirilmesi ve iş sürecinin başlatılmasına ihtiyaç duyacaktır. Haliyle kripto para uygulamalarıyla ilgili kendini geliştiren kişiler bu iş fırsatıyla ABD’de yıllık 45 bin dolara kadar kazanç elde edebilir.

Veri bilimcileri de bilgisayar bilimlerine sahip olarak güçlü analitik becerilerini kullanarak şirketlerdeki amaçlara yönelik çalışma fırsatı bulabilir. ABD’de yıllık 110 bin dolar kazandırabilen bu meslek geleceğin blockhain meslekleri arasında yerini almıştır.

Şirketler, yatırım stratejilerinin geliştirilmesi, yatırım önerilerinin paylaşılması ve risklerin değerlendirilmesi için finansal analistlere ihtiyaç duyar. Bu kişiler birinci sınıf bilgisayar, analitik ve matematik becerilerine sahip olmalıdır. Ayrıca kripto para birimine dayalı olan tüm işlerde de her zaman finansal analistler ön plandadır. ABD’de finansal analist olarak çalışmak isteyen bir kişinin yıllık geliri yaklaşık 80 bin dolardır. Diğer iş fırsatları aşağıda alt başlıklar halinde paylaşılmıştır.

Gazeteci: Kripto para birimleri ve Blockhain teknolojisiyle ilgili haberlerin paylaşılması gerekir. Bu yüzden gazeteciler kendi alanlarında lisans diplomasıyla beraber rahatlıkla iş bulabilir. ABD’de yıllık 40 bin dolara kadar kazanç imkanı bu sayede sunulmaktadır.

Pazarlama Müdürü: Kripto para birimlerindeki başarının sürdürülebilmesi amacıyla yatırımcılar ve kullanıcılar bazı bilgilere sahip olmak ister. Pazarlama müdürü tamda bu noktada devreye girer ve Blockhain teknolojisindeki pazarı araştırır. Ayrıca firmaların kar ve Pazar paylarını da üst düzeye çıkarmak için ciddi bir çaba harcarlar. ABD’de yıllık 130 bin dolara kadar kazanç sunabilen pazarlama müdürü aynı zamanda geleceğin en iyi 6 blockhain mesleği kategorisinde incelenmelidir.

Güvenlik Mimarı: Kripto para birimlerinde dijital suçlara karşı tedbir alınmaktadır. Ayrıca diğer ödeme yöntemlerine göre daha korunaklı bir yapıya sahiptir. Bu süreci devam ettirmek için bir güvenlik mimarının olması şarttır. Çünkü firmaların hileli işlemlerden ve dış tehditlerden korunması için güvenlik mimarlarının yeni sistemler geliştirmesi gerekiyor. ABD’de yıllık olarak 90 bin dolar kazandırabilen bu meslek, günümüzde çokça araştırılmaktadır.

Teknik Yazar: Kripto para birimleriyle ilgili içerik yazarlarının görevi, bilgilendirici içerikler hazırlamaktır. Kripto para sektöründe çalışan firmalar müşterilerine en doğru bilgiyi teknik yazarlar sayesinde ulaştırır. Ayrıca Blockhain teknolojisinde hizmet veren bir teknik yazarın ABD’de yıllık 70 bin dolara kadar kazanç sağlayabileceği unutulmamalıdır. Zamanla bu mesleklere yeni iş olanakları da eklenebilir.