Konu Başlıkları

 Yatırımlarınızı gayrimenkul alanında yapmayı düşünenler için önemli olan sağlayacağı kazançtır. Ev satın alırken, satın alınan evden elde edilecek kârı hesaplamak için aylık kira gelirini doğru ve gerçekçi hesaplamak gerekiyor. Peki, doğru ve kazançlı gayrimenkul yatırımında neler yapmak gerekiyor?

1 İyi bir araştırmacı olun

Gayrimenkul alanına yatırım yapmak için öncelikli işiniz iyi bir araştırmacı olmak olmalı. Yapacağınız gayrimenkul türü ne olursa olsun, gelecekte çevresine yapılacak olan yatırımları iyi araştırmak, yatırım yapacağınız gayrimenkulün değerine değer katacak önemli gelişmeleri günlük takip etmeniz gerekiyor. Yatırım yapmayı düşündüğünüz alandaki gayrimenkul satış ve kira değerlerinin gelecekteki değişimini öğrenmek önemlidir. Bunun için çeşitli gayrimenkul analiz araçlarını kullanabilirsiniz.

2 Lokasyonu avantajlı yerler seçmeye özen gösterin

 Yatırım yapacağınız gayrimenkulün lokasyonuna, çevresinin gelişimine ve bulunduğu yerdeki gelişimini her zaman göz önünde bulundurun. İstihdama açık, gelişime elverişli, ulaşım imkânları olan gayrimenkulleri tercih edin. Bu türden gayrimenkullerin hem değeri hem de size sağlayacağı kira getirisi her zaman yüksek olur.

Kısa zamanda yüksek fiyattan kiraya verilebilecek gayrimenkullerin önemli özelliği ise ulaşım imkânlarına sahip olmaları ve ulaşım kolaylığı. Ulaşımdan hariç bir diğer özellik ise çevresinde hastane, okul, eczane, park vb. alanların bulunması.

3 Yapacağınız yatırımın kira gelirini hesaplayın

Yatırımınıza ayırdığınız bütçenin geri dönüşü, diğer bir değişle amortisman süresi önemli. Bu sebepledir ki kira getirisi yüksek olan bölgelerde gayrimenkul yatırımınızı yapmalısınız. Yapacağınız yatırım da kira çarpanı faktörünü her zaman göz önüne alın. Bunu hesaplamak için yapacağınız gayrimenkulün yıllık kira gelirini satın aldığınız fiyata bölmeniz gerekiyor.

4 Satın aldığınız gayrimenkulün tapusunu incelemeyi sakın unutmayın

Yatırımınızı yaparken önemli faktörlerden bir diğeri ise yasal durumunu incelemek. Örneğin satın aldığınız evin tapusu kat mülkiyetli mi ya da kat irtifaklı mı? Yatırım sürecinde bunu mutlaka ama mutlaka göz önüne almalısınız.

5 Yatırımınızın değeri doğal afetlere karşı dayanaklı olmalı

Her ne kadar yatırım yapacağınız gayrimenkulün ulaşım imkânları, tapusu, kira getirisi önemli olsa da ileride yaşanabilecek olası bir doğal afete karşı ne kadar dayanaklı bu faktörde unutulmaması gereken bir diğer husus.

Yatırımlarınızı gayrimenkul üzerine yapmayı düşünüyorsanız yukarıda sıraladığımız hususları dikkate almalısınız. Yıllarca biriktirdiğiniz parayı yanlış yatırımlar ile çöpe atmak istemezsiniz değil mi?