Konu Başlıkları

Bir insanın hayatının güzel gitmesindeki en önemli şeylerden birisi de sevdiği iş içerisinde olmaktır. Herkes; tutkusunu paraya çevirebilecek kadar şanslı değildir ancak fotoğraf çekerek para kazanmak mümkün olduğu için fotoğraf tutkusu olan insanlar, bu şanslı kesim içerisinde yer alıyor. Fotoğraf çekerek henüz para kazanmamış olabilirsiniz ancak yapmak istediğiniz tek şey bu gibi hissediyorsanız; hobinizi aynı zamanda geliriniz haline dönüştürebilirsiniz. Bir anı ölümsüzleştirmek ya da yaşanan bir anı bir kareye hapsetmek sizin için çok değerliyse bunu neden ömür boyu yapmayasınız? Neden vakit bulduğunuz anlarda fotoğraf makinanızı elinize alasınız? Fotoğrafçılık yaparak para kazanmak kulağınıza mümkün gibi gelmiyorsa da aslında oldukça mümkün.

Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak İçin Yapmanız Gerekenler

Her mesleğe başlarken dikkat etmeniz gereken unsurlar vardır. Fotoğraf çekmek sizin için farklı anlamlar ifade ediyor olabilir ancak bir fotoğrafı paraya dönüştürmekfarklı bir durumdur ve bir yerde ayrımını yapmanız gereklidir. Bu nedenle bu işten para kazanırken uygulamanız gereken bazı adımlar olacaktır.

İşinde Uzman Birinden Eğitim Alın

Fotoğraf çekerek nasıl para kazanılır?

Çektiği fotoğrafları beğendiğiniz birinden bu konuda ek gelir elde etmek  için ve kendinizi geliştirmek için yardım alın. İlla fotoğraf seminerlerine, kurslarına gitmenize gerek yok ancak ihtiyaç duyuyorsanız buralardan da yararlanabilirsiniz. Fakat bir tarz sahibinden detayları öğrenmeniz yani bir usta yanında staj görmeniz her zaman daha farklı bir dokunuşa imza atmanızı sağlayacaktır.

Bedava Çalışmayın

Fotoğraf çekme konusunda profesyonel hale gelip fotoğraf çekerek para kazanmak için düşük bütçeli işler yapabilirsiniz ancak asla akraba düğünü, arkadaş doğum günü diye ücretsiz çekimler yapmayın. İnsanlar bunun sizin mesleğiniz olduğunu anlamalı ve saygı duymalı. Bu aşamada kişilere bedava hizmet vermeniz işiniz olarak değil de hobiniz olarak görülen bir durum olarak kalmasına neden olacaktır. Az da olsa mutlaka para talep edin. Bu sadece nakit olarak ele alınmayabilir; yol parası, orada yapacağınız harcama, yemek gibi masraflar da olsa sizin bir iş yaptığınızı karşı tarafa göstermeli.

İletişiminizi Geliştirin

Amacını anları yakalamak ve insanların içindekini fotoğraflayabilmekse ve siz çektiğiniz fotoğrafları bir kazanç kapısı haline getirmek  istiyorsanız; insanların yanınızda kasılmaması, hızlı bir şekilde sizinle iletişim kurabiliyor olması gereklidir. İletişim halinde olduğunuz kişiler ile çok daha rahat çalışırsınız. Sinirli ya da agresif, üzgün bir gündeyseniz, fotoğraf çekmekten kaçının eğer illa ki fotoğraf çekmeniz gerekliyse bu durumda modunuzu yükseltmek için garantili yöntemlerinizi deneyin. İletişiminizin iyi olmadığını düşünüyorsanız da kendinizi geliştirin. Bu sayede fotoğraflarınızda da iyi bir çalışmayı görme imkanınız olacaktır.

Maddi Olarak Kendinizi Zorlamayın

İlk dönemlerde insan bir işe başlarken her şey tamam olsun ister çünkü bu sayede işinin çok daha değerli olacağına inanır aynı durum fotoğraf çekerek para kazanmak için de geçerli. Doğruluk payı var mı var ancak bir yerden sonra maddi olarak sizin nefes almanıza imkan bırakmayan bir meslek, soğuyacağınız bir meslek olacaktır. Bu nedenle olabildiğince alternatiflere yönelin ve para kazandıkça ürünlerinizi arttırın. Analog bir makine ile dahi harikalar yaratmak mümkündür. Bu nedenle ilk aşamalarda istediğiniz ürünleri kiralamayı deneyin. Aldığınız üründen memnun kalmama imkânınızı da bu sayede ortadan kaldırmış olursunuz.

Düğün Fotoğrafları Çekmek

Birçok fotoğrafçısının özellikle de fotoğraf çekerek para kazanmak isteyen birçok fotoğrafçının profesyonelleşmesini hatta sonrasında da müşteri kitlesini oluşturmasını sağlayan süreç olarak da adlandırılabilir. Biliyorsunuz düğünler ve özel günler duygu dolu alanlar. Ailelerin, birbirini seven insanların mutluluğu buralarda oldukça yoğun. Bu anları tek tek yakalamak en doğal hali ile en güzel anı bulmak son derce önemli. İnsanlar artık düğünlerde poz vermek istemiyorlar, düğünlerindeki duyguyu istiyorlar. İşte bu nedenle duyguları yakalayabilen ve o anın duygusunu en güzel yansıtabileceğiniz fotoğrafları çekebileceğinize inanıyorsanız ya da bu konuda gelişmek istiyorsanız siz de düğün fotoğrafları ile para kazanmaya başlayabilirsiniz. İlk dönemlerde istediğiniz rakamları elde edemeyebilirsiniz ancak çıkardığınız iş güzel olduğu sürece zaman içinde giderek daha fazla kişi sizinle çalışmak isteyecektir ve bu da doğal olarak fiyatlarınıza yansıyacaktır. Fakat işinizin kalitesini duyurmanız son derece önemli ve bunun için sosyal medyayı etkin kullanmanız gerekli.

Doğum Fotoğrafları Çekmek

Doğum dünyanın en büyük mucizelerinden birisi. Bir çocuk; iki çifti aile yapan unsurdur ve bu durum  kişiler için en önemli çekimlerden birisi olacaktır. Bu konuda profesyonel hale gelmiş, hastaneler ile birlikte çalışan, sürekli olarak talep gören kişiler olduğunu söylemek mümkün. Bu tarz fotoğraflarda da oradaki atmosferi en iyi şekilde yakalamak önemli. Her anı yakalamanız ve önemli anlarda dikkatinizin dağılmaması gerekli. Bu gibi çekimlerde kullanacağınız ekipmanın istediğiniz anda o kareyi yakalayacağını bilmeniz de oldukça önem taşıyor. Çekimlerden önce aile ile görüşmeyi, onlar ile iletişim kurmayı ve nasıl fotoğraflar istediklerini sormayı unutmayın. Onlar ile ne kadar yakın olursanız o anda sizin varlığınızdan kasılmama oranları da o denli yüksek olacaktır.

Doğa ve Şehir Fotoğrafları Çekmek

Bu aslında hem bilime hem de size hizmet edecek bir çekim türü. Birçok fotoğrafçı  para kazanmaaşamasında bunun en eğlenceli yan olduğunu söylerler. Savaş fotoğrafçısı, kültürleri inceleyen bir fotoğrafçı olmanız da mümkün ancak bu kısımlar işin en acılı olduğu noktalar aslında. İstediğinizin bu olup olmadığına karar vermeden önce iyice bir düşünmeniz gerekli. Bu fotoğrafları kullanarak bir sergi açabilir ve kendi kitlenizi yani sizi anlayan insanları hayatınıza çekebilirsiniz. Serginizi güzel bir yerde açmaya özen gösterin. Mutlaka sanat kaygısı olan insanların olduğu bir alanda bu eylemi gerçekleştirin. Sanat endişesi olan insanlara fotoğraflarınızı gönderin. Bu sayede istediğiniz gibi sanat ile para kazanma imkanınız olur.

Katalog Çekimleri

Günümüzde için en ideal yöntemdir. Bu aşamada renkli bir dünya içerisinde olabilir ve bütün yaratıcılığınızı gösterme imkanı yakalayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey sizin içinizde olan yaratıcılığı dışarı vurabilmeniz. Oldukça eğlenceli bir iştir ve kazanılan paralar da son derece tatmin edicidir. Hatta kendinizi yeterince geliştirirseniz dünya genelinde tanınmanız mümkün bir hal alır.

İnternetten Fotoğraf Satmak

İnternet insanlara birçok imkan sunuyor. Bu imkanlardan birisi de fotoğraf çekerek para kazanmak olarak ele alınabilir. Hobi olarak ya da iş olarak çektiğiniz fotoğraflara internet üzerinde birçok kişinin ihtiyacı var. Daha doğrusu internet ile bağlantısı olan özel ya da tüzel her kurumun fotoğrafa ihtiyacı var. Bir fotoğrafçı tutmak çoğu zaman pahalı olabileceği için internette fotoğraf yüklenen sitelerden ufak ödemeler ya da yüklü ödemeler ile fotoğraf alıyorlar. Fotoğraf alındığında bu fotoğrafın telifi de o kişiye ait oluyor. Siz de çektiğiniz fotoğrafları böyle sitelere yükleyebilir ve bu sayede para kazanmaya başlayabilirsiniz. Para kazanmak için kendi hobinizi mesleğiniz haline getirmeye özen gösterin. Asla meslek edinmek istediğiniz hobinizi ücretsiz bir şekilde yapmayın. Aksi halde ciddi anlamda bu işi bir meslek olarak yapmanız mümkün olmayabilir.

İnternet üzerinden fotoğraflarınızı satabileceğiniz popüler fotoğraf stok sitesi mevcut, bunlardan birkaçı;

  • tr.fotolia.com : Önemli avantajı Türkçe olması
  • istockphoto.com : Dünya genelinde popüler olması
  • dreamstime.com : Birçok ünlü markanın bu siteyi kullanması
  • shutterstock.com : Satış potansiyelinin çok yüksek olması ve dünya çapında tanınırlığı