Konu Başlıkları

Yeni model bir araba almak, eskimeye yüz tutmuş bir  eşyanızı değiştirmek ya da dillere destan bir düğün yapmak için krediye ihtiyaç duyuyorsunuz ve bankanın yolunu tutuyorsunuz. Kredi notunuzun düşük olduğunu belirterek banka kredinizi onaylamıyor: peki nedir bu kredi notu?

Geçmişinize biraz yolculuk yapalım; üniversite hayatınızda cebinize bir kredi kartı girdi, yurt masrafları, yeme-içme ve tabi gençliğinizin verdiği heyecanla yaptığınız geziler. Tabi birçok kişi gibi sizde bu aktivitelirinizi yaparken ve ihtiyaçlarınızı karşılarken ödemelerinizi kredi kartıyla yaptınız. Peki kart borcunuzun ödemesi geldiğinde ödemelerinize sadık kaldınız mı ?

Bilmeniz gereken bir şey var; Tüm bankacılık işlemleriniz kayıt altına alınır ve bugün yaptığınız tüm işlemler geleceğinizde ki bankalar ile ilişkilerinizi belirler. Doğal olarak kredi notunuz geçmişte yaptığınız işlemlerin karşılığında belirlenir, geçmişinizde ki davranışlarınız sizin gelecekte kredi alabilmenizi etkiliyor.

Bankaya gittiniz ve kredi notunuzun düşük olduğunu öğrendiniz, üzülmeyin 🙂 bu durumu toparlamanız düşünüldüğü gibi kesinlikle zor değil, öncelikle kredi notunun nasıl, ne şekilde belirlendiğini öğrenmeli, sonrasında da belli önemli ipuçlarını sırasıyla takip ederek kredi notunuzu çabucak yükseltebilir ve geleceğe dair planlarınıza kaldığınız yerden hızlıca devam edebilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Bankacılık sisteminin kendine özel bir puanlama sistemi mevcut. Kredi notunu bir şeye benzetmek gerekirse, karne örneği tam buna uygun bir örnek. Bankalar müşterilerine kredi verirken referans aldıkları bir puanlama sistemi kullanır. Bu sistemde 1-1900’e kadar bir puanlama durumu söz konusu. 1 puanı en fazla risk taşıyan, 1900 puanı ise en az risk taşıyan müşteriyi ifade etmektedir. Örnek vermek gerekirse;  kredi notunuzun 500 puan olduğu bir zamanda kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanması pekte olası değil. Kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunu etkileyen faktörleri bilmek, bankalardan kredi alma olasılığınızı yükseltiyor. Kredi notunu belirleyen faktörler neler bunlara bir göz atalım.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

  1. Daha önce çekmiş olduğunuz kredilerin zamanında ödenmesi
  2. Kredi başvuru yoğunluğunuz
  3. Yeni açılan kredili ürünler
  4. Mevduat hesabınızın durumu
  5. Borç durumunuz

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunuzu öğrenmek, kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanması adına önemli bir etken. Kredi notunuzun tam sınırda olması belki de olumlu sonuçlanacak bir kredi başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir. Sınırda olan kredi notunuzun yükseltmek için 2-3 ay ödemelerinizi düzenli yapmalı, mevduat hesabınızda bir miktar para bulundurmalısınız. Örneğin hayalinizde ki evi buldunuz satın almak istiyorsunuz ve kredi başvurusunda bulunacaksınız, kredi notunuzun düşük olması sebebiyle kredi başvurunuz olumsuz sonuçlanır  ve evi elinizden kaçırabilirsiniz. Bu gibi durumlara düşmemek için kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunuzu öğrenmeli, kredi başvurularınızı notunuza göre yapmalısınız. Kredi notunuzu öğrenmek için çalıştığınız bankanın cep  uygulamasından veya internet bankacılığından Kredi Risk Raporu alıp hem Kredi Notunuzu öğrenebilir, hem de bekleyen borçlarınızı görebilir, olası gecikmelerin önüne geçebilirsiniz. Çalıştığınız bankanın haricinde kredi notunuzu Findeks ile ortalama 6 – 10 TL karşılığında öğrenebilirsiniz.  Kredi notunuzu öğrenerek tüm bu süreçleri kontrol altına alabilmek tamamen sizin elinizde.

Findeks Kredi Notu/Risk Raporunu Nasıl Öğrenirim?

Findeks kredi notu ve risk raporunuzu https://www.findeks.com/ adresinden öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Yükseltme Yolları Neler?

Kredi notu nasıl yükseltilir, findeks kredi notu öğrenme

Acil ihtiyaçlarınız ve diğer tüm ihtiyaçlarınız için kredi başvurunuzda bulunmak ve kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanmasını istiyorsanız,  tavsiyelerimize kulak verebilirsiniz.

1-Ek hesap kullanın

Ödemelerinizi aksatmamak için vadesiz hesabınıza Ek hesap açtırmayı düşünebilirsiniz. Acil durumlarda nakit ihtiyacınızı karşılamak için bu hesabınızı kullanır, borçlarınızı aksatmamış olursunuz. Ek hesap kullanımı ve borçlarınızın düzenli bir şekilde ödenmesi kredi notunuzu yükseltecektir.

2.Borçlarınızı düzenli ödeyin

İhtiyaçlarınızı karşılamak için sık sık kredi kartınızı kullanıyorsanız dönem borcunuzu zamanında ve eksiksiz ödemelisiniz. Kredi Kayıt Bürosu’nun açıklamalarına göre bu durum kredi notunuzun yükselmesi için önemli bir etken. Zaman zaman bir çok kişinin alışkanlık haline getirdiği dönem borcunu ödemek yerine “asgari tutarı” ödemek kredi notunuzun düşmesine neden olan bir diğer etken.

3.Borçlarınıza sadık kalın

Sadakat ikili ilişkilerde önemli olduğu kadar Bankacılık işlemlerinde de önem arz ediyor. Var olan borçlarınızı düzenli ödemezken yeni bir borç için bankaların kapısı çalmak ne kadar doğru bir davranış. Kredi başvurusunda bulunduğunuz bankanın yerine kendinizi koyun, sizden sürekli borç isteyen fakat bu borçları zamanında ödemeyen bir kişiye tekrar borç istediğinde istediği borç parayı verir misiniz? Hayır dediğinizi duyar gibiyim, pek tabi Bankalarda sizinle aynı fikirde.

4.Alışverişlerinizde sık sık kredi kartı kullanın

Kredi kartınız ile sık sık giyim, gıda vb ihtiyaçlarınız için harcama yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Tabi ki burada önemli olan yaptığınız harcamalara karşılık dönem sonu borcunuzu geciktirmeden, tamamını ödemek.

5.Geçmişe dayalı kredi kullanım yoğunluğu

Geçmişti bir çok kez kredi kullanmış ve tamamını geciktirmeden ödediyseniz, ilk kez kredi başvurusu yapan veya hiç bir bankacılık faaliyeti olmayan birine göre kredi notunuz yüksek olacaktır. Bu yüzden sık sık bankacılık işlemleri gerçekleştirin ve mevduat hesabınızda para bulundurun.

Rivayete Göre; Sürekli Kredi Notunu Sorgulamak Kredi Puanını Düşürüyor

Bu durum kim tarafından nasıl ortaya çıkarıldığı bilinmiyor fakat, sık sık kredi puanını sorgulamak Kredi Notunuzu düşürmez. Aksine kredi puanınızı en güncel haliyle bilmek bankacılık işlemlerinizde ve kredi başvurularınız da  size bir referans olacak, adımlarınızı buna göre atacaksınız.

Bu yazımızda Kredi Puanınızı yükseltmek için neler yapmanız gerektiğine dair bilgileri sizlerle paylaştık, hayalini kurduğunuz evi satın alabilmek için kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanmasını dileriz, sağlıcakla kalın.