Konu Başlıkları

Son zamanlarda, ülkenin ekonomik durumuyla birlikte ev hanımlarının işe girmesi zorlaşmıştır. Çocuklar nedeniyle çalışamayan ya da mevcut işlerini bırakan kadınların sayısı da artış göstermiştir. Ancak evden çalışarak aile bütçesine katkı sağlamak isteyenlerin sayısı da oldukça fazladır. Devlet, her ne kadar ev hanımlarının bir iş sahibi olması için çeşitli destekler verse de bu destekleri almak için bile belirli bir sermayenizin olması gerekir. Ev hanımlarının son zamanlarda yaptığı en popüler ek iş ise evde yemek yaparak para kazanmaktır. Bu işi yapabilmek için yeteneğinizin olması ve yemek yapmayı seviyor olmanız gerekir. Evde yemek yaparak para kazanmak için bazı kriterleri göz önüne almanızı ve çok iyi planlama yapmanızı tavsiye ederiz.

Evde yemek yaparak para kazanmak için nereden başlamalıyım?

Bu işi gerçekten yapmak istiyorsanız önce yetenekli olduğunuz yemekleri belirleyin. Örneğin bazı kadınlar tatlıları muhteşem bir şekilde yaparken sarma, dolma gibi yemekleri yapamazlar. Bazıları da her türlü yemeği, el lezzetleri ve birikimleri ile birlikte mükemmel bir şekilde sunabilirler. Burada önemli olan nokta, sizin hangi yemekleri yapmakta usta olduğunuzu belirlemenizdir. Satmak için yapacağınız yemeklerin aynı zamanda görselliğine de önem vermeniz gerekir. Güzel bir sunum ve iyi bir lezzet ile satışlarınızı kısa sürede artırabilirsiniz.

Evde yemek yaparak para kazanmak için ikinci adım ise finans kısmıdır. Hangi tür yemekleri yapacağınıza karar verdikten sonra bu yemekleri yapmak için hangi malzemelerin gerekli olduğunu çok iyi planlamanız gerekir. Maliyetleri en aza indirecek ve kaliteden ödün vermeyecek şekilde doğru bir planlama yaparsanız, tahmin ettiğinizden daha fazla kazanç elde edebilirsiniz.

Evde yapacağınız yemeklerin paketlenmesi için uygun malzemelerin de elinizin altında olması gerekir. Yemek siparişlerini teslim etmek için mutlaka gerekli ekipmanları bulundurmalısınız. Kapalı paket malzemeleri alarak yemeklerinizi, soğumadan ve tazeliği bozulmadan alıcılarına teslim edebilirsiniz.

Yemek yapmaya başlamadan önce gerekli ekipmanların da elinizin altında bulunması gerekir. Örneğin; hamur işleri ile ilgili yemekler yapacaksanız bir hamur yoğurma makinesi alarak işinizi kolaylaştırabilir ve hızlandırabilirsiniz. Erişte ya da makarna gibi yemekler sunacaksanız, makarna yapma aletlerinden satın alabilirsiniz. Yapacağınız yemeğe göre işiniz kolaylaştıracak çok sayıda ekipman vardır ve bu ekipmanların sizin için en doğru olanlarını seçmeniz önemlidir.

Evde yapacağınız yemeklerden para kazanabilmek için reklam yapmanız da çok önemlidir. Özellikle sosyal medya, bu alanda çok işinize yarayacaktır. İlk olarak evde kuracağınız işletmenize bir isim verin, “Asya’nın ev yemekleri” gibi. Vereceğiniz isim akılda kalıcı olsun. Bu isimle birlikte Instagram ve Facebook gibi ünlü sosyal medya platformlarından hesap açın. Yapmış olduğunuz yemeklerin resimlerini güzel bir şekilde çekip, bu ortamlarda paylaşın.

Sponsor reklam vermek de işinizi kolaylaştırabilir. Sosyal medya platformlarına ya da Google üzerinden sponsor reklam vererek de ev yemekleri siparişlerinizin artmasını sağlayabilirsiniz.

Ev yemeklerinden para kazanmak için bunları nereye satacağınızı bulmanız da çok önemlidir. Özellikle aşçı çalıştırmak istemeyen yerleri tercih edebilirsiniz. İçli köfte, mantı gibi yemekleri servis eden pastaneler ya da kurabiye, ev yapımı tatlı gibi ürünleri sunan kafeler gibi yerlerle anlaşamaya çalışın. Bu anlaşma sırasında yapmış olduğunuz yemeklerin bir numunesini götürebilirsiniz. Bu sayede, iş yerleri ile anlaşma şansınız artacaktır.

Yapmış olduğunuz yemekleri satarken bir diğer önemli olan nokta hijyendir. Yemeklerinizi satın almak isteyen yerler, ne kadar hijyenik çalıştığınızı görmek isteyebilirler. Bu aşamada kollarınızı sıvayarak, onların önünde güzel bir şov yapabilirsiniz. Bu sayede nasıl ve ne şekilde çalıştığınızı gösterebilir ve daha çok sipariş alma şansızınızı arttırabilirsiniz.

Evde yemek yaparak para kazanmak için hangi satış yöntemlerini tercih etmeliyim, yaptığım yemekleri nasıl satabilirim?

Hangi yemekleri yapacağınıza karar verdikten ve maliyetlerinizi hesapladıktan sonraki aşama satıştır. Yapmış olduğunuz yemekleri satmak için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bunlar;

  • İnternetten yemek siparişi alan siteleri araştırmak
  • Sosyal medyaya yer alan yemek gruplarında tanıtım yapmak
  • Bulunduğunuz şehirdeki iş yerlerinin kapılarını çalıp, tek tek dolaşmak
  • Etkinlik, düğün, nişan gibi organizasyonlar yapan şirketlerle görüşmek şeklinde sırlanabilir.

Cafe, restoran gibi küçük ölçekli işletmeler için evde yemek yaparak para kazanmak

Evde yemek yaparak para kazanmak ve yaptığınız yemekleri satabilmek için öncelikle tanıdığınız işletmelerin olup olmadığın bakmalısınız. Tanıdığınız işletmeler varsa, ilk deneyiminizi onların yanında yapabilirsiniz. Bu sayede stres altına girmeden, kendinizi geliştirebilirsiniz. Tanıdığınız işletmeler yoksa etrafınıza, komşularınıza ve tanımadığınız insanlara bile haber bırakmayı deneyin. Ayrıca el broşürleri bastırarak ya da internetten çeşitli ilanlar yayımlatarak da sipariş alabilirsiniz. Anlaşma yapacağınız bir yer bulduğunuzda ise ne tarz yemekler istediğine, bunların kaç kişilik olduğuna ve bu işin altından kalkıp kalkamayacağınıza karar vermeniz önemlidir. İşleriniz zaman içinde ilerledikçe çok büyük kazançlar elde edebilirsiniz, hatta kendi ekibinizi bile kurabilirsiniz.

Nişan, düğün, sünnet, kına gecesi gibi organizasyonlar için evde yemek yaparak para kazanmak

Evde yemek yapma işini her zaman yapamıyorsanız, özel davetler ya da organizasyonlar için yemek yapmayı seçebilirsiniz. Bu organizasyonlardan kısa sürede büyük kazançlar elde edersiniz ancak bunun için çevrenizin olması gerekir. Eğer geniş bir çevreniz yoksa, organizasyon firmaları ile tek tek görüşebilir ve kendi işinizi bağlayabilirsiniz. Özel davetler için genellikle 100 kişilik ve daha fazla kişi sayısı için yemek istenir. Bu yemekleri yapmak için arkadaşlarınızdan yardım isteyebilir ve eğlenceli vakit geçirirken, aynı zamanda para da kazanabilirsiniz.

Evde yöresel yemekler yaparak para kazanmak

İnsanların büyük bir kısmı dışarıda yemek yiyor olsa da yöresel yemekleri tercih etmektedir. İnsanların genelinde doğala dönüş düşüncesi vardır. Bu nedenle yöresel yemekler oldukça rağbet görmekte ve çok da fazla kazandırmaktadır. Eğer yaprak sarması, içli köfte, mantı, mumbar gibi yöresel yemekler yapabiliyorsanız, kesinlikle bu alanda satış yapmaya yönelmelisiniz. Bu işi yapabilmek için etrafınızda olan ve yöresel yemekler satan kafelere, restoranlara başvuru yapabilirsiniz. Bu yerler, sırf yöresel yemekler yapması için bir elemanı maaşlı olarak çalıştırmaktansa, sizinle çalışarak yemek başına para vermeyi daha uygun bulacaktır. Ayrıca yöresel yemeklerden kazanacağınız para da hatırı sayılır derecede yüksek olur.

Evde yemek yaparak para kazanmak için kimler uygundur?

Bu işi yaparak para kazanmak için uygun olan kişilerden ilk grup ev hanımlarıdır. Ancak yalnızca ev hanımlarının yaptığı yemekler satılacak diye bir şey yoktur. Örneğin; bu konuda çok maharetli olan bekar erkeler de olabilir ya da öğrencilerin de güzel yemekler yaptığı bilinmektedir. Neticede, çalışmayan ya da bekar olan gençler de evde yemek yaparak para kazanabilir. Yemek konusunda yeterli donanıma ve beceriye sahip olan öğrenciler de bu işi yaparak ek gelir elde edebilir.

Evde yemek yapma işinden ne kadar gelir elde edilir?

Bu konuda sizlere net bir rakam vermemiz doğru olmaz. Kazanacağınız gelir yapacağınız yemeğin türüne, kaç kişilik olduğuna, yapacağınız anlaşmaya ve yemek yapmak için ayıracağınız zamana göre değişecektir. Ayrıca yapacağınız yemeklerin sürekli olup olmaması, teslimatın kim tarafından yapılacağı gibi konular da ne kadar kazanacağınızı etkiler. Bu işe yeni başladıysanız ayda 500-700 lira arasında gelir elde edebilirsiniz. İsim yaptıktan ve adınızı etrafa duydurduktan sonra bu kazancınızı oldukça büyütebilirsiniz. Şu anda bu işi yaparak aylık 10 bin lira ve daha üstünde rakamlar kazanan kişiler bulunmaktadır.

Yemekleriniz tutulmaya başladığında ve bu işte daha çok uzmanlaştığınızda, aldığınız işlere yetişilmeyebilirsiniz. Bu durumda kendi işletmenizi kurabilir, yanınızda birkaç kişi bile çalıştırabilirsiniz. Bütün bunlar size hayal gibi gelebilir ama evde yemek yapmaya başlayıp işlerini büyüten kadın sayısı oldukça fazladır.

En çok tercih edilen ve daha fazla kazanç sağlayan yemekler hangileridir?

Evde yemek yaparak para kazanmak için hangi yemeklerin satışının daha çok yapıldığını bilmekte fayda vardır. Satışı en çok olan yemek grubu yöresel yemeklerdir. Bu yemekler yüksek fiyattan satılır ve daha çok talep görür. Sarma ve dolma çeşitleri de en çok rağbet gören ev yemekleri arasındadır. Türk mutfağının vazgeçilmezi olan ve pek çok insanın dışarda yemeyi tercih ettiği sulu yemekler de satışı hem hızlı olan hem de çok kazanç sağlayan yemek grubu arasında yer alır.