Konu Başlıkları

Günümüzde, özellikle Türkiye’de ev hanımı olmak zorunda kalan kadınların sayısı artış göstermiştir. Bunun nedeni evlilik, doğum ve çok çocuk sahibi olmak gibi etkenlerdir. Kadınlar evlerine ve çocuklarına vakit ayırmak istedikleri için meslek hayatlarını bırakmak zorunda kalırlar. Ancak evden iş yapmak isteyen kadınlar için birden fazla alternatif bulunur. Bunlardan bir de evde dikiş dikerek para kazanmak yöntemidir.

Pek çok kadın hobi olarak yemek yapmayı, dikiş dikmeyi, oyuncak yapmayı ya da farklı şeyler üretmeyi tercih eder. Özellikle dikiş dikmek, hobi olduğu gibi aynı zamanda bir yetenektir. Yurt dışında dikiş dikmek adında bir meslek bile gelişmiştir. Bunun nedeni çalışan ve evine vakit ayıramayan bayanlara dikiş dikme hizmeti verilmesinin yaygınlaşmasıdır. Sizler de dikiş dikme konusunda yetenekliyseniz bu yeteneğiniz kazanca dönüştürebilir, hatta günün birinde kendi ekibinizi kurarak işinizi geliştirebilirsiniz. Evde dikiş dikmek için yapmanız gerekenler ve bu işin detayları hakkında bilgi verelim;

Evde dikiş dikerek para kazanmak için nereden başlamalıyım?

Evde dikiş işi deyinde aklınıza terzilik gelmesin, terzilik bir meslektir ve bu işi herkes yapamaz. Evde dikiş işi, ufak tefek söküklerden oluşan dikişleri yapmaktır. Bu iş, temel dikiş nakış bilgilerinden oluşan ve neredeyse her ev hanımının yapabileceği bir iştir. Çoraplarınızın, gömleklerinizin, elbiselerinizin ya da diğer kıyafetlerin bir bakıma onarılması olarak görebileceğiniz bu işi severek yapabilir, keyifle para kazanabilirsiniz. Ancak bunun için yapmanız gereken birtakım değerlendirmeler vardır. Evden dikiş dikmek için bu işi firmalara bağlı olarak mı yapacağınıza ya da evden kendiniz mi yapacağınıza da karar vermelisiniz.

Kendi dikiş işinizi kuracaksanız

İlk etapta dikiş becerilerinizi belirleyin

İşe başlamadan önce ne tür dikiş hizmetleri sunabileceğinizi ve müşterilerinizin isteyebileceği uygun çeşitlilikte becerilerinzin olup olmadığını belirlemeniz gerekir. Bunun için bir yetenek alıştırması yapabilirsiniz. Ayrıca ufak bir araştırma ile dikiş konusunda insanların ne tür ihtiyaçlarının olduğunu da belirlemelisiniz.

Evde dikiş dikerek para kazanmak için uygun ekipmanlarınızın olup olmadığını kontrol edin

Evde dikiş dikerek para kazanmak için profesyonel hizmet vermeniz gerekir. Bunun için doğru ekipmanlara da sahip olmalısınız. Elinizde hangi ekipmanların olduğunu ve hangi ekipmanlara ihtiyaç duyabileceğinizi belirlemelisiniz. Alacağınız ekipmanların fiyatlarını da belirlemeli ve bu doğrultuda bütçe ayarlaması yapmalısınız. Örneğin; profesyonel olarak dikiş dikebilmek için bir dikiş makinenizin olması gerekir. Evinizde boş boş duran bir makine varsa, bunu kullanabilirsiniz ya da komşularınızın kullanmadıkları makinelerini değerlendirebilirsiniz.

Resmî kurumlara başvuru yaparak ruhsat ve izin gibi gerekliliklerin olup olmadığını öğrenmeniz gerekir

Bu aşama, işe başlamadan önce yapmanız gereken en önemli aşamadır. Evde ek iş yapanlar için genellikle ruhsat ya da izin alınmasına gerek yoktur. Ancak siz yine de işinizi sağlama alın ve vergi dairesine giderek bir vergi numarası elde edinin. Ayrıca işletme ruhsatı almaya gerek olmadan ne kadar para kazanabileceğinizi de araştırın.

Dikiş dikmek için günlük ne kadar zaman ayırmanız gerektiğini hesaplayın

Bu işi evde yapacağınız için çok iyi planlama yapmanız gerekir. Herkesin sandığının aksine evde ek iş yapmak daha zordur. Bir yandan ev işleriyle bir yandan yemekle, bir yandan çocuklarla ve bir yandan eşinizle ilgilenmek zorundasınız. Bunlara bir de ek iş eklenince oldukça yoğun bir programınız olacak. Bu nedenle hem işlerinizi aksatmamak hem de evinize ve çocuklarınıza vakit ayırmak için doğru planlama yapmalısınız. Bir haftada bu iş için ne kadar vakit ayırabileceğinizi hesaplayın. Dikiş işlerinizi kendi başınıza yapabilecek misiniz yoksa işe birini dahil etmeniz gerekecek mi karar verin ve buna göre plan yapın.

Dikiş hizmeti için ne kadar ücret alacağınız konusunda fiyat listesi hazırlayın

Doğru bir fiyatlandırma yapabilmek için öncelikle pazar araştırması yapmanız gerekir. Bunun için dikiş dikme işini yapan diğer firmaları araştırmanız ve nasıl fiyatlandırma yaptıklarını öğrenmeniz gerekir. El sanatları fuarlarını ziyaret ederek, sizin yaptığınız işlere denk olan işlerin fiyatlarının ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. Adil ve doğru bir faydalandırma yapmak için öncelikle evininizde birkaç dikiş işi yapmalı ve arkadaşlarınızdan nasıl olduğuyla ilgili fikir almalısınız.

Bu işi yapabilmek için kendinize ayrı bir çalışma alanı hazırlamanız da yardımcı olacaktır. Bu alanda hangi malzemelerin olması gerektiğini çok iyi belirlemelisiniz. İhtiyacınız olan malzemelere göre bir maliyet çıkarak fiyat belirlemeniz, daha doğru olacaktır.

Müşteri kazanmak ve etkileyebilmek için doğru planlama yapın

İşinizle ilgili tüm ekipmanları, fiyatlandırmayı ve becerilerinizi değerlendirildikten sonra sıra müşteri kazanmaya geldi. Bunun için eşinizden dostunuzdan yardım isteyebilir, kendinize bir kartvizit hazırlayabilir ve bunu dağıtabilirsiniz. Kartvizitinizi terzilere, kuru temizlemecilere ve kıyafet satan mağaza ve diğer dükkanlara dağıtabilirsiniz. Ayrıca evinizin camına bir ilan yapıştırabilir ve buradan da sipariş almaya başlayabilirsiniz.

Müşteri kazanmak için biraz vakit ve çaba harcamanız gerekir. Ancak düzenli müşteri elde etmeye başladığınızda, kazancınız da düzenli ve güzel olacaktır. Bu aşamada kendi internet sitenizi kurmayı da düşünebilirsiniz. Yapmış olduğunuz ürünlerinizi el sanatları fuarlarında da satabilir ve kartvizitinizi de dağıtabilirsiniz. Ayrıca gazete, dergi, facebook gibi yerlerde reklam da verebilir ve yapmış olduğunuz işinizi tanıtabilirsiniz.

Ayrı bir hesabınız mutlaka olsun

Yukarıdaki işlemleri tamamlayıp para kazanmaya başladıktan sonra, kendinize mutlaka bir banka hesabı açın. Gelir giderlerinizi doğru dengeleyebilmek adına ayrı bir hesabınızın olması çok önemlidir. Kazandığınız ve harcadığınız parayı, bu hesap ile kolayca takip edebilirsiniz.

Ailenizden destek alın

Evde dikiş dikerek para kazanmak işine başlamadan önce ailenizle bu iş hakkında detaylı şekilde görüşmeniz de gerekir. İşinizi evden yaptığınız için etrafınızdaki herkesin artık çalıştığınızın farkında olması ve size destek olması önemlidir. Ailenizle birlikte bu işe ne kadar zaman ayırmanız gerektiği konusunda ortak bir karar verirseniz, evden çalışmanız daha kolay olacaktır.

Evlere dikiş işi veren firmalar ile çalışacaksanız

Evden dikiş dikerek para kazanmak işini beğendiyseniz ve bu iş yapmayı artık iyiden iyiye düşünüyorsanız, iş almanızı sağlayacak firmaların da olduğunu unutmamalısınız. Kendi müşterilerinizi bulmak yerine bu firmalardan iş alabilir ve onlarla anlaştığınız fiyattan çalışabilirsiniz.  Bu firmalara ulaşmak için çevrenizi araştırabilir ya da internet üzerinden araştırma yapabilirsiniz. Dikiş iş alabileceğiniz firmaları aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz;

Kuru temizlemeciler

Kuru temizlemeciler, bütün gün kıyafetler ile uğraşan yerlerdir. Bu yerlere gelen kıyafetler sökük ya da yırtık olabileceği gibi kuru temizleme sırasında da yırtılıp sökülme ihtimali bulunmaktadır. Bu aşamada siz devreye girebilir ve kuru temizlemecilerin bütün dikiş işlerini alabilirsiniz.

Kıyafet üretimi yapan firmalar

Büyük illerde, kıyafet üretimi yapan fabrikalar bulunmaktadır. Hatta bazı insanlar bu fabrikalara giderek kıyafetlerindeki ipleri temizlemek karşılığında para alırlar. Bu üretimleri yapan küçük ölçekli firmalar da bulunmaktadır. Bu tür firmalar üretim hatası olan ya da gözden kaçan ufak tefek dikim hataları için sizden destek alabilirler. Çevrenizdeki kıyafet üretimi yapan firmalar ile mutlaka iletişim halinde kalın.

Giyim mağazaları

Giyim mağazalarında her gün pek çok kişi kıyafet dener. Bu kıyafetlerin sıklıkla giyilmesi ve çıkarılması, sökük ve yırtılma ihtimalinin artması anlamına gelir. Bu nedenle giyim mağazalarıyla görüşmeniz ve onlardan gelen dikiş işlerini almanız, güzel para kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Önemli Not; evde dikiş dikerek para kazanmak isterken, çalıştığınız ya da çalışacağınız yerlerden dolandırılma ihtimaliniz bulunduğunu da göz ardı etmeyin. İnternet üzerinde bulunan pek çok firma önce toplu ödeme alıp sonra size iş vereceğini beyan eder. Bu parayı, göndereceği ürününün depozitosu olarak alacağını belirtir. Bu yöntem bir dolandırıcılıktır ve asla bu yöntemlere inanmamanız, böyle insanlara güvenerek para göndermemeniz tavsiye edilmektedir.


Evde dikiş dikerek para kazanmak işinin olumlu yönleri nelerdir?

Ev Hanımları İçin Evde Dikiş Dikerek Para Kazanmak
  • Dikiş makinelerinde ve tekstil sektöründe büyük yeniliklerin olması, bu işi yapmanızı kolaylaştırmaktadır. Evde dikiş dikmek için eski dikiş makinelerinden almanıza gerek yoktur. Artık dikiş işini otomatik olarak yapan ve kullanımı çok kolay olan makineler vardır.
  • Otomatik olan dikiş makinelerini kullanmayı öğrenerek zamanınızdan çalmadan iş yapabilirsiniz. Bu makineler işinizi kolaylaştıracak ve daha kısa sürede daha çok iş yapmanıza imkân sağlayacaktır. Bu da daha fazla kazanç sağlamanız anlamına gelir.
  • Kumaş sektöründe yaşanan gelişmeler de dikiş dikme işi için avantaj sağlar. Eskiden üretilen sıkı ve kalın kumaşlar yerine artık daha ince ve pamuklu kumaşlar tercih edilmektedir. Bu kumaşlar hem sökük ve yırtılma ihtimalinin artmasına hem de dikiş işleminin daha kolay yapılmasına yardım sağlar.
  • Evde dikiş dikerek para kazanmak işi eskilerde çok rağbet gören bir işti. Ancak makinelerin eskimesi ve bu işi yapan kadınların sayısının azalması üzerine böyle bir sektör ortadan kalkmıştı. Şimdilerde ise bu sektör yeniden işler hale geldi. Henüz çok fazla yaygınlaşmadığı için bu alanda kendi işinizi kurmanız çok daha kolaydır.
  • Bu işi yapan ev hanımlarının en büyük avantajı ise özgüvenlerinin yerine gelmesi ve para kazanmalarıdır. Televizyon ve ev işleri ile boşa vakit öldüren kadınlar, bu iş sayesinde ekonominin içinde aktif olarak yer almaktadır. Bu da hem kendi bütçeleri hem de toplum için fayda sağlar.

Evde dikiş dikerek para kazanmak için dikkat edilmesi gereken püf noktalar nelerdir?

Bu işi yapmak için tam olarak karar verdiyseniz, bazı önemli püf noktaları da değerlendirmeniz gerekir. Bu işte başarılı olmanın yolu, bu püf noktalarını bilmek ve doğru uygulamaktır.

Çalışma ortamınızı evden ayırın

Evden iş yürütmek oldukça zordur. İşinize tam olarak konsantre olmanız için ayırmış olduğunuz vakti çok iyi değerlendirmeniz ve evdeki işleri görmemeniz gerekir. Bu nedenle kendinize özel bir çalışma alanı oluşturun ve çalışırken kapınızı kapatın. Evdeki çamaşırların, ütünün, temizliğin ya da çocukların dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin. Bu sayede hem işinize hem de evinize kaliteli şekilde vakit ayırmış olursunuz ve rahatça çalışabilirsiniz.

İşinizi zamanında yetiştirin

Çok fazla iş alarak zamanında iş yetiştirememek, müşterilerinizi kaybetmenize neden olur. Daha işin başından böyle bir sorun yaşamamak için doğru planlama yapmalısınız. İlk etapta ufak işler alıp zamanında teslim etmeye özen gösterin. Bu sayede hem kendinize daha çok güvenecek hem de işinize zamanla alıştıktan sonra daha çok üretim yapabileceksiniz. Disiplinli olarak ve randımanlı çalışarak, bu işi çok daha kolay yaptığınızı görecek ve zamanla daha fazla çalışmak için vakit ayırabileceksiniz.

Dikiş makinenizin evdekilere zarar vermesine engel olun

Evde iş yapmanın en tehlikeli yanı da başkalarına zarar gelme ihtimalinin olmasıdır. Dikiş makinenizin iğneleri ve makinenin kendisi çocuklarınıza zarar verebilir. Bu nedenle çalışmadığınız zamanlarda, evde olsanız bile bu makineleri kendi özel dolaplarına ya da kutularına kilitlemeye ve kaldırmaya özen gösterin.

Geç saatlere kadar çalışmayın

Gece çalışmak gündüz veriminizin azalmasına neden olur. Gece çalıştığınızda uykusuz kalırsınız ve gün içinde çocuklarınıza ve işinize istediğiniz zamanı ayıramazsınız. Ayrıca gece çıkan makine sesi evdekileri ve çocuklarınızı rahatsız edebilir. Bununla beraber, geceleri odaklanma problemi yaşayacağınız için kendinizi yaralama ihtimaliniz de artar. Bütün bunları göz önünde bulundurarak, geceleri çalışmamayı tercih etmelisiniz.

Temizliğinize mutlak önem verin

Çalışma ortamınızın temiz ve düzenli olması, daha çok motive olmanızı sağlar. Etrafa dağılan ipler ve kumaş parçalarını iş bitiminden hemen sonra mutlak temizlemelisiniz. Bu sayede temizlemeniz gereken yerlerden biri eksilmiş de olur. Ayrıca bu iplerin arasına kaçan iğneler de kazalara yol açabilir. Temizlik yaparak, kaza olma ihtimalini de azaltmış olursunuz.

Evden dikiş dikerek para kazanmak işinin geleceği var mıdır?

Tekstil sektörü, her geçen gün büyüyen ve büyümeye de devam edecek olan bir sektördür. İnsanların giyinme ihtiyacı oldukça, bu sektör de var olmaya devam eder. Sektördeki çalışanların sayısının her geçen daha çok artış göstermesi de bu sektörün büyümeye devam ettiğinin bir göstergesidir. Bu durumda evden dikiş dikerek para kazanmak işi de her zaman rağbet görecek ve gelişecek olan işlerden biridir. İlk zamanlar insanlara komik olarak gelen bu iş devam ettiğinde, oldukça faydalı görünecektir. Bu işi yapmaya başladıktan sonra etrafınızdan gelecek olan iş sayısına oldukça şaşıracaksınız. Özellikle işinizi zamanında ve özenli yaparsanız, alacağınız iş sayısı artacak ve günün birinde bir ekip kurma ihtiyacı hissedeceksiniz.

Evden çalışmak istiyorsanız ve dikiş dikme için yeteneğiniz varsa, yukarıdaki yöntemleri deneyerek hemen kendi işinizi kurabilir ve bu sektöre adım atan ilk insanlardan biri olabilirsiniz. Bu sayede işinizi büyütme ve daha çok kazanma ihtimaliniz de artar.