Konu Başlıkları

Ethereum, ilk olarak Kuzey Amerika’da yapılan Bitcoin konferansında adı duyulan, altcoin gibi görünen ancak diğer altcoinlere bakıldığında çok daha yenilikçi olan bir Kripto para işletim sistemidir. Ethereum sisteminin kurucusu Vitalik Buterin’dir. Kullanıcılar tarafından altcoin gibi görünen bu sistem, aslında blockchain teknolojisinin gelişmesini ve çok daha fazla alan için kullanılmasını sağlayan bir sitemdir. Blockchain ise dijital para birimlerinin alınıp satılmasını, kullanılmasını ve bu para birimleri ile ilgili işlemlerin yapılmasını sağlayan bir uygulamadır. Arka planda çalışan bu uygulama bitcoin gibi kripto paralarla ilgili işlemler yapılmasını sağlar. Ethereum ise bir kripto paradan çok blockchain teknolojisinin geliştirilmiş hali gibi düşünülebilir.

Ethereum, kripto para işletim sistemidir ve güç kaynağını kendi kripto para birimi olan Ether’den almaktadır. Bu sistemin amacı, blockchain kullanıcılarının yeni bir yazılım oluşturmalarını sağlamaktır. Yeni bir yazılım oluşturabilen kullanıcılar ise çok sayıda altcoin uygulaması çıkararak, kripto paralarını özgürce kullanabilmektedir.

Bu sistemin bir diğer amacı ise kripto para birimleri ile işlem yapan herkesin depolanan verilerinin üçüncü kişiler tarafından çalınmasını engellemektir. İnternet üzerinden yapılan tüm işlemler ve tüm bilgiler kayıt altına alınır. Sosyal medya, internet geçmişleri, banka verileri, alışveriş işlemleri gibi işlemlerin hepsi için kullandığınız veriler, merkezde bir kayıt altında toplanır. Bitcoin kullanıcılarının verileri de merkez olarak kayıt altına alınmaktadır. Ethereum sisteminde ise yapmış olduğunuz işlemlere ait olan verilerin hepsi dağınık şekilde ve anonim olarak birden fazla cihaz üzerinde saklanır. Bu sayede bütün verileriniz koruma altına alınır ve kimse tarafından erişilemez hale gelir. Ethereum bu özelliği sayesinde interneti, merkezsiz bir platforma çevirmektedir.

Bütün bu anlatılanlara dayanarak Etherum, blockchain teknolojisine dayanan ve geliştiricilerinin merkeziyetiz uygulamalar oluşturmasını ve bunları dağıtmasını sağlayan, açık kaynak koda sahip bir platform olarak tanımlanabilir.

Ethereum nasıl çalışır?

Ethereum açıklandığı günden beri çok konuşulan konulardan biri de Bitcoin’e rakip olup olmayacağıdır. Bu konuda, üreticileri tarafından yapılan açıklamalar sayesinde Ethereum’un aslında çok farklı olduğunu ve Bitcoin’e rakip olarak geliştirilmediğini anlıyoruz. Üreticileri tarafından yapılan açıklamaya göre kripto paraların dünyadaki değerli madenler ile karşılaştırması yapılsaydı, Bitcoin altın, Litecoin de gümüş olarak değerlendirilseydi, bu alanda Ethereum petrol olarak değerlendirildi. Çünkü Ethereum, altında geniş bir teknoloji yatan bir sistemdir ve bu teknoloji, tüm dünyanın internet sisteminin kaynağı haline gelecektir. Bu nedenle, Ethereum sisteminde kullanılan Ether kripto parası ise kripto yakıt olarak değerlendirilmektedir. Ether, Ethereum platformunun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamaktadır.

Ethereum ekibini incelendiğinde Bitcoin geliştiricileri tarafından üretildiği görülmektedir. Bu nedenle Ethereum’un Bitcoin’in tahtını çalmak gibi bir amacı olduğu söylenemez. Ethereum kurucusu olan Vitail Buterin ise 2011 yılında Bitcoin dünyası ile tanışmış ve bu dünyada aktif rol almak için üniversiteyi bırakmış olan bir idealisttir.

Ethereum sisteminin temeli madenciliğe dayanmaktadır. Bu sistemde madencilik, tıpkı Bitcoin mantığı ile işlemektedir. Ancak burada farklı olan, bu madenciliği herkesin yapabilmesinin sağlanmasıdır. Ayrıca Ethereum madenciliği Bitcoin gibi özel üretilmiş cihazlar üzerinden değil ekran kartları üzerinden yapılmaktadır. Ethereum sisteminden kazanılan Ether paraları ile madencilerin paraları üretilmektedir. Bu yakıt, aynı zamanda sisteme dahil olacak yazılımların üretilmesi için de kullanılmaktadır.

Ethereum ve Bitcoin arasındaki farklar

  • Bitcoin sistemi yalnızca belirli yazılımlara sahiptir. Bu nedenle yapabileceğiniz işlemler sınırlıdır. Ancak Ethereum sisteminde çok farklı yazılımlar üretilmektedir ve bunlar sayesinde birbirinden farklı sistemler ve birbirinden farklı bincilerce altcoin üretmeniz mümkündür.
  • Ethereum’da bulunan sistem, Bitcoin’de bulunan Blockchain sistemine göre çok daha ileridir ve yenilikçidir.
  • Bitcoin madenciliğine bakıldığında işlemci gücünüze göre kazanç sağlanır. Ancak Ethereum sisteminde tüm madenciler arasında denge olması amaçlanmaktadır.
  • Bitcoin sisteminde bir bloğun oluşma süresi 10 dakikayı bulurken Etherum sisteminde bir blok 15 saniye gibi kısa bir sürede oluşturulabilir. Bu nedenle işleminiz çok daha kısa sürede onaylanır.

Ethereum nasıl üretilir?

Ethereum üretimi, Bitcoin üretimiyle bezerdir ancak aralarında bazı küçük farklar bulunmaktadır. Üretim için ilk yapmanız gereken bir Ethereum cüzdanı oluşturmaktır. Gerekli programları indirdikten sonra hemen üretmeye başlayabilirsiniz. Üretimi isterseniz bireysel olarak yapabilir isterseniz de bir havuza dahil olarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu sistemde havuza dahil olarak üretim yapmak, daha fazla üretim yapmanıza imkân sağlar. Ethereum üretimi için yüksek işlemci gücü olan cihazlar satın almanıza gerek kalmaz. Bu sitemde üretim, ekran kartları üzerinden yapılmaktadır.

Ethereum ve altcoinler arasında nasıl bir ilişki vardır?

Ethereum sisteminin yazılımı, birden fazla yeni yazılımın yaratılmasına müsaittir. Bu sayede birden fazla, hatta binlerce altcoinin işlem gördüğü bir merkez görevindedir. Yeni bir coin yaratıldıktan sonra piyasaya sürülmesi için ICO adı verilen ilk para teklifleri yapılır. Bu teklifler, coin parası piyasaya sürülmeden önce bir fon olarak toplanır. Fonda toplanan para birimi ise Ether’dir. Bu nedenle Ethereum, sistem içinde dolaşıma yeni para birimlerinin katılmasını sağlayan bir sistem görevindedir.

Ethereum sistemin faydaları nelerdir?

Ethereum nedir açıkladıktan sonra bu sistemin faydaları hakkında da detaylı bilgi verelim;

  • Bu sistemin en büyük avantajı değişmezliktir. Ethereum tarafından kayıt altına alınan verilerinizde, üçüncü bir taraf kesinlikle değişiklik yapamaz.
  • Bu sistem sayesinde uygulamalar, sansür ilkesi tarafından oluşturulan bir ağda yapılmaktadır. Bu ağ sayesinde sansürleme imkânsız hale gelir ve rüşvet kolayca açığa çıkarılabilir. Ayrıca rüşvetin kanıtlanabilmesi de mümkündür.
  • Ethereum güvenliği oldukça üst düzeydedir. Veriler tek bir ağ üzerinde toplandığı için ve anonim olarak dağıtıldığı için başka kişiler tarafından saldırılara ve çalınmalara açık değildir.
  • Ethereum sisteminde sıfır aksaklık bulunmaktadır. Yani bu sistemde bulunan uygulamalar asla kullanılamaz hale getirilemez ve kesinlikle kapatılamaz.

Ethereum nasıl alınır?

Ethereum iki farklı yolla alınmaktadır. İsterseniz platform üzerinden gerçek para birimleri karşılığında Ether satın alabilirsiniz ya da sistemde bulunan kriptografik şifreleri çözerek maden üreticiliği yapabilir ve bunun karşılığında ödül olarak Ether kazanabilirsiniz. Ethereum satın almak ya da kullanabilmek için bir sanal cüzdana sahip olmanız gerekir. Bu cüzdanlar aracılığıyla para transferi ve para alışverişi yapabilirsiniz. Ethereum’dan elde etmiş olduğunuz kripto paraları nakite çevirmek için de borsaları kullanmanız gerekir. Ethereum’larınızı borsa üzerinde nakite çevirebilir ve havale ya da EFT ile istediğiniz kişiye gönderebilirsiniz.

Türk lirası ile Ethereum satın almak için kripto para borsasını kullanmanız gerekir. Bu borsaların çok çeşitli olanları mevcuttur. En çok kullanılan ve çok büyük olan borsaları tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Ethereum cüzdanları nelerdir?

Ethereum cüzdanları, buradan kazandığınız coinleri depolayan bir cüzdan görevi görmez. Bu cüzdanlar ile sahip olduğunuz Ether bakiyenizi görebilir, diğer cüzdanlara para transferinizi sağlayabilirsiniz. Bu cüzdanlarda sahip olduğunuz Ether’leri kullanabilmenize yarayan genel ve özel yazılımlar bulunmaktadır. Ethereum cüzdanınızda bulunan para birimlerini TL, Dolar ya da Euro cinsine dönüştürebilmeniz için bu dönüşümleri sağlayan borsaları kullanmanız gerekir. Ethereum cüzdanları 3 çeşittir. Bunlar; masaüstü cüzdanları, kâğıt cüzdanları ve online cüzdanlar olarak sınıflandırılmaktadır.

Masaüstü Ethereum cüzdanları

Bu cüzdan programını, bilgisayarınıza indirerek kullanmanız gerekir. Bu şekilde kullanacağınız Ethereum cüzdanlarında, bunları kullanmanızı sağlayan genel ve özel anahtarlarınız bilgisayarın hafızasına kayıtlıdır. İnternete bağlı olarak kullanılacağı için bu tür cüzdanlar internetten gelebilecek tehlikelere karşı açıktır. Bu nedenle küçük miktarda işlemler yapacak olan kullanıcılar için tavsiye edilmektedir.

Kâğıt Ethereum cüzdanları

Bu cüzdanlar, Ethereum kullanmanızı sağlayan genel anahtarların ve özel anahtarların yazılı olduğu kağıtlardır. Bu kağıtlarda Ethereum adres bilgileriniz, QR kodu olarak gösterilmektedir. Bu cüzdanlar internet bağlantısı olmadan kullanıldığı için internetten gelebilecek tehlikelere karşı kullanılabilen en güvenilir cüzdan türleridir. Bu cüzdanların dezavantajı ise fiziksel olmasından dolayı kaybedilmesi halinde, bütün Ethereum bakiyesinin kaybedilebilecek olmasıdır.

Online Ethereum cüzdanları

Online Ethereum cüzdanları, sahip olduğunuz Ethereum bakiyesinin, bu cüzdan hizmetini sağlayan şirketler tarafından korunmasının sağlandığı cüzdanlardır. Bu nedenle online Ethereum cüzdanı alırken, satın aldığınız şirketin çok güvenilir olmasına önem vermeniz gerekir. Bu tür cüzdanların en büyük avantajı ise internet bağlantısı olan her yerden, işlem yapabilmenizi sağlamasıdır.