Konu Başlıkları

Ülkemizde var olan motorlu kara taşıtları, gün geçtikçe artış göstermektedir. Yapılan araştırmalar, özellikle küçük şehirlerde hane başına 2 ya da 3 araba düştüğünü göstermektedir. Motorlu kara taşıtlarının üçüncü şahıslara verdiği zaralar ise sigortalar tarafından karşılanmaktadır. Zorunlu trafik sigortalarıyla birlikte ferdi kaza sigortaları, kasko, hayat sigortaları ve bireysel emeklilik gibi farklı sigorta türleri bulunmaktadır. Sigortaların bu kadar çeşitli olması, birden fazla sigorta acentesinin kurulmasını kolaylaştırmıştır. Sigorta fiyatlarının serbest olarak belirlenmesi ise sigorta sektöründeki payın büyümesini sağlar. Peki en iyi sigorta şirketi nasıl belirlenir? Sizlere bu konuda detaylı bilgi verelim.

En iyi sigorta şirketi nasıl bulunur?

Sigorta şirketlerinin iyi ya da daha az iyi olduğunu belirleyebilmek için öncelikle yaptıracağınız sigorta türünü belirlemeniz gerekir. Trafik sigortası, kapsamı belirli olan bir sigorta türüdür. Bu nedenle fiyatının sabit olması gerekir ancak her sigorta şirketi trafik sigortasını farklı fiyatlarla yapar. Bu durumda sigorta şirketinin iyiliğinden bahsedebilmek için fiyatlarla karşılaştırma yapmalısınız. Bu karşılaştırmayı yapmak için tüm sigorta acentelerinden teklif alabilir ya da internetteki karşılaştırma sitelerini kullanabilirsiniz. Aracınızın plaka numarasını girdikten sonra hangi sigorta şirketinden ne kadar fiyata trafik sigortası yaptıracağınızı kolaylıkla görebilirsiniz.

Kasko için durum aynı değildir. Kasko, aracınız ve üçüncü şahıslara olan zararları karşılayan bir sigortadır. Bu nedenle kaskonun kapsamı farklılık gösterir. Kasko yaptırmak için en iyi sigorta şirketi, kapsama aldığı risklerle değerlendirilerek bulunur. Kaskonun farklı kapsamları olan 4 çeşidi bulunur. Öncelikle bu konu hakkında araştırma yapmalısınız. Kapsadığı alanda göre kasko çeşidini belirledikten sonra şirket karşılaştırması yapabilir ve en iyi sigorta şirketini bulabilirsiniz.

Sigorta yaptırırken şirketin ismi önemli midir?

Sigorta yaptırırken şirketin isminin önemli olup olmadığı, yaptırılacak sigortanın çeşidine göre farklılık göstermektedir. Örneğin; trafik sigortasının kapsamı devlet tarafından belirlenmektedir. Bu nedenle trafik sigortası yaptırırken şirketin ismini araştırmanıza gerek yoktur. Ancak ferdi kaza sigortası, hayat sigortası ve kasko gibi sigortalarda, kapsamları sigorta şirketleri belirler. Ayrıca bu tür sigortalar çok kapsamlıdır yani kapsadığı riskler fazladır. Bu riskler gerçekleştiğinde sigorta şirketinin yanınızda olması, sizi mağdur etmeden işlemelerinizi halletmesi, sigortayla ilgili tüm işlemlerinizde çözüm odaklı olması ve sizin memnuniyetinize önem vermesi gerekir. Trafik sigortası dışındaki tüm sigorta kollarında şirket seçiminin önemi büyüktür ve çok iyi araştırma yapmanız gerekir.

En iyi sigorta şirketi internetten bulunabilir mi?

Son zamanlarda internet üzerinden yapılan alışveriş miktarı artış göstermiştir. Buna araç sigortaları da dahildir. İnternet üzerinden sigorta yaptırmanın, kazak ya da makyaj ürünleri satın almaktan bir farkı bulunmaz. Sigorta şirketlerinin kendi siteleri vardır ve bu siteleri kullanarak fiyat teklifi almanız mümkündür. Ancak pek çok sigorta şirketi fiyat teklifi için acentelerine yönlendirme yapmaktadır. Bu durumda karşılaştırmalı internet sitelerini kullanarak fiyat teklifi almanız mümkündür. Bu siteler, sigorta şirketleri ile anlaşma yaparak sizlere tüm sigorta şirketlerinin sunmuş olduğu teklif fiyatlarını listeleyebilirler. Bu sayede en iyi sigorta şirketi online olarak bulunabilir.

Buna rağmen internete güvenmeyen ve birebir görüşme yaparak sigortasını yaptırmak isteyen kişiler de mevcuttur. Burada şöyle bir tavsiye verebiliriz. Sigorta şirketinin iyi olduğundan eminseniz, internetten alışveriş yaptığınızda sitenin güvenliğini araştırdığınız gibi sigorta şirketinin de sitesinin güvenliğini yani güvenlik sertifikalarını araştırabilir ve sigortanızı gönül rahatlığı ile yaptırabilirsiniz.

En iyi sigorta şirketi belirlenirken nelere dikkat edilmelidir?

Sigorta şirketi, en ucuz ve güvenilir sigorta şirketi

Sigortanızı yaptıracağınız şirketin iyi olup olmadığına karar vermek için bazı kriterleri değerlendirmeniz gerekir.

 • Şirketin ne zaman kurulduğunu araştırmalısınız.
 • Şirketin büyüklüğünü, yani fon büyüklüğünü mutlaka araştırmalısınız.
 • Şirketin hasar anında nasıl hizmet verdiğini ve hasar maliyetlerini değerlendirmelisiniz.
 • Şirketin mali yapısını araştırmalısınız.
 • Şirketin yıllık prim üretim miktarına bakmalı ve ne kadar oranda tercih edildiğini karşılaştırmalısınız.
 • Şirketin her bölgede anlaşmalı servisi olup olmadığını değerlendirmelisiniz.
 • Daha önce bu şirketten poliçe satın almış olan müşterilerin şikâyetlerini ve yorumlarını internet üzerinden araştırmalısınız.
 • Sigorta şirketinin, sizin istediğiniz teminatları sağlayıp sağlamadığını, eğer sağlıyorsa teminat limitin ne kadar olduğunu mutlaka öğrenmelisiniz.
 • Sigorta şirketinin kaza anında ne ölçüde yanınızda olacağını ve müşteri memnuniyetini ne kadar önemsediği araştırmanız gerekir.
 • Tercih edeceğiniz şirketin teknolojik gelişmelerden haberdar olmasına, size online olarak hizmet vermesine ve online olarak teklif sunabilmesine önem vermelisiniz. Bu sayede ihtiyacınız olan her an yanınızda olabileceğinden emin olabilirsiniz.
 • Sigortaların zamanı geldiğinde yenilenmemesi ve sigorta sona erme tarihlerinin takip edilmemesi, büyük zararlara yol açabilir. Bu zararın oluşmasını engellemek için sigorta şirketinizin hatırlatma ve yenileme gibi hizmetler verdiğinden emin olmalısınız. Bu sayede siz takip etmeseniz bile şirketiniz tarafından sigorta poliçenizin ne zaman sona ereceği takip edilir ve onay alındıktan sonra yenilemesi yapılır.

En iyi sigorta şirketi seçilirken yapılan en büyük yanlış yalnızca fiyat araştırması yapmak ve poliçenin değerine göre şirketin iyiliğine karar vermektir. Ancak uygun fiyatı olan sigortalar, kaza anında hiçbir riski karşılamıyorsa, boşu boşuna para vermiş olursunuz. Bu mağduriyeti yaşamamak adına ilk tercihiniz yaptıracağınız sigortanın kapsamını incelemek olmadır. Sigortanızın kapsadığı riskleri çok iyi araştırmalı ve aynı riskleri kapsayan diğer şirketlerin sigortaları ile karşılaştırma yapmalısınız.

Sigorta şirketinin iyi olup olmadığına karar verirken değerlendirilmesi gereken bir başka detay da pazardaki konumudur. Sektörde sahip olduğu yeri uzun yıllar boyunca koruyan, birden fazla sigorta türünde hizmet veren ve kriz dönemlerini sorunsuz şekilde atlatan şirketler, güçlü şirketlerdir ve bu şirketlerin batma ihtimali çok azdır. Sektörde yeri büyük olan şirketlere güvenilebilir ve sigortalarınızı gönül rahatlığıyla yaptırabilirsiniz.

Güvenilir sigorta şirketi nasıl bulunur, özellikleri nasıl olmalıdır?

En iyi sigorta şirketi hangisi? Sigorta şirketi tavsiyeleri

Sigorta şirketlerinin sayısının her geçen gün daha fazla olması, rekabetin de artmasını sağlamıştır. Bu nedenle sigorta şirketlerinin neredeyse tamamı farklı hizmetler ve farklı kampanyalar ile gündeme gelmektedir. Tüketiciler, artık eskiye göre oldukça bilinçlidir. Bu nedenle fiyattan çok sigorta şirketinin güvenilirliğini araştırmaktadır. Bir sigorta şirketinin güvenilir olduğunu belirleyebilmek için kaliteli hizmet sunmasına, ödeme yapma hızına ve bunlar gibi başka faktörlere de göz atmanız gerekir. En iyi sigorta şirketi yani güvenilir bir sigorta şirketi bulmak için aşağıdaki kriterleri değerlendirmelisiniz.

 •  Güvenilir sigorta şirketinin uzun yıllar boyunca sigorta primi üretiyor olması ve üretmiş olduğu primlerin her geçen yıl artması gerekir. Primlerin artması, yeni müşterilerin gelmesi anlamına gelir.
 • Güvenilir bir sigorta şirketinin, insanların gereksinim duyacağı birden fazla sigorta hizmeti olmalıdır. Ayrıca her bir sigorta çeşidinin farklı ürünlerini de sunuyor olması gerekir. Başka bir ifade ile ihtiyaç duyabileceğiniz her alanda sigorta hizmeti sunuyor olması gerekir.
 • Güvenilir bir sigorta şirketinin, alanında uzman olan kişilerle çalışması ve görev dağılımını her bölgede çok iyi yapmış olması gerekir.
 • Güvenilir bir sigorta şirketi, piyasada bulunan rekabete rağmen müşterilerine uygun ve doğru fiyat politikası ile hizmet sunmalıdır.
 • Sigorta şirketinin güvenilir olabilmesi için risk analizini doğru şekilde yapıyor olması ve müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik özel teklifler sunuyor olması gerekir.
 • Güvenilir sigorta şirketinin hasar ödemesi yapılması gereken durumlarda oldukça hızlı davranması, müşterilerinin mağdır etmeden hızlı ödeme yapması ve bunu yapabilmek için güçlü bir mali yapıya sahip olması gerekir.

Sonuç olarak en iyi sigorta şirketini bulmak için yukarıda saymış olduğumuz özellikleri taşımasına, kaliteli hizmet sunmasına ve güvenilir olmasına önem vermelisiniz. Bu nedenle çok iyi araştırma yapmalısınız. Sigorta şirketi bulma konusunda forum sitelerinden destek alabilirsiniz. Kullanıcıların memnuniyetleri ya da memnuniyetsizlikleri, sigorta şirketi hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.