Konu Başlıkları

Genç girişimciler tamamen çevreye duyarlı olduklarını göstermek ve bu bilinci yaymak için çevre dostu bir iş kurmak isteyebilir. Haliyle bu süreçte daha çok doğa dostu ürünler satılmaktadır. Satım sürecinin yanı sıra üretim aşamasında da birbirinden farklı alternatifler değerlendirilebilir. Çevre dostu iş fikirleri konusunda projeye nasıl başlanması gerektiğini, hangi işlerin daha mantıklı olduğunu ve ihtiyacınız olan tüm bilgileri yazımızın devamından takip edebilirsiniz.

Çevre Dostu İş Kurmak için Yapılması Gerekenler

Günümüzde çevre dostu bir iş kurmak isteyenler ilk olarak işletme yapısına karar vermelidir. Bu aşamada hizmet ve ürünlerinizi gözden geçirerek güvenilir bir firma olduğunuzu kanıtlamanız gerekecektir. Haliyle birtakım sertifikalara sahip olmanızda yarar var. Hizmet sağlayıcılardan alacağınız eğitimlerle beraber yapacağınız araştırmalarda özel çevre kurslarına katılım sağlayabilirsiniz.

Başlangıç aşamasında iş türüne ve sunacağınız hizmetlerin faaliyet kapsamına karar vermelisiniz. Çünkü adi şirket, şahıs şirketi ya da limited şirket gibi farklı alternatifler karşınıza çıkacaktır. Her firma türünün uygulaması gereken prosedürler farklıdır. Elde edeceğiniz sertifikalar ile danışmanlık yapmaya başlayabilir ve firmanızı açmadan daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Pek çok kişi organik ürün işine girmek ister. Ya da geri dönüşüm konusunda yapacağı işler ile çevre dostu bir iş kurmanın mutluluğunu yaşayabilir. Gerekli izin, ruhsat ve lisansların alınmasından sonra rahatlıkla bu işlerde faaliyet göstermeye başlayabilirsiniz.

Paylaştığımız bu süreçleri tamamladıktan sonra iş planı hazırlamalısınız. Elbette sermaye için de yatırımcı veya bankalara başvuruda bulunmanız gerekecektir. Ruhsat ve izinlerin alınmasından sonra ikamet ettiğiniz bölgenin belediyesine giriş yaparak başvuru formu doldurabilirsiniz. Çünkü çevre dostu bir iş kurmak istiyorsanız, bazı belgelere ihtiyacınız olacaktır. Ürünlerin imalatı, yüklenmesi ve diğer mevduatlar ile ilgili sertifika ve lisansları almak için belediye tarafından yönlendirilebilirsiniz.

Tüm bu süreçleri başarılı bir şekilde yönettikten sonra emlak ilanlarına bakmanız gerekecek. Çünkü işletmenize uygun bir yer bularak süreci daha uygun bir hale getirebilirsiniz. Sadece ürün satışı yapmak isteyenler ofis ya da dükkan kiralayarak ilk adımı atabilir. Ayrıca çalışma alanına uygun olan bir depoya da ihtiyaç duyulacaktır. Web üzerinden çere dostu ürünlerin neler olduğuna bakabilir ve uygun materyalleri satın alarak harekete geçebilirsiniz.

Çevre Dostu İş Kurmak için İhtiyacınız Olanlar

Her sektörde girişimcilerin ihtiyacı olan bazı faktörler bulunmaktadır. Bunlardan ilki lisans ya da sertifikalardır. Ayrıca gerekli ruhsat ve izinlerin de belediyeden alınması gerekir. Çevre dostu iş fikirlerinde yine çevre dostu malzeme ve ürünlerin de tedarik edilmesi önemlidir.

İşletmelerin yapısı, başlangıç tavsiyeleri ve iş planıyla ilgili KOBİ’lerin web sayfalarını kontrol edebilirsiniz. Ya da bağımsız danışmanlarla iletişime geçerek yol gösterici fikirler alabilirsiniz. Genelde mantıklı tercihler yaparak çevre dostu bir iş kurmak konusunda girişimlerde bulunanların kısa vadede güzel kazançlar elde ettiğini de söylemek doğru olacaktır.

Çevre Dostu İş Fikirleri Nelerdir?

Bilindiği üzere geri dönüşüm sürecinde pek çok ürün tekrardan kullanılabilir hale getirilmektedir. Bu süreçte yeni iş fikirlerinin de ortaya çıktığı biliniyor. Öncelikle geri dönüşüm ile mobilya üretimi yaparak hem çevreci bir iş fikrini devreye alabilir hem de güzel kâr elde edebilirsiniz. Elbette stil sahibi ürünler tasarlayarak dikkat çekmeniz daha güzel olacaktır.

Yapılan araştırmalara göre bugüne kadar üretilen plastik malzemelerin sadece %9’u geri dönüşüm kapsamına alınmıştır. Ancak bazı firmalar yetersiz olan bu rakamı yükseltmek için çalışmalara başlamıştır. Bir örnek verecek olursak, plastik poşetlerden giysi üretmek ya da sigara izmaritlerinden asfalt malzemesi üretmek oldukça zor gibi görünse de tamamen çevre dostu bir iş kurmak isteyenlerin dikkatini çekmektedir.

Yine bir örnek üzerinden devam edecek olursak, Pentatonic adındaki bir firma, akıllı cihazların ekranlarından ürettiği malzemelerden plastik keçe, yapıştırıcı ve örgü kumaş malzemeleri elde etmektedir. Bu ürünlerin hiçbirinde katkı maddesi de bulunmamaktadır. Geri dönüşümü her zaman teşvik eden bu firma aynı zamanda özel tasarımlı mobilyalarla da çevreye katkıda bulunuyor.

Tek Kullanımlık Bardaklarla Çevreci İş Fikirleri

Karton bardak geri dönüşüm çevre dostu

Hemen hemen her mekanda ya da yaşam alanlarında tek kullanımlık bardakların tercih edildiğini görebilirsiniz. Bu bardaklar artık çevre dostu bir iş kurmak isteyenler için son derece güzel bir alternatif olmaktadır. Kağıt üretici firmaları bu bardaklardan kağıt üretimine başlamıştır. Sizler de bu süreci değerlendirerek yeni bir girişim atağı başlatabilirsiniz. Şu an için İngiliz bir firmanın, tek kullanımlık bardaklardan akıllı bardak ve bitkisel şişe üretimi yaptığı biliniyor.

Kağıt ve plastik ürünler üretmeye başlayan James Cropper Paper firması, 2013 yılında kurduğu tesisle beraber bu konuda ciddi bir aksiyon almaya başlamıştır. Başlangıçta zor gibi görünen bu süreci başarıyla yöneten firma Selfridges adındaki firmayla ortaklık kurmuş ve bardakları sıvıdan arındırarak çevresel dönüşümler sunan tesislere göndermeye başlamıştır. Tesislerde malzemeler ayrıştırıldıktan sonra alışveriş çantası haline getirilmektedir. Ayrıca plastik boru üretimi de bu şekilde yapılmaya başlanmıştır.

Plastik Kullanılmayan Market Açmak

Plastik kullanmadan gıdaların paketlenmesi elbette zordur. Ancak dünyadaki bazı örnekler çevre dostu bir iş kurmak isteyenlerin aslında ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor. Hollanda’da bulunan bir market zinciri, dünyadaki ilk plastiksiz market hizmeti vermeye başlamıştır. 2016 yılından beri aktif olan bu market 60 metrekare büyüklüğünde binlerce tüketiciye hizmet vermektedir.

Plastik kullanımı yerine karton, ahşap ve metal parçalar kullanan marketin geri dönüşüm yoluyla kazandırdığı pek çok ürün de bulunmaktadır. Özel bir koridorda sunulan ürünler arasında yüzlerce farklı organik malzeme bulunmaktadır. Buna ek olarak et, sebze ve meyveler de plastik içermeyen ambalajlar sayesinde paketlenmektedir. Ülkemizde bu tür hizmet sunan çevreci bir firmanın olduğuna dair herhangi bir bilgi olmadığı için gerekli aksiyonların alınabileceği unutulmamalıdır.