Konu Başlıkları

Güneş enerjisi sınırsız bir şekilde kullanılabilen tükenmeyen bir enerji türüdür. Yenilenebilir türde olan güneş enerjisi, diğer enerji kaynaklarının aksine çevreye zarar vermez. Gaz, kükürt, radyasyon gibi zararlı bileşenlere sahip değildir. Bu nedenle sınırsız ve çevre dostu bir enerji türü olarak ön plana çıkar.

Öte yandan güneş enerjisi diğer enerji türlerine nazaran oldukça ucuz bir yöntemdir. Yatırım maliyeti son derece düşük olan bu enerji türünde, aynı zamanda kurulum, bakım gibi işlemler de son derece düşük maliyetlidir. Bu nedenlerden dolayı hemen hemen her yerde rahatlıkla güneş enerjisinden yararlanılabilir. Aynı zamanda günümüzde dünyanın dört bir yanında çatı üzeri güneş sistemi olarak adlandırılan çatı güneş enerjisi teknolojisinden yararlanılır.

Çatı Güneş Enerjisi Nedir?

Fotovoltaik terimi, güneş ışığından enerji üretilmesini anlatır. Bulunması 1839 yılına dayanan bu sistem sayesinde güneş enerjisinin sonsuz kullanım özelliğinden yararlanabilmek mümkün bir hale getirildi. Konut veya ticari bir yapının üzerine monte edilebilecek bu yöntem, fotovoltaik, montaj sistemleri, kablolar, güneş invertörleri gibi çeşitli bileşenlerden meydana gelir.  Kurulan güneş panelleri sayesinde güneş enerjisinden yararlanma ve elektrik imkanı ortaya çıkmış olur. Küçük kare hücrelerden meydana gelen fotovoltaik çok az güç üretir.

Aynı zamanda çatı güneş sistemi, kötü hava koşullarından etkilenmeyen bir yapıya sahip durumdadır. Güneş enerjisinden en iyi şekilde yararlanmak için engelsiz bir şekilde panellerin kurulumunun yapılması gerekir. Çatının doğru tarafına yerleştirilmiş olması bu konuda oldukça önemlidir. Kurulum yapılmadan önce, gölge gibi olumsuzluk yaratacak konularda hesaba katılmalıdır. Gün boyunca civardaki binalardan dolayı herhangi bir gölgenin oluşmayacağına tam anlamıyla emin olmak lazımdır.

Nasıl Üretilir?

Paneller üzerinde elektrik üretiminin yapılabilmesi için öncelikle akımın alternatif akıma dönüştürücü yardımı ile çevrilmesi gerekir. Güneş panelleri sayesinde biriktirilen bu enerji, alternatif akıma dönüştürülerek şebekeye gönderilir. Paneller kurulumundan itibaren aktif bir şekilde otomatik olarak çalışmaya devam eder. Yeterli güneş ışığı mevcut olduğunda, sistem yardımı ile oluşturulan elektrik şebekeye aktarılır.

Güneş Panelleri Nasıl Çalışıyor?

Çatı Güneş Enerji Paneli, çatı güneş enerji sistemi nasıl çalışıyor, güneş enerjisi çalışma mantığı

Güneş panelleri güneşten gelen ışınları elektrik enerjisine çevirir. Paneller çalıştığı sırada üzerlerine düşen güneş ışınlarıyla birlikte panellerde doğrudan akım üretilmeye başlanır. Bu enerji panelleri tercihe bağlı olarak seri veya paralel şekilde bağlanabilir. Tercih edilen yerdeki bütün elektrik ihtiyacını karşılamak açısından uygun olacaktır. Güneş panellerinin mevsime bağlı olarak yönleri değiştirilebilir. Bu sayede dört mevsim boyunca güneş panellerinden yeterli verimin alınması ve sistemin en iyi şekilde kullanılması mümkün bir hale getirilebilir.

Çatı Üzeri Güneş Enerjisi Nerelerde Kullanılır?

3kw güneş enerjisi panalleri, güneş enerjisi sistemleri, 3kw panel

Oldukça yoğun bir kullanım alanına sahip olan çatı üzeri güneş enerjisi teknolojisi, maliyeti az ve kolay kullanılabilir bir teknoloji halindedir. Bu nedenle her geçen gün bu alana olan ilginin biraz daha arttığını belirtmek gerekiyor. Her alanda sorunsuz bir şekilde kullanımına devam edilen güneş enerjisi, gelişen teknolojinin yardımı ile birlikte her geçen gün biraz daha fazla sektöre yayılacak gibi gözüküyor.

Öncelikle konutlar olmak üzere, tarım ve hayvancılık alanlarında, ticari yapılarda, alışveriş merkezlerinde, otellerde, akaryakıt istasyonlarında, depolama bölgelerinde, hava gözlem istasyonlarında, orman gözetleme kulelerinde, dağ evlerinde, askeri alanlarda, deprem istasyonlarında vs. gibi yerlerde sıklıkla tercih edilir. Öte yandan elektriğin ulaşmadığı şehirden uzak yerlerde de güneş enerjisi teknolojisinden sıklıkla yararlanılır. Kurulumu son derece basit olan çatı üzeri güneş enerjisi aynı zamanda bütçeyi de zorlamayacak bir yöne sahiptir. Her bütçeye uygun olmak üzere bir seçeneğin rahatlıkla bulunduğunu günümüz şartlarında belirtmek gerekiyor.

Çatı Üzeri Panellerin Kurulumu

3kw çatı güneş enerjisi kurulumu, 3kw çatı güneş enerji sistemleri firmalar

Elektrik enerjisinin son derece pahalı olması nedeniyle sıklıkla tercih edilen çatı üzeri paneller kullanım alanına bağlı olarak kurulur. Kullanım yerine bağlı olmak üzere montaj çeşitleri değişkenlik gösterir. Özellikle kurulum sırasında eğim durumu önemli bir konu olarak ön plana çıkıyor. 15 ile 30 arasında bir eğim derecesinin bulunması önemli bir konudur. Performansa etki edecek bu eğimin üzerinde düşünülmesi gerekir. Güneş enerjisi panelleri için sıklıkla sorulardan biride ne kadar alana ihtiyaç duyulduğudur. 1 kw güneş panelinin kurulumu için ihtiyaç duyulan alan 7 ile 8 metrekare arasındadır. 50 kw güneş enerjisi kurulumu için 190 adet solar panelin kullanılması söz konusudur. Bunun içinde tahmini olarak ihtiyaç duyulan alanın büyüklüğü 400 metrekare olacaktır. Boyutun yanı sıra ağırlık oranının da konu hakkında ciddiye alınması gerekiyor. Güneş paneli temel olarak ağır değildir. Ancak çatıda onlarca güneş paneli bulundurmayı düşünenlerin, ağırlık konusunu dikkate almasında fayda var. Çatının bu yükü taşıyıp taşıyamayacağı güvenilir bir kurulum olup olmayacağı gibi konular sistem kurulumu sırasında dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor.

Güneş Enerji Sisteminin Sahip Olduğu Özellikler

Yenilenebilir sonsuz enerji kaynağı olan güneşten yararlanmanın en doğru yöntemi olan güneş enerji sistemi oldukça fazla avantaja sahiptir. Özellikle maliyeti ekstra düşürmek, enerji konusunda tasarruf sağlamak isteyenlerin incelemesi gereken bu sistem, bütçe dostu oluşu ve çevreci yanıyla mantıklı bir tercih olarak ön plana çıkıyor.

Güneş panellerinin kullanımı çeşitli binaların çatılarında, teknelerde, petrol ofislerinin çatılarında, binaların dış yüzeyinde vs. gibi onlarca alanda rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle kolay bir şekilde montaj yapılabilir yapıya sahip olması, işlerin biraz daha hızlı tamamlanmasına neden olacaktır. Modüler yapıda olan güneş panelleri sayesinde, kurulumun tamamlanması tahminlerin ötesinde hızlı bir şekilde olur.

Türkiye’de coğrafi bakımdan güneş panellerinin kullanımı için son derece uygun olan ülkelerden biri olarak gösterilir. Verimliliğin üst düzeyde olduğu bu ülke, diğer enerji kaynaklarına nazaran ekstra verim alınabilecek bir seçenek olarak ön plana çıkar.

Güneş panellerinde yakıt olarak güneş ışını kullanılır. Bu nedenle kesinlikle atmosfere zehirli gaz vermesi söz konusu değildir. Diğer kaynakların aksine bu şekilde çevreye herhangi bir zararı olmadan, uzunca bir süre gönül rahatlığı içinde tercih edilebilir.

Şebeke elektriğin gidemediği yerlerde de güneş panellerinin tercih edilmesi önemli bir konudur. Bu sayede elektrik verilemeyen yerlerinde düzenli bir şekilde elektrik kullanımına başlaması söz konusu olabilir. Üstelik bunu son derece masrafsız bir şekilde elde edebilmeleri ve bu alandan büyük bir tasarruf kaydetmeleri mümkün bir hale gelecektir.

Kişinin kendi elektriğini kendisinin üretmesine neden olacak bu sistem bu sayede her yıl önemli miktarda paradan tasarruf etmeye neden olur. Böylelikle bütçenin önemli miktarını korunurken elektriğin elde edilmesi daha kolay yöntemler üzerinden yapılacaktır.

Güneş panellerinin faydaları sadece bunlarla sınırlı kalmayıp, gün içinde ihtiyaç duyulacak her türlü şeyde kullanılması mümkün olacaktır. Aydınlatma, sıcak ve soğuk su üretimi, içilecek suyun üretimi, güneş panelleri üzerinden gelir elde etme gibi onlarca farklı avantaj bu konuda güneş enerjisi sistemlerinden yararlananların karşısına çıkar. Bu şekilde bir kereliğine çıkacak maliyet sonrası düşük masraflı bir şekilde uzun zamanlı olarak güneş panellerinden yararlanabilmek mümkün bir hale gelecektir. Bakım ve güvenlik masrafları ise diğer enerji çeşitlerine göre oldukça masrafsız bir şekilde karşınıza çıkar.

Çatı Güneş Enerjisi Güvenilir Firmalar Listesi

GES sistemleri internet ortamında yapılan yorumlara ve şikayetlere göre hazırladığımız çatı güneş enerjisi tavsiye edilen firmalar listesi:

 • SolarÇatı
 • Tekno Ray Solar
 • Ankara Solar Güneş Paneli
 • Alfa Solar Güneş Paneli
 • Parla Güneş Paneli
 • Jurawatt Güneş Paneli
 • Tera Solar Güneş Paneli
 • CW Enerji Güneş Paneli
 • Solartürk Güneş Paneli
 • Gazioğlu Solar Güneş Paneli
 • Ödül Solar Güneş Paneli
 • Gestenergy Güneş Paneli
 • Plurawatt Güneş Paneli