Konu Başlıkları

Güney Asya’nın en ünlü ekonomistlerinden birisi olan Andy Xie Bitcoin ile ilgili oldukça büyük bir iddiada bulundu. 1997 yılında Doğu Asya’da meydana gelen mali krizi tüm ayrıntılı ile tahmin eden Xie, Bitcoin’in bir Wall Street ürünü olduğunu söylüyor. Andy Xie’ye göre Bitcoin tamamen kumar enstrümanı için geliştirilmiştir. Ona göre Bitcoin fiyatı tamamen Wall Street tarafından belirleniyor.

Bitcoin, her geçen gün yatırımcı sayısını artırmaya devam ediyor. Birçok kişi için nimet olarak gösterilen bu kripto paranın düşman sayısı da bir hayli fazla. Birçok kişiye göre Bitcoin bir balon sisteminden ibaret. Dolandırıcılık girişimleri için geliştirilen bu sistem elbet bir gün sona ereceği düşünülüyor. Hatta dünyanın en büyük ekonomistlerinden birisi Bitcoin almanın kumar oynamakla aynı olduğunu savunmuştur. Ekonomiste göre Bitcoin kontrolü tamamen Wall Street’in elinde.

Bu iddiaların sahibi yukarıda da belirttiğimiz üzere 1997 yılında meydana gelen ve birçok Doğu Asya ülkesini iflasa zorlayan mali krizi önceden tahmin eden Andy Xie. Etkileri tüm dünya tarafından hissedilen bu mali krizi önceden tahmin eden Xie, Bitcoin’den kesinlikle uzak durmamız gerektiğini belirtiyor.

The Korea Times’s ile röportaj yapan Xie, başta Bitcoin olmak üzere diğer kripto para birimlerine olan bu ilginin hiçbir zaman geçerlilik göstermeyeceğini dile getirmiştir. Bu sistemlerin herhangi bir şekilde yasal olmadığını belirten Xie, özellikle Bitcoin’in kumar endüstrisi için geliştirildiğini ve kara para aklamak için kullanıldığından bahsetmiştir. Bu sistemi kumar amacı ile en çok Kore, Japon ve Çinliler tarafından kullanıldığından dahi bahsetmiştir.

Andy Xie’e göre kripto paraların neden değer göremeyeceği ise şu şekilde ifade edilmiştir; Xie’ye göre hiçbir kripto para birimi yasal olarak kabul edilmeyecek. Bunun nedeni ise; hükümetlerin bu durumdan zararlı çıkacaklarını hatta birçok devletin iflas etmelerine dahi neden olacağından bahsetmiştir.

Facebook Libra

Kripto Para Piyasası Facebook Libra

Andy Xie tarafından yapılan bu açıklama tam da Facebook’un Libra tanıtımı yaptığı döneme geldi. Libra’nın piyasaya çıkacak olması Bitcoin’in değer kaybetmesine neden olacağını belirten Xie, kripto para sektörünün meşru bir hale geldiğini belirtiyor.

Wall Stress’in Kripto Para Borsasına Olan Etkisi

Andy Xie, Bitcoin’in kontrolü Wall Street tarafından sağlandığını belirtiyor. Ona göre Bitcoin 2017 Aralık ayındaki seviyesine bir daha asla çıkamayacak. Wall Street’in buna izin vermeyeceğini, Bitcoin’in daima koruma altına alındığını belirtiyor. Hatta Wall Street Şikago içerisinde Bitcoin için vadeli bir işlem ofisi dahi oluşturmuş durumda. Bu ofis, Bitcoin fiyatını analiz ettiğini, yükseğe çıkmadan müdahale etmeye başladığından bahsetmiştir. Wall Street Bitcoin üzerinden parayı Doğu Asya üzerinden kazanıyor. Doğu Asya yıllık Bitcoin üzerinden ortalama olarak 100 milyar dolar kaybettiğini belirten Xie, bu konuya acilen müdahale edilmesi gerektiğini savunuyor.