Konu Başlıkları

2008 yılında Satoshi Nakamato isimli kişi tarafından teknik bir yazı olarak yayımlanan Bitcoin daha sonra merkezi bir sistem haline gelmiştir. Birçok teknik çalışma sonrasında ise korumalı bir kripto para birimi olarak karşımıza çıkmıştır. Günümüzde ise Bitcoin nedir sorusunun yanıtı olarak, dünyada en çok yatırım alan bir sanal para birimidir, yanıtı verilebilir.

2009 yılında halka açık bir ağ haline getirilen BTC, 1. nesil blockhain olarak isimlendirilmiştir. Başlangıçta dağınık bir yapıda karşımıza çıkan Bitcoin ciddi bir düzenleme ile beraber finansal anlamda düzenini kurmuştır. BTC ağına girmiş olan işlemlerin de başarılı bir şekilde takip edilmesi sayesinde güvenilir bir yapıya ulaşmıştır.

İlk çıktığı tarihten bugüne kadar kontrole tabi tutulmayan BTC, değer olarak sıfırdan binlerce dolara kadar çıkmayı başarmıştır. Öyle ki 2017 yılında 20 bin dolara kadar ciddi bir rakama ulaşmıştır. Bu süreçten sonra BTC yatırımları da artmaya başlamıştır. BTC’den sonra art arda ortaya çıkan kripto para birimleri ise alt coin olarak adlandırılmıştır. Bir nevi alternatif kripto paralar olan yüzlerce sanal paranın değeri de zamanla artmış ve belirli dönemlerde dalgalanmalar yaşanmıştır.

Bitcoin Avantajları

Kullanımı ve yatırımı biraz riskli görünse de aslında pek çok avantajı beraberinde getirmektedir. BTC’deki çökme ve enflasyon riskinin düşük olmasıyla beraber güvenilir ve basit olması, yatırımcıları memnun etmektedir. Zaten Bitcoin nedir konusunda elde edeceğiniz bilgiler sayesinde birçok platformdan alım satım yapabilirsiniz.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık yüksek miktarlarda Bitcoin alımı yapılmaktadır. Ayrıca ihtiyaç halinde sanal para BTC bozumu da gerçekleştirilmektedir. Tüm dünya üzerinde milyonlarca kişinin yatırım yaptığı BTC, cüzdan erişimi ile güvenilir hale getirilmiştir. Yani dilediğiniz her ortamda cüzdanınızı kontrol edebilir ve dilediğiniz işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Elbette hesap bakiyenizle beraber alt coinlerle ilgili alım satım işlemlerini de BTC miktarı üzerinden yapabilirsiniz. BTC’nin diğer avantajları aşağıda alt başlıklar halinde paylaşılmıştır.

Basit, Ucuz ve Güvenilir Olması: Bitcoin, online işlemlerde güvenilir bir şekilde satın alınabilmektedir. Blockhain teknolojisinin kullanılmasıyla beraber ekstra güvenilir şifreleme yöntemiyle kullanıcılarına sunulmaktadır. Bu yüzden güvenlik sorunlarında herhangi bir ihlalin yaşanması söz konusu değildir.

Enflasyon Riski: Reel para arzlarındaki artış, enflasyona neden olur. Ancak BTC’deki enflasyon riski oldukça düşüktür. Çünkü 21 milyon adetten fazla Bitcoin üretimi yapılamamaktadır.

Çökme Riski: Hükümetlere bağlı olarak yaşanan enflasyonlardan kaynaklanan reel para birimi çöküşü, BTC’de söz konusu değildir. Olsa bile bu ihtimal oldukça düşüktür.

Kolay Taşıma: Dilediğiniz kadar sanal parayı hafıza kartında rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Ayrıca BTC sistemi iz sürülemez bir kaynaktan oluştuğu için mali kaynaklarınız herhangi bir kimse tarafından kontrol edilemez.

Bitcoin Dezavantajları

Avantajları olduğu kadar birtakım dezavantajları da beraberinde getiren Bitcoin, genelde fiyat ve kazançlar üzerinden açıklamalar yapılan bir sanal paradır. Bu yüzden yatırım konusunda yapılacak tüm araştırmalar sanal paraların anlık düşüşlerle de karşılaştığını göstermektedir. Tamamen dünya üzerindeki ekonomik dalgalanmaların etkilediği sanal paralarla ilgili bugüne kadar binlerce yorum yapılmıştır. Pek çok kişi kripto paraların dünyaya büyük zararlar verdiğini düşünmekle beraber insanlara da hem maddi hem de manevi anlamda zarar verdiğini dile getirmektedir.

BTC’nin dezavantajları konusunda en çarpıcı gerçek, küresel ısınmaya neden olduğudur. Yani madencilik üretimiyle beraber ciddi derecede sıcaklık artışına neden olan BTC, bu yönüyle küresel ısınmaya katkı sağlamaktadır. Küresel ısınmanın yanı sıra hükümetlerin sanal para sektörüne ciddi yatırımlar yapması da Bitcoin dezavantajları arasında gösterilebilir. Diğer BTC dezavantajları aşağıdaki gibi listelenmektedir.

Alım Satım Zorluğu: Bitcoin sistemlerinde bazı riskler vardır. Yani BTC, sıradan bir ürün gibi alınamaz. Elbette alımlarda olduğu gibi satışlarda da birden fazla platform bulunmaktadır. Haliyle kısa sürede al sat işlemlerinin yapılamadığı bilinmektedir.

Yeni Sistem Olması: 2009 yılında kurulan BTC hala yeni bir sistem olarak kabul edilmektedir. Çünkü sanal para teknolojisinde bazı açıkların rahatlıkla bulunabileceği belirtiliyor.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Son 3 yıl içinde Bitcoin nedir sorusuyla beraber Bitcoin madenciliği hakkında ciddi araştırmalar yapılmaktadır. Diğer adı Bitcoin mining olan bu süreçte BTC toplanır. Yani Bitcoin kazanılır. Ancak bu sürecin bir hayli zor olduğu bilinmektedir. Ciddi işlemcilerle beraber yapılan madencilik işleminde bilgisayara matematiksel işlemlerle komutlar verilir. Ayrıca BTC ağının bu işlemleri onaylamasıyla beraber küçük miktarlarda da olsa Bitcoin toplanmaya başlanır. Son derece rekabetçi bir piyasa olduğu için yatırımcıların bazı önemli bilgilere sahip olması gerekecektir.

Bireysel olarak BTC madenciliği yapmak isteyenler yüksek bilgisayar sistemlerine sahip olmalıdır. BTC madenciliği bilgisayara ait olan donanımlar sayesinde gerçekleştirilmektedir. Örneğin CPU yani işlemcinin son derece hızlı olması gerekir. Ayrıca ekran kartı özelliklerinin de yüksek olmasında yarar var. Özet olarak bilgisayar sistemleriniz ne kadar hızlı ise Bitcoin madenciliği yapmanız o kadar kolaylaşacaktır.

Bitcoin Güvenilir mi?

BTC sistemlerinde yapılan işlemlerin tamamı şifrelenmektedir. Yatırımcılar cüzdan bilgilerini kaybetse bile rahatlıkla yeni erişim bilgilerine ulaşabilir. Bu yüzden Bitcoin güvenilir mi sorusuyla ilgili olarak verilecek yanıt ‘evet’ olacaktır. Şifrelenen BTC zincirindeki tüm işlemlerin kayıt altına alınması sayesinde herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Ayrıca belirli bir merkezinin olmaması nedeniyle farklı bilgisayarlar üzerinden onay alınması gerekir. Bu yüzden tamamen güvenilir olduğu bilinmektedir.

Bitcoin yükselecek mi? Canlı Bitcoin Grafik, Bitcoin al sat

Bitcoin Yükselecek mi?

Bu konuyla ilgili çok sayıda uzman yorumları bulunmaktadır. Genelde Bitcoin yükselcek mi sorusuyla ilgili olarak pek çok uzman ciddi rakamlar paylaşmaktadır. Bazıları 2020’ye doğru 100 bin dolar seviyesine çıkacağını söylerken, bazıları da bu tarihlerde 0 dolara kadar düşeceğini savunmaktadır. Elbette tüm bu yorumlar bireysel olarak değerlendirilmelidir. Çünkü Bitcoin analizi yapmak istediğinizde aylık grafiklerle değil günlük ve haftalık analizler yaparak yatırımlarınızı yönlendirmelisiniz. Yine de sanal para uzman yorumlarına da göz atmanızda yarar var.

Bitcoin Transferi Nasıl Yapılır?

Satın alacağınız bir BTC’nin farklı bir adrese transfer edebilirsiniz. Akıllı telefonlar üzerinden gönderim yaparken bilgisayar ve tabletlerden de bu işlem gerçekleştirilebilir. Bitcoin kullanıcıları BTC satın alırken bir cüzdan numarasına sahip olur. Bu numara karışık terimlerle şifrelenmiştir. Farklı bir kişiye BTC transferi yapmak istediğinizde kişinin cüzdan bilgilerine sahip olmanız gerekir. Kısa sürede yapacağınız transfer işlemleriyle beraber alım ve satım işlemlerinde komisyon ödenmesi gerektiğini de unutmayın.

Bitcoin’in Kaynağı Nedir?

BTC herhangi bir bankaya ya da devlete bağlı olmayan bir sanal paradır. Diğer kripto paralar da aynı şekildedir. Karşılığında herhangi bir değerli maden olmadığı ve fiziksel olarak basılamadığı için kaynak belirtilmesi yanlış olur. Temelinde matematik formülleri olan ve sanal olarak üretilen Bitcoin sistemine sermayesi olan herkes dahil olabilir.

Genel olarak Bitcoin nedir sorusu hakkında bilinmesi gerekenler bu şekildedir. Ciddi değer artışı bulunan ve aynı zamanda belirli dönemlerde düşüş yaşayan sanal paraların neredeyse tamamı BTC’ye bağlı olarak değer kaybeder ya da kazanır. Bu yüzden yapacağınız yatırımlarda mutlaka günlük, haftalık, aylık ve hatta saatlik takip yapmanız önerilir. Avantajlarından yararlanmak isteyen kişiler de ufak miktarlarda BTC satın alarak geleceğe yatırım yapabilir.