Konu Başlıkları

Bitcoin, son zamanlarda tüm dünyada yaygın hale gelen ve insanların kazanç sağlamasına yardımcı olan bir kripto paradır. Bu kripto para için yatırım yapanlar, sistemin oldukça güvenilir olduğundan bahsetmektedir. Ancak bazı kesimler tarafından halen güvenilir olup olmadığı tartışılmaktadır. Bitcoin cüzdanı ise Bitcoin işlemlerinin yapılabildiği, almış olduğunuz Bitcoinleri saklamak için, göndermek için ya da almak için kullanılan bir tür yazılımdır. Bitcoin cüzdanı temelde var olan cüzdan gibi değildir. Bu yazılımda özel güvenlik anahtarları bulunur ve bu anahtarlar üzerinden işlem yapılır. Her katılımcının kendine özel anahtarı bulunmaktadır. Uygulamaya bakıldığında çeşitli Bitcoin cüzdanı türleri vardır. Sizlere bu çeşitler ve detayları hakkında bilgi verelim;

Bitcoin cüzdanı nasıl çalışır?

Pek çok insanın bildiğinin aksine Bitcoin cüzdanları, cebimizdeki gibi para saklanmaz. Kripto para birimleri üzerinden elde ettiğiniz kazançlar herhangi bir yerde depolanmaz ya da saklanmaz. Bitcoin Cüzdanlarında var olan tek şey, yapmış olduğunuz işlem verileridir. Bitcoin cüzdanı dijital cüzdan olarak da adlandırılır. Bu cüzdanlar özel bir yazılma sahiptir ve yapmış olduğunuz işlem verilerini kayıt altına alarak bu verileri depolar. Bitcoin Cüzdanı üzerinden yapılan para gönderme ya da para alma işlemlerinde öncelikle, size özel olarak belirlenmiş anahtar üzerinden işlem yapılır. Genel anahtar ile bu işlem eşleştiğinde ise alma ya da verme işleminiz tamamlanmış olur.

Bitcoin cüzdanı çeşitleri nelerdir?

Bitcoin adı altında olan kripto paranızı kullanabilmeniz ve bu para kayıtlarına erişebilmeniz için birden fazla seçenek bulunmaktadır. Kripto para için cüzdan türleri üç farklı kategoriye ayrılır. Yazılım, donanım ve kâğıt cüzdanları olan bu kategorilerden yazılım olanları kendi içinde masa üstü, mobil ve çevrimiçi olarak alt dallara ayrılır.

Yazılım cüzdanları nelerdir?

Yazılım cüzdanları, adından da anlaşılacağı gibi yazılım olarak desteklenen cüzdanlardır. Bunlar, masaüstü bilgisayarlarda, internet üzerinden çevrimiçi olarak kullanabileceğiniz ya da mobil olarak kullanabileceğiniz uygulamaları içerir.

1 Masaüstü cüzdanlar

Masaüstü cüzdanları bir masa üstü ya da diz üstü bilgisayara indirerek kullanabileceğiniz programlardır. Bu cüzdanlar oldukça yüksek güvenliğe sahiptir. Yalnızca indirildiği bilgisayardan kullanılabilirler. Ancak bu yazılımları indirdiğiniz bilgisayar virüslüyse ya da başkası tarafından saldırıya uğradıysa, paranızı kaybetme riskiniz bulunmaktadır.

Bu tür cüzdanlar ile ağ üzerindeki işlem geçmişinizi görebilir, sanal paranızı başkasına gönderebilir, başkasından sanal para alabilir ya da bunları yapmak için gerekli olan özel anahtarlarınızı saklayabilirsiniz. Birbirinden çok farklı özelliklere sahip olan masa üstü cüzdan çeşitleri bulunmaktadır. Windows, Linux ve Mac OSX gibi programlar için birden fazla cüzdan çeşidi bulabilirsiniz.

2 Çevrimiçi cüzdanlar

Çevrimiçi yani online olan cüzdanlar, Bulut depolaması üzerinden çalışır. Bu cüzdanlar, internete bağlı olan bütün akıllı cihazlardan, herhangi bir yerden cüzdana erişim sağlayabilir. Erişim konusunda masa üstüne göre daha fazla olanak sağlayan bu cüzdanlar aynı zamanda özel anahtarlarınızı çevrimiçi olarak saklamaktadır. Bu nedenle özel anahtarınız üçüncü bir kişi tarafından saldırıya uğradığında, daha savunmasız durumdadır ve kolaylıkla çalınabilir.

Şu anda web tabanlı Bitcoin cüzdan sunan üç farklı alternatif mevcuttur. Bunlardan ilki Coinbase’dir. Coinbase ile Avrupa’da ve Amerika’da bulunan kullanıcılar, Bitcoin’le ilgili tüm takas işlemlerini yapabilmektedir. Circle ise tüm dünya genelinde Bitcoin yollama, alma, depolama ve satma imkanları sunmaktadır. En popüler web tabanlı cüzdanı sunan yer ise Blockchain’dir.

3 Mobil cüzdanlar

Mobil cüzdanlar telefon ve tablet uygulamalarıyla çalışan cüzdanlardır. Bu cüzdanların kullanımı oldukça yaygındır çünkü kullanıcılarına mağaza ya da marketlerde alışveriş yapma imkânı sunar. Mobil cüzdanlar ile dışarıya çıktığınızda ve bir alışveriş yapmak istediğinizde kripto paranızı kullanabilirsiniz. Bu cüzdanlar akıllı telefonlarınızdaki diğer uygulamalar gibi çalışma özelliğine sahiptir. Çevrimiçi olduğunuzda size özel olan anahtarınızı saklar ve mobil ödeme yapmanıza olanak tanır. Bazı mağazalarda, mobil cüzdanları kullanarak Bitcoin paralarınızı yalnızca telefonunuzu yaklaştırmak suretiyle, hiçbir bilgi girmeye gerek kalmadan da kullanabilirsiniz.

Bu cüzdanlar, akıllı telefonlarda genelde sınırlı saklama alanı olduğu için masa üstü cüzdan uygulamalarına göre daha küçüktür ve daha basittir. Şu anda ülkemizde çok sayıda mobil cüzdan uygulaması bulunmaktadır. IOS tarafından daha önce güvenli bulunmayarak reddedilen mobil cüzdanlar, 2014 yılından itibaren aktif hale getirilmiştir ve tüm dünya çapında çok sayıda mobil cüzdan uygulaması kullanılmaktadır.

4 Donanım cüzdanları

Donanım cüzdanları, kullanıcılarının özel anahtarlarını USB gibi bir bellekte saklamaya yarayan ve yazılım cüzdanlara göre daha güvenlikli olan cüzdan türleridir. Bu cüzdanlar paranızı çevrimiçi olarak kullanmanızı ve işlem yapmanızı sağlar ancak depolama işlemlerini çevrim dışı olarak yapar. Bu şekilde yapılan depolama işlemine soğuk depolama adı verilir.

Donanım cüzdanların en büyük avantajı ise çok sayıda kripto para biriminin ve cüzdan web ara yüzünü destekliyor olmasıdır. Hangi para birimini seçmek istediğiniz ise size bağlıdır. Dananım cüzdan sahibiyseniz, aynı zamanda çok kolay işlem de yapabilirsiniz. İşlem yapabilmeniz için yapmanız gereken donanım cüzdanınızı interneti olan herhangi bir bilgisayara takmanız ve şifrenizi girmenizdir. Bu sayede para alma ve para gönderme gibi işlemleri kolayca yapabilirsiniz. Bu cüzdanın diğer bir avantajı ise çevrimdışı haldeyken kripto paralarınızı saklaması ve çalınmalardan korumasıdır. Donanım cüzdanların genel özelliklerinden kısaca bahsedecek olursak, aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz;

 • Donanım cüzdanlar, birçok farklı uygulama ara yüzüne sahip olan cüzdanlardır. Bu özellikleri sayesinde Bitcoin başta olmak üzere birden fazla farklı türde para birimini saklamanıza yardımcı olmaktadır.
 • Donanım cüzdanlar üzerinden yapılan işlemleri çevrimiçi olarak yapsanız da size özel olan anahtarınız çevrimdışı olarak depolanacaktır. Bu özellik, güvenlik açısından diğer cüzdanlardan çok daha üstün olduğunu göstermektedir.
 • Bu cüzdanlardan işlem yapmak oldukça kolaydır. İnternete bağlı olan bir bilgisayara donanım cüzdanınızı takarak ve şifrenizi girerek, kolayca işlem yapabilirsiniz.
 • Donanım cüzdanınızda yaptığınız işlemlerden sonra paranız çevrim dışı olarak depolanacağı için her türlü tehlikelere karşı koruma altında olacaktır.

Donanım cüzdan henüz çok yaygın değildir. Bu cüzdan türleri paralarını güvenli tutmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Şu anda en fazla kullanılmakta olan iki farklı donanım cüzdan bulunmaktadır.

Trezor donanım cüzdanı bunlardan ilkidir ve Bitcoin cüzdanı ya da diğer kripto para birimlerinden çok fazla parası olan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Kısacası paralarını saklamak isteyen ancak üçüncü kişilere güvenmeyen kişiler tarafından tercih edilir. Ledger USB donanım cüzdanı ise akıllı kart teknolojisin kullanan bir cüzdandır. Bu cüzdanları, piyasada uygun fiyatlara bulmanız mümkündür.

5 Kâğıt cüzdanlar

Kâğıt cüzdanlar kullanımı en kolay olan ancak en yüksek düzeyde güvenlik sağlayan Bitcoin cüzdanı türleridir. Bu cüzdanı kullanabilmek için Bitcoin özel ya da açık anahtarınızın bir çıktısını kâğıt üzerine almanız gerekir. Bu sayede, şifre oluşturmak için yazılım kullanılmaktadır. Kâğıt cüzdanların kullanımı diğerlerine göre daha basittir. Bu cüzdanı kullanarak Bitocin gönderme işlemi yapacaksanız, kâğıt cüzdanınıza gönderilen adres üzerinden işlem yapılacaktır. Bu cüzdanı kullanarak para çekmek ya da para harcamak isterseniz de kâğıt cüzdanınızdan yazlım cüzdanınıza para aktarmanız gerekir.

Kâğıt cüzdandan yapılan para çekmeye süpürme işlemi adı verilir. Süpürme işlemini yapabilmek için de özel anahtarınızı elle girmeniz ya da kâğıt cüzdan üzerinde yer alan QR kodunu okutmanız gerekir.

Bitcoin cüzdanı güvenli midir?

Bitcoin güvenli midir? Bitcoin Hack

Yukarıda saymış olduğumuz Bitcoin cüzdanlarının hepsi farklı güvenlik seviyesine sahiptir. Bu cüzdanların güvenlik seviyesi, kullandığınız cüzdanın çeşidine ve uygulamasına bağlı olarak değişmektedir. Bir web sunucusu üzerinden kullandığınız cüzdanlar, çevrimdışı olarak kullandıklarınıza göre daha az güvenlidir. Bunun nedeni, internet üzerinden cüzdanınıza bağlandığınızda, cüzdanınızdaki paraların ve bilgilerin başkaları tarafından çalınmaya ve kopyalanmaya açık hale gelmesidir. İnternet üzerinden para cüzdanınıza girdiğinizde, bu cüzdanın hacklenme ve çalınma ihtimali artar, ancak çevrimdışı depolama cüzdanlarında bu şekilde bir güvenlik sorunu yaşanmaz. Çünkü çevrimdışı depolama yapıldığında bir internet ağında bağlı değilsinizdir ve cüzdanınızın kontrolü yalnızca sizdedir.

Çevrim içi ya da çevrim dışı fark etmeden hangi cüzdan türünü kullanırsanız kullanın bazı güvenlik önlemlerini almanız, paranız saklayabilmeniz açısından faydalı olacaktır. Çünkü cüzdanınız saldırıya uğradığında ya da bir dolandırıcıya para gönderdiğinizde, kaybettiğiniz parayı geri alamazsınız. Ayrıca kripto para cüzdanları üzerinden yapılan bir işlemin tersini almak da mümkün değildir. Bu cüzdanlar için almanız gereken önemleri şunlardır;

 • Çevrim dışı çalışan cüzdanlar ile paranızın büyük bir kısmını yedekleyin. Günlük işlemler yapmak için paranızın yalnızca bir kısmını online olarak kullanın.
 • Bitcoin cüzdanı içince bulunan paralarınızı güvenli tutmak için yazılım güncellemesi yapın. Bunun için yalnızca cüzdanınızın yazılımı değil telefon, tablet ya da bilgisayarınızın yazılımlarını sürekli olarak güncelleyin.
 • Cüzdanınız için ek güvenlik ekleyin. Bunun için ilk etapta zor ve karmaşık bir şifre belirleyin. Para çekmek için mutlaka bu şifreyi kullanın. Cüzdan uygulamanız açıldığında en az iki adımda güvenlik doğrulaması isteyen ve sürekli güvenlik önlemi alan bir cüzdan uygulaması kullanın.

Bitcoin cüzdanı üzerinden yapılan işlemler ücretli midir?

Geçmiş dönemlerde Bitcoin cüzdanı üzerinden yapılan işlemlerde büyük ücretler alınıyordu. Ancak son zamanlarda bu konuda büyük gelişme yaşanmıştır. Yapılan işlemlerden çok az bir miktar ücret alınmaktadır. Hatta bazı işlemler tamamen ücretsiz olarak geçekleşmektedir. İşlem başına alınan ücretler düşük bir miktardır ve bu ücretleri kendiniz belirleyebilirsiniz. Örneğin; bir işlem yaptığınızda işleminize öncelik verilmesi için 0,12 dolar ödemeniz gerekebilir. Eğer bu ücreti ödemezseniz işleminizin olması için günler ya da aylarca bekleyebilirsiniz. Ancak bundan daha yüksek tutarda işlem ücreti öderseniz, işleminiz hemen gerçekleşir. Burada karar size bağlıdır. Beklemenin sorun olmayacağını düşünüyorsanız, işlemlerinizi ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

Bitcoin cüzdanı nasıl seçilir?

Bitcoin cüzdanı nasıl seçilir?

Hangi Bitcoin cüzdanını kullanacağınıza karar vermeden önce hangi amaçla kullanmak istediğinize karar vermeniz gerekir. İlk olarak günlük kullanım için mi yoksa dijital para ile yatırım yapmak için mi kullanacağınızı belirleyin. Arından birden fazla para birimi mi yoksa tek bir para birimi mi kullanacağınıza karar verin. Dijital cüzdanınıza nereden erişmek istediğinizi belirleyin. Bunları değerlendirdikten sonra size en uygun olan Bitcoin cüzdanı için araştırma yapın ve seçin.

Bitcoin cüzdanı, Bitcoin için işlem yapabilme, para alma, para gönderme ya da harcama yapabilme gibi işlemlerinizi yapmanızı sağlayan özel yazılımlardır. Bu yazılımlarda bulunan size özel anahtarlar kopyalanır ve depolanır. Bu anahtarlar sayesinde, işlemleriniz gerçekleşir. Tamamen sanal ortamda, sanal olarak uygulanabilen bu işlemlerin, yüksek güvenlik içermesi önemlidir. Bitcoin Cüzdan kullanırken ihtiyaçlarınıza uygun cüzdan türlerini belirlemeniz ve güvenlik önlemlerinizi almanız gerekir.

Popüler Bitcoin Cüzdanları Listesi

 • Bitcoin Knots
 • Bitcoin Core
 • BitPay Wallet
 • BTC.com Bitcoin Wallet
 • Coin Wallet
 • Edge Mobile Wallet Edge
 • GreenAddress
 • KeepKey
 • Ledger Nano S
 • mSIGNA
 • Mycelium
 • Trezor
 • Armory
 • BitBox
 • Bitcoin Wallet
 • Bither
 • BLW
 • BRD
 • Coldcard
 • Eclair Mobile
 • Electrum
 • Wasabi Wallet
 • BitGo