Konu Başlıkları

Bitcoin, 2008 yılında temelleri atılan bir sanal para birimidir. İlk olarak Satoshi Nakamoto sahte adında biri tarafından deneysel olarak piyasaya sürülmüştür. Zaman içinde oldukça ilgi gören ve gelişen bu para birimi şu anda pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Kullanım alanı da oldukça genişlemiştir. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde, bağışlarda ve daha pek çok alanda Bitcoin’le işlem yapılabilir hale gelmiştir. Günümüzde, Bitcoin’den zengin olanların listesi her geçen gün uzamaktadır. Çünkü bu isimler, yıllar önce yaptıkları yatırımlardan büyük getiri elde etmişlerdir.

Bitcoin, belirli kurallara bağlı olan madenciler tarafından çıkarılır ve borsasında piyasaya sürülür. Bu borsada Bitcoin alım satımı yapabilirsiniz. Bitcoin borsaları, gerçek paralara alıp satarak kazanç elde etmenize imkân sağlar. Diğer para birimlerine bakıldığında herhangi bir merkezden yönetilmez ve ödeme özgürlüğü sunar. Bunun nedeni ise dünyanın her yerine para gönderebilmenizdir. Herhangidir aracı olmadan ödemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz ve bu ödemelerin izi sürülemez. Bitcoin’in bir başka avantajı ise bankaların mesai saatlerinin beklenmesi, havale EFT saatlerinin geçmesi gibi sıkıntılarının olmaması, dünyanın her yerine istediğiniz zaman para gönderilebiliyor olmasıdır.

Bitcoin işlemleri internet üzerinden yapılmaktadır ve oldukça güvenliklidir. Bu güvenlik, kriptolama yeni güvenli şifreleme ile sağlanır. Bu nedenle Bitcoin’in ismine kripto para adı verilir. Bitcoin’le ilgili yapılan işlemlerde dijital imzalar bulunur ve gerçek kimlikler görünmez. Bu nedenle yapılan işlemlerin izi kesinlikle takip edilemez.

Bitcoin’in piyasada bulunan değeri, arz ve talebine bağlı olarak değişir. Ne kadar çok Bitcoin talebi olursa o kadar değer artar. Dolaşımda sınırlı miktarda Bitcoin olduğu için arzı arttığı zaman değeri de hızla yükselir. Bu sayede yatımcılarına büyük kazançlar sağlayabilir. Bitcoin ilk olarak çıktığında değeri birkaç kuruş ile ölçülebiliyordu. Ancak günümüzde yüzlerce dolara kadar, değeri ulaşmıştır. Bu da insanların sanal paraya olan ilgisini arttığının en büyük göstergesidir. Hatta gelecek zamanlarda, fiziki paraların yerini sanal paraların alacağını düşünenlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Bitcoin’den zengin olanların listesi ve detayları

Her geçen gün yatırımcısı artan Bitcoin çok eski zamanlardan günümüze kadar çok kişiyi zengin etmiştir. Zengin olanlar abakıldığında, 2009 yılından itibaren yatırım yaptıkları ve bu yatırımlarını arttırdıkları görülmektedir. Bu listede, genç yaşta olmasına rağmen ciddi şekilde zengin olan insanlar bulunmaktadır. İşte Bitcoin’den zengin olanların listesi

1 Kristoffer Koch

Kristoffer Koch Bitcoin

Kendisi Norveçli bir öğrencidir. Bitcoin, ilk çıktığı zamanlarda, 2009 yılında yalnızca 27 dolarlık bütçesi olan bu genç adam, bu para karşılığında 5.000 Bitcoin satın almıştır. Zaman içinde yaptığı yatırımı unutan ve 2013 yılına geldiğinde hatırlayan Koch, şifresini hatırlamakta bir hayli zorlansa da yaptığı yatırıma ulaşmayı başarır. Bu başarısı, onu güzel bir sürprizle ödüllendirmiştir. Yıllar önce yaptığı 27 dolarlık yatırımı 2013 yılına kadar katlanarak değerlenmiş ve 900.000 dolar seviyesine gelmiştir.

2 Gavin Andresen

Gavin Andresen Bitcoin

Gavin Andresen, Bitcoin’in bugünkü değerini kazmasını sağlayan en etkili isimlerden biridir. Bitcoin’in mucidi her ne kadar Satoshi Nakamoto olsa da bu projeye en çok emek harcayan isimlerden biri olmuştur. Serveti henüz bilinmeyen Andresen, önemli Bitcoin yatımcılarından biridir. Bazı dönemlerde kendisinin Nakamoto olduğu iddia edilmiş ancak kendisi, Nakamoto’nun yakın bir arkadaşı olduğunu söyleyerek bu iddiaları ret etmiştir.

3 Charlie Shrem

Charlie Shrem bitcoin

Henüz 26 yaşında milyoner olmuş bir isimdir. Bitcoin’in oldukça ucuz olduğu dönemlerde yüklü miktarlarda Bitcoin satın almıştır. 22 yaşına geldiğinde ise Bitcoin borsası olan Bitlnstant’ı kurmuştur. Bu borsa ilk zamanlar oldukça başarılı şekilde ilerlemiştir ancak 2014 yılına gelindiğinde Shrem kara para aklamakla suçlanmıştır. Aslında herhangi bir şekilde yasa dışı para kullanmayan Shrem 2016 yılına kadar hapiste kalmıştır. Hapisten çıktıktan sonra kaldığı yerden devam etmiş ve Bitcoin’le ilgili girişimlerini sürdürmüştür. Bitcoin vakfının korucusu konumundadır. Bununla birlikte Manhattan’daki en meşhur Gastro barı olan Evr’in ortağıdır. Bu barın bir başka özelliği ise bölgedeki ilk Bitcoin ödemesi kabul eden bar olmasıdır. Şu anda 45 milyon dolardan fazla miktarda, servetinin olduğu tahmin edilmektedir.

4 Roger Ver

Roger Ver Bitcoin Ceo

Roger Ver, eski bir siyasetçidir ve Shrem’in yakın arkadaşıdır. Daha önceleri Amerika’da yaşayan genç adam şimdilerde Japonya’da hayatını sürdürmektedir. Kripto para sahasının en büyük yatırımcılarından biridir ve Bitcoin’in en büyük destekçilerindendir. Bitcoin’in dünya tarihinde, internetten sonraki en büyük buluş olduğunu düşünen Ver, Bitcoin’le ilgili çok sayıda projede yer almıştır. 2011 yılında Bitcoin piyasasına yatırım yapmaya başlamıştır ve ilk yatırımını arkadaşının şirketi olan Bitlnstant’a yapmıştır. Ver’in şirketi olan Memorydealars’da Bitcoin kabul eden ilk şirket ünvanındadır. 156 milyon dolar civarında serveti olan bu adamın, şimdiye kadar çok sayıda bağış yaptığı da bilinmektedir.

5 Cameron ve Tyler Winklevoss

Cameron ve Tyler Winklevoss

Bu ünlü ikiz kardeşler, Facebook kurucusu olan Mark Zuckerberg ile olan davalarıyla ön plana çıkmışlardır. Facebook fikrinin kendilerinden çalındığını iddia eden ve bu iddia üzerine Zuckerberg’e milyonlarca dolar tazminat davası açan bu ikili davayı kazanmış ve sahip oldukları tazminatın bir kısmını Bitcoin’e yatırmışlardır. Şu anda tüm dünyada var olan Bitcoin’in yüzde birlik kısmına sahip oldukları bilinmektedir. Bu ikizler Harvard mezunudur ve Bitcoin alım satımları ile kendilerinden söz ettirmeye devam etmektedir. Bitcoin’in Facebook’tan daha büyük olacağına inanırlar. Şu andaki servetlerinin 400 milyon doların üzerinde olduğu tahmin edilmektedir. Bu ünlü ikizler 2015 yılında Gemini isminde Bitcoin borsası kurmuşlardır.

6 Jared Kenna

Jared Kenna Bitcoin

Jared Kenna, Amerika’nın eski deniz kuvveleri subayıdır. Bitcoin’i değerinin yalnızca 20 cent olduğu zamanlarda yatırım yapmaya başlamış ve yıllar sonra daha büyük yatırımlar yapmıştır. Kendisi ABD’de ilk açılan Tradehill Bitcoin borsasının kurucudur ve icra kurulu başkanıdır. San Francisco’da büyük bir otele sahip olan Kenna şimdilerde Kolombiya’da Bitcoin ile ödeme kabul eden bir bira fabrikasını işletmektedir. Servetinin ise 90 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

7 Yifu Guo

Yifu Guo

New York üniversitesinde öğrenci olan Guo, Bitcoin madenciliği ile yatırım yapmaya başlamış bir girişimcidir. Bitcoin madenciliği yapan kişiler bu konuda uzmandırlar ve Guo’da o uzmanlardan biridir. Hem maden işletmeciliği yaparak başarıya ulaşmış ve ödül kazanmış hem de maden işletmeciliği yapmak için bir cihaz geliştirmiş ve bu cihazı şirketlere pazarlayarak gelir elde etmiştir. Avalon’un kurucusudur. Bitcoin madenciliği için geliştirilmiş olan özel donanımlardan ASIC çiplerini yaratmış olan ilk kişidir. 2011 yılından beri Bitcoin’le ilgilenen Duo’nun servetinin 15 milyon dolardan fazla olduğu tahmin edilmektedir.

8 Bruce Wagner

Wagner, Amerikalı olan bir Talk Show sunucusudur. Kripto para üzerine yüksek kazançlar elde ettiği bilinmektedir. Wagner Bitcoin’in en başından beri büyük destekçisidir ve bu konuda çeşitli programlar düzenlemiştir. Halen de Bitoin’i anlatmaya devam eden isimlerdendir.

9 Mark Kerpeles

Kerpeles, Japonya merkezli olan MT GOX’un kurucusudur. MT GOX bir zamanların en büyük Bitcoin borsası olmuştur. Bu borsa sayesinde 500 milyon dolardan fazla servete sahip olan Kepreles’in tek serveti kripto paradan gelmiştir. 2015 yılına kadar Kerpeles için her şey yolunda giderken Japon polisi tarafından tutuklanmıştır.

10 Eric Voorhees

Eric, çok sayıda Bitcoin projesine imza atan isimlerden biridir. Önemli bir Bitcoin girişimcisi ve aktivisti olarak bilinmektedir. Bitcoinle çalışan bir kumar sitesi üretmiştir. Bu siteyi geliştirdikten sonra 11,5 milyon dolara satmıştır. Halen bitcoin yatırımları yaptığı bilinmektedir.

11 Mike Caldwell

Mike Caldwell, ilk kez Bitcoinleri fiziksel paraya dönüştüren kişi unvanına sahiptir. Altın ve gümüşten bastığı bu paralara Casassius Coins adını vermiştir. Yapmış olduğu bu çalışmaların devamını getirmiş ve bunun sonucunda Bitcoin’den zengin olanların listesi içinde yer almayı başarmıştır.

12 Brian Armstrong ve Fred Ehrsham

Bu ikili, Bitcoin cüzdan servisi olan Coinbase’nin kurucularıdır. Bu girişimleri büyük yatırımlar almıştır. Bu nedenle ilk olarak ticari başarıyı yakalamış olan Bitcoin start up şirketinin sahibi konumuna gelmişlerdir.

13 Vitalik Buterin

Vitalik Buterin, genç bir bilgisayar programcısı ve teknoloji yazarıdır. Dünyanın ilk basılı Bitcoin dergisi olan Bitcoin Magazine’in kurucusudur. Bitcoin geliştiricileri arasında da yer alan bu isim, şu anda Ethereum adı verilen kripto para biriminin de tek sahibidir. Bununla birlikte pek çok kripto para tabanlı projesi bulunmaktadır. 2. Nakamoto olarak adlandırılan bu ismin şu anda 70 milyon dolardan fazla parası olduğu tahmin edilmektedir.

14 Zach Harvey

Bitcoin’in yüzü olarak tanınmaktadır. New York Finans Departmanında görev yapan Ben, aynı zamanda Bitlicense düzenlemelerini de koordine eden kişidir. Şu anda Bitcoin piyasasındaki çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir. Bu nedenle dünyanın en zengin Bitcoin milyonerleri arasında yer alır.

15 Zack Haver

Zack Haver, genç bir girişimci olmasının yanında İlk bitcoin ATM’sinin de üreticisi konumundadır. Bu ATM’ye Lamassu ismini vermiştir. Şu anda Bitcoin milyarderleri arasında, ilk sıralarda yer alır.

16 Bobby Lee

Bobyy Lee, BTC China’nın kurucusudur. BTC china ise Çin’in en büyük Bitcoin borsası konumundadır. Lee’ye Bitcoin’den gelen servet, kardeşini de etkilemiştir. Charles Lee ise Bitcoin’den sonra en çok kullanılan alternatif Bitcoin olan LiteCoin’i üretmiştir.

17 Tony Galippi ve Stephen Pair

Tony Galippi, Bitcoin ödeme sisteminin ilk kurucularındandır. Bitpay, kendi türünün en önemli ve en çok kullanılan örneklerindendir. Dünya üzerinde bulunan pek çok şirket Bitpay’ı Bitcoin’lerini saklamak ve bunlarla ilgili işlemleri yapmak için kullanmaktadır. Bu şirkette 100’den fazla insanın çalıştığı bilinmektedir. Bitpay’ı Stephen Pair ile birlikte kurmuşlardır.

18 Tim Drapper

Tim Drapper, Amerikalı bir girişimcidir. Stanford ve Harvard’dan mezun olmuştur. FBI tarafından Silk Road sitesinden ele geçirilen Bitcoinler açık artırmada satıldığında Tim Drapper bu açık artırmaların ilkinde 30 bin ikincisinde 2 bin Bitcoin satın almıştır. Zamanla Bitcoin’in önemli zengini haline gelmiştir.

19 Andreas Antonopoulos

Bitcoin Hocası olarak da bilinen Andreas, kendisini Bitcoin’i anlatmaya ve onu öğretmeye adamış olan bir isimdir. Mastering Bitcoin isimli kitabın sahibidir. Ayrıca pek çok toplantıya katılarak, Bitcoin’le ilgili soruları cevaplamaktadır. Yapmış olduğu yatırımlar ile Bitcoin zenginleri arasında yer almıştır.

20 Sam Onat Yılmaz

Sam Onat Yılmaz, Bitcoin ve kripto para üzerine çok sayıda çalışma yapmış ve bu çalışmalar sayesinde dünyaya adını duyurmayı başarmıştır. Aynı zamanda BitAngels’in kurucu ortağıdır. Şu anda Dapps şirketinde görev yapan Sam, önemli Bitcoin zenginleri arasında yer alıyor.

21 Dave Carlson

Bitcoin madenciliğine küçük adımlarla başlayan ve zamanla ilerleyen bir isimdir. Bitcoin kazancının tamamını madencilik yoluyla kazanmıştır. Şu anda 105 milyon dolar kazancı olduğu tahmin edilmektedir.

22 Ross Ulbricht

Bitcoin piyasasının en karanlık insanı olarak tanınan Ross, şu anda hapistedir ve Bitcoin cüzdanları FBI’ın elindedir. Silk Road piyasasının kurucusu olan Ross, bu piyasada Bitcoin parasının kötü amaçlarla kullanılmasını sağlamıştır. Roos, bu sayede Bitcoin’in değerinin 1000 dolara bile ulaşmadığı dönemlerde Bitcoin zengini olmuş bir isimdir. FBI 2013 yılında Roos’u takibe alarak bütün Bitcoin cüzdanlarına el koymuştur. Suçlamaları ise kara para aklama ve uyuşturucu ticareti gibi işlerden yapılmıştır. Şu anda FBI’ın elinde dünyanın en büyük Bitcoin serveti bulunmaktadır.

23 Satoshi Nakamoto

Bitcoin’den zengin olanların listesi için ilk sırayı Stoshi Nakamoto’ya yani Craig Wright’a ayırdık. Bitcoin’i kurucusu olan bu isim ilk olarak Nakamoto sahte adıyla piyasada yer almıştır. Ancak hakkında öyle çok efsane dolaşmıştır ki sonunda gerçek kimliğini açıklamak zorunda kalmıştır. Bitcon’in kurucusunun gerçek ismi Craig Wright’tır. İlk zamanlar bunu kabul etmese de 2015 yılında Bitcoin kurucusu olduğunu açıklamıştır. Bu işten en çok kurucusunun kazandığı düşünülürse Craig’in dolar milyarderi olduğu tahmin edilmektedir.