Uber’in en büyük rakiplerinden birisi olan Grab, Güney Asya’da ki etkinliğini artırmaya devam ediyor. Çıkmış olduğu yatırım turu sonucunda Invesco şirketinden 300 milyon dolar yatırım alan şirket, şu an ki durumundan oldukça memnun.

Grab, almış olduğu bu yatırım sayesinde Asya’nın tamamına yayılmak istiyor. Şirketin bugüne kadar 9 milyara yakın yatırım aldığını, hisselerin her geçen gün değerlendiğini görüyoruz. Aldığı yatırımlar sayesinde Grab dünya üzerinde en çok yatırım alan şirketler içerisinde ilk sıraya yaklaştığını da söyleyebiliriz. 2019 yılı başında Vision Fund’dan 1,46 milyar dolar yatırım alan Grab, 2018 yılında Yamaha’dan 150 milyon dolar destek almıştı.

Grab’a sunulan yatırımlar oldukça yüksek olmasına karşın hizmetlerini sadece Güney Asya içerisinde sunmayı istiyor. Bölgenin tek lideri olmak isteyen şirket, 2018 yılında en büyük rakibi Uber’in Güney Asya’da ki operasyon birimini satın almıştı.  Ancak şirketin dikkate almadığı bazı noktalar da bulunmaktadır.

Uber’i saf dışı bırakan Grab, tek başına hızlı bir yükseliş sağlayacağını umuyordu. Oysa; Endonezya’dan çıkan Go-Jek girişiminin de oldukça yüksek yatırımlar aldığını görüyoruz. Birebir Grab’a benzeyen bu uygulama şu an başlangıç evresinde olduğunu, önünde oldukça zorlu bir süreç bulunduğunu söyleyebiliriz. Grab bugüne kadar 9 milyar doların üzerinde yatırım alırken Go-Jek 3 milyar dolar yatırımda kaldı. Endonezya merkezli olan Go-Jek, aldığı yatırımlar ile Singapur, Vietnam ve Tayland gibi ülkere de giriş yapmış durumda. Aldığı yatırımları mantıklı şekilde kullanan şirket Grab’ın gözünü korkutmaya başlamış durumda.