Konu Başlıkları

Hayatımızda bir kez dahi olsa müzeye gitmişizdir. Özellikle arkeoloji müzelerinde görmüş olduğumuz şeyler, bizlerin derin düşüncelere dalmamıza olanak sağlıyor. En en en eski dönemlerde ilk eşyaların nasıl keşfedildiği, o eşyaların kimler tarafından nasıl kullanıldığı, arkeolojik alanların yaşandığı dönemde nasıl göründüğünü hep merak etmişizdir. Yerli girişimcileri bu merakımızı çözümleyecek bir girişimle karşımıza çıktılar. https://vrkronos.com/tr/ adındaki sanal gerçeklik uygulaması, antik kentleri tamamen dijital ortamlara aktararak bizlere binlerce yıl önceki görünümlerini sunuyor.

Teknolojinin sayesinde bizleri zaman yolculuğuna çıkartan VR Kronos, 7 kişilik ekiple 1,5 yılda geliştirilmiş durumda. Arkeolog ve kazı ekiplerinin bir antik kent içerisinden elde ettiği bulguları teknolojinin yardımı ile şekillendiren VR Kronos, tahminler üzerinden bizlere binlerce yıl önceki görünümleri sunuyor. Özellikle antik kentlerin vermiş olduğu ipuçlarından destek alan teknik ekip, VR Kronos’u tüm ayrıntıları düşünerek özel olarak yazdı.

VR Kronos Nasıl Kullanılır?

VR Kronos ile geçmişe yolculuk yapmak istiyorsanız öncelikle şirketin internet sitesinden VR Kronos Cardboard satın almanız gerekiyor. Eğer elinizde farklı bir markaya ait Cardboard varsa bu ürün üzerinden da QR Kod tanımlaması yaparak VR Kronos kullanmaya başlayabilirsiniz. İlk etapta Kyzikos Antik Kenti, Muradiye Medresesi ve Amorium Antik kenti 3D olarak gezilebiliyor. Çalışmaların halen devam ettiğini, yakın zamanda Olumpos ve Side Antik kentlerin de haberini vermiş olalım.

VR Kronus’unasıl amaçlarından birisi de ülkemizde bulunan antik kentlerin global ölçekte de tanınmasını sağlamak. Anadolu’nun binlerce yıllık geçmişini VR teknolojisi ile canlandıran şirket, dünya üzerinde yer alan tüm insanların bu deneyimden yararlanmasını hedefliyor.