Konu Başlıkları

Jeff Bezos bugün en başarılı girişimcilerden biridir. Müşteriyi ön planda tutan ve uzun vadeli hedefler koyan yenilikçi vizyonu ve felsefesiyle bir imparatorluk kurmuştur. Dünya çapında tanındı ve dünyanın en zengin adamlarından biri haline geldi. Ayrıca Teksas’ta petrol rezervleriyle tanınan büyük bir toprak sahibi olarak da bilinmektedir.

  • Doğum tarihi: 12 Ocak 1964 (55 yıl yaşında), Albuquerque, New Mexico, ABD
  • Çocuk(lar): 4
  • Net serveti: 152,6 milyar USD (2019)
  • : MacKenzie Bezos
  • Filmler: Star Trek Sonsuzluk
  • Eğitim: Princeton Üniversitesi (1986), River Oaks Elementary School, Miami Palmetto Senior High School

Girişimci olmasının yanı sıra, mühendis, yatırımcı ve hayırseverdir. Ezici başarı öyküsünün mütevazı bir başlangıcı vardır; ancak üniversiteden ayrılıp Silikon Vadisi’ne gittikten sonra başarılı olan genç girişimcilerin geleneksel anlatılarından kaçmaktadır. Üniversiteden mezun olan Jeff Bezos, başarılı bir kariyere sahipti, ancak benzersiz bir fırsatı nasıl tanımlayacağını biliyordu ve buna yatırım yapmaktan korkmadı. Bir strateji geliştirdi ve uygulamaya koymaya çalıştı.

Cesur, Jeff Bezos devrim yapmayı sever. Ancak, aynı zamanda çok sistematik ve çalışanlarına göre çalışması zor bir kişi olarak kabul edildiğine ve çok çalışmaya inanıyor. Başarılı bir girişimci olarak başlayan hikayesi, aynı zamanda dünyanın en büyük çevrimiçi perakendecisi olan Amazon’un yaratılmasıyla başlar ve daha da ileri gider.

Yaşamı Ve Aile Hayatı

Jeff Bezos eşi  MacKenzie Bezos amazon

Ailesi, Jeff Bezos’un genç yaşından beri potansiyelini teşhis etmişti. Bu durum çabalarının ve yükselişinin önemli bir parçası haline geldi, Amazon’un başında doğrudan ortağı olan karısına ve yatırım yapmak için gelen ailesine özel bir vurgu yaptı. Oğlunun işinde kayda değer miktarda (300.000 $)yatırım yapan ailenin de etkisi oldukça etkiliydi.

 Halen Jeff Bezos olarak bilinen kişi, 12 Ocak 1964’te Jeffrey Preston Jorgensen adıyla New Mexico’da Albuquerque’de doğdu. O sırada, annesi Jacklyn bir gençti ve bir sirk sanatçısı olan babası Ted,  bir yıldan fazla süren bir düğünden sonra karısını ve oğlunu terk etti. Jeffrey, 1968 Nisan’ında 4 yaşındayken, Jacklyn tekrar evlendi, şimdi 15 yaşındayken yalnız Amerika Birleşik Devletleri’ne göç eden ve Albuquerque Üniversitesi’ndeki çalışmalarını tamamlamak için mücadele eden Küba’dan Miguel Bezos’la tekrar evlendi.

Jeff Bezos’un annesi Miguel’le evlendiğinde, aile Houston’ın Texas’ına taşındı, burada Miguel Exxon’da mühendis olarak çalıştı

Daha sonra, ergenliği sırasında Bezos ailesi, Jeff’in Miami Palmetto Senior Hight School’da okuduğu Florida’ya taşındı. Bu süre zarfında, Florida Üniversitesindeki Bilimsel Öğrenci Eğitim Programına katıldı ve 1982 yılında bir Şövalye madalyası aldı.

Bu arada Jeff Bezos entelektüel kapasitesini, rekabet gücünü ve ilgi alanlarını göstermiştir. Sadece 12 yaşındayken, 6. sınıf öğretmenlerinin performansını değerlendirmek için bir matematik sistemi bile geliştirdi. Ebeveynlerinin garajını, çeşitli bilimsel ilgi alanlarını araştırdığı bir laboratuara dönüştürdü.

Bilgisayarlara olan tutkusu, Brezilya lisesinin Amerikan eşdeğeri üzerine çalışırken geldi. Çalışmalarında üstün olmasının yanı sıra çok sayıda okul aktivitesine katılmasının yanı sıra, mezun olurken de sınıfın konuşmacısıydı.

 Annenin yanında ataları, ailenin Cotulla’da on yıllardır 25.000 dönümlük bir çiftlik edinmesini sağlayan ilk Teksas yerleşimcileri arasındaydı. Jeff Bezos, yazların çoğunu çocuk olarak ve gençliğinde, Amerika Birleşik Devletleri Atom Enerjisi Komisyonu’nun bölgesel direktörü olan ve görev yerinin başlarında emekli olan ve görev yerini almak için taşınan anne ve babasının, büyük babasının çiftliğinde geçirdi. Orada büyükbabasından kendi kendine yeterli olmanın, gerekli olanı çözmenin, kendin yapmanın gerekli olduğunu öğrendi.

Üniversiteden mezun olduktan sonra, fizik eğitimi görmeyi düşünerek Princeton Üniversitesi’ne gitti, ancak bilgisayarlara ilgisi arttı ve 1986’da elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimleri bölümünden mezun oldu. Princeton’da kurum başkanı oldu. Uzayın Keşfi ve Geliştirilmesi İçin öğrenciler ve Phi Beta Kappa ve Tau Beta Pi şirketlerine katıldılar.

Jeff Bezos yüksek öğrenimden mezun olduğunda, Wall Street’te çalışmaya başladı çünkü o zamanlar bilgisayar öne çıkmaya ve pazar trendlerini değerlendirmek için giderek daha fazla kullanılmaya başladı. Aynı zamanda uluslararası ticaret için bir ağ inşa eden Fitel’de ve Bankacılar Güveninde çalıştı.

Jeff Bezos’un diğer işi, uzmanlığı borsa için uygulamalar geliştirmek olan bir yatırım firması olan DE Shaw & Co’du. Bu şirkette eski bir Princeton öğrencisi olan karısı Mackenzie ile tanıştı ve gelecekte onu gerçeğe dönüştürmesine yardım edecek biriydi. İkisi 1993’te evlendi ve şu anda 4 çocuğu var. Bugün, Mackenzie bir romancı ve kocasıyla hayırsever eylemler geliştiriyor.

DE Shaw & Co.’da Bezos hızla terfi etti ve kıdemli başkan yardımcısı oldu. Güçlü bir finansal üne, kariyere ve sektördeki parlak bir geleceğe sahip olan Jeff, hayatını ve ailesini değiştirecek bir fikir edindi ve kazandığı mesleki güvenliği düşürdü ve her şeyi riske attı.

Amazon, Devrimci Bir Fikir

30 yaşında Jeff Bezos, rahat ve istikrarlı hayatını New York’ta bırakmaya ve internet girişimlerinin başladığı batı sahiline taşınmaya karar verdi. 1994 yılında ve internet kullanımının katlanarak arttığını fark etti.

Böylece yeni bir iş fırsatı algıladı ve olasılıkları değerlendirmeye başladı. Hangisinin en başarılı 20 e-posta katalogu postalama anlaşması olduğunu, ardından ABD’de yaygın bir uygulama olduğunu araştırdı ve hangisinin internet üzerinden daha etkili bir  şekilde yapılacağına karar verdi. Jeff Bezos E-posta göndermeyi imkansız kılan büyük boyuttan ötürü, kitaplar için küresel bir katalog olmadığını belirtti. Böylece çevrimiçi bir kitapçıya yatırım yapabileceğini fark etti.

Jeff Bezos hayatını değiştirecek bir fikre sahip olan Los Angeles’taki Amerikan Kitapçılar Sözleşmesinin kitap pazarına girmesi gerekiyordu. Orada, en büyük yayıncıların zaten stoklarının elektronik dosyalarına sahip olduğunu, sadece bu verileri toplayan bir site oluşturmak, insanların mevcut stokları aramalarını ve sipariş vermelerini sağlamak için gerekli olduğunu buldu. 1994 yılında New York’tan Seattle’a yaptığı bir gezi sırasında Amazon’un iş planını yazdı.

Risklere rağmen, Jeff Bezos ve Mackenzie, Washington, Seattle’a taşınmaya karar verdi. Şehir seçimi stratejikti: Devlet vergisinden muaf ve daha uygun fiyatlı emlak ve emek fiyatları ile aynı zamanda en büyük kitap dağıtımcılarından biri olan Ingram’ın merkeziydi. Bu nedenle, şirket bugüne kadar kent merkezini koruyor. Bu avantajlar, cephesinin bir araştırma merkezi ile karıştırılmasına neden olabilecek geniş ve gizli bir kompleks inşa etmesine izin vermiştir. Böylece, işiyeri tanımlandı, 700 doların altında kiraya sahip bir mülk buldu ve mobilyalarını 500 metrekarelik bir alanda Amazon’a kurdu. Site Haziran 1995’te açıldı ve kitaplar, CD’ler, oyuncaklar ve elektronikler içeriyordu. Çift, iki yıl boyunca çok çalıştı, parselleri topladı ve gönderilmek üzere bir postaneye götürdü.

Agresif bir indirim politikasını savunan Jeff Bezos, strateji çalışmasını ve işin hızla ortaya çıktığını gördü. Amazon ilk aylarda o kadar başarılıydı ki, Yahoo’nun kurucularından biri olan Jerry Yang, Amazon.com’u sitenin sayfalarından birine dahil etmelerini önermek için Bezos’la temasa geçti. Jeff, hit ve şirketin satışları, zamanın en büyük portallarından birinin listesinin bir parçası olduktan sonra üçe katlandı. Mayıs 1997’de Nasdaq’taki Amazon başkentini açtı.

Amazon tutumluluğu kuraldır, aşırılık yoktur. Birkaç istisna dışında, işletme sınıfı seyahat yapılmaz. Dekor basittir ancak ciddi bir görünüme sahiptir. Şirkette dinlenecek alan yoktur. Belki de bu yüzden Jeff Bezos çalışanları tarafından çok sevilmez. Güçlü kişiliği ve onunla çalışmadaki zorluğu da ekip tarafından olumsuz noktalar olarak gösteriliyor. Ancak, iş modelinin oldukça etkili olduğu kanıtlandı.

Yıllar boyunca, dünyanın en büyük çevrimiçi alışveriş merkezi gibi, her şeyi sunabilecek bir siteye sahip olma fikrini izleyerek Amazon tarafından sunulan ürünleri çeşitlendirdi. Aynı zamanda Amazon Basics, düşük fiyatlı ve tescilli ürünler sunmaktadır. Yaygın olarak tanıtılmamasına rağmen, marka, yalnızca talimatlarla birlikte verilen, kutusuz piller, şarj cihazları, kablolar ve örtüler gibi öğeler sunar. Amaç etkinlik, ucuz ürünler sunmak, ancak bir araya getirilen küçük kar marjlarının kayda değer hale geleceği kadar büyük bir hacimde satılıyor. Jeff Bezos bu konuda da kullanıcıların gönlünü fethetmiştir.

Amazon, 2007 yılında bir e-kitap okuyucusu olan Kindle’ı piyasaya sürerek yayıncılık pazarında devrim yaptı. On yıl önce kitapları dijitalleştirmeyi düşünüyor olsa da, 2004’te iPod’un piyasaya çıkmasından sonra Jeff Bezos bu fikre yatırım yapmaya karar verdi. Kurulduğu dönemden sonra Amazon kar anlamında büyük yükselişe geçmiştir.