Konu Başlıkları

Elinizdeki sermayeyi uzun vadede daha iyi şekilde değerlendirebilmek adına yapabileceğiniz çok sayıda iş kolu sizleri bekliyor… Gerçek bir girişimci gibi hareket etmek için 5000 liranın yetersiz olduğunu düşünebilirsiniz ancak emin olun sektörün açıklarını tespit ettiğinizde ya da hali hazırda insanların taleplerine yanıt verebildiğinizde, bu para sizlere çok daha fazlasını kazandıracak ve uzun vadede hayal ettiklerinizi de sizlere sunacaktır. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan, 5000 lira sermaye ile yapılacak yeni iş fikirleri başlığı altında editörlerimizin hazırladığı listeye hep birlikte göz atalım.

1 Çay Ocağı Açmak

Çay Ocağı Açmak

Türk içecek kültürünün vazgeçilmez içeceği çay, sizin için az sermaye ile kazanç elde etmek için sağlayacak bulunmaz bir nimet. Elbette son zamanlarda çay ve şekere yapılan zamlar kar mârjınızı düşürebilir, fakat halkımızın deyişiyle “sürümden kazanmak” tam olarak burada devreye giriyor. Ortalama bir kişinin 4-5 bardak çay içtiğini, piyasada ortalama bir bardak çay fiyatının 1,5-5 TL arasında olduğunu düşünürsek 5 bin TL sermaye ile yapılacak işler arasında en kazançlı iş fikrinin çay ocağı açmak olduğunu söylemek pekte yanlış olmaz. Bunun yanında çay ocağında menünüze tost, türk kahvesi vb ürünler ekleyerek günlük kazancınızı arttırabilirsiniz.

2 Yumurta Üretimi

Yumurta Üretimi

Bir dükkan açmak ya da bir işletmenin başına geçmek, 5000 lira ile yapabileceğiniz bir şey değil ancak sıfırdan üretime başlamak ve bunu birkaç tavuk ile yerine getirmek mümkündür. Tavuklarınız için uygun ortamı evinizin bahçesinde de yaratabiliyorsunuz ve bu da masraflarınızı biraz olsun azaltacaktır. Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi kısa vadede herhangi bir beklenti içerisine girmemeniz gerekiyor çünkü hem elinizdeki tavuk sayısı az hem de ürettiğiniz yumurtaları satışa sunabileceğiniz firma ya da kurumlar henüz sizinle ilgilenmiyor. Üretim sayısı ve hızı artmaya başladıkça büyük firmalar ile iletişime geçebilecek ve kar oranını arttırma şansı elde edeceksiniz.

3 Seyyar Lokmacı

Seyyar Lokmacı Açmak

Gerekli izinleri aldığınız takdirde bu işi seyyar olarak da yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Buradaki öncelikli amacımız, elimizdeki sermayeyi arttırmak ve ilerleyen dönemlerde lokma satışlarımızı dükkanlarımız aracılığı ile yerine getirebilmek olacaktır. Bildiğiniz gibi son dönemde lokma satışlarında muazzam bir patlama yaşandı. Hamur yağ ve un ile yapılan geleneksel lokma tatlısına krema ve çikolata eklemesi ile birlikte daha estetik bir görüntü ve daha lezzetli bir tat elde edilmiş durumda.

Bu konuda kendinize güveniyorsanız ve kısa süre içerisinde büyüyebileceğinizi düşünüyorsanız eğer stant başvurularınızı yapabilir ve sokaktaki insanlara lokma satabilirsiniz. 5000 lira bunun için gayet ideal bir sermaye olacaktır.

4 Çiğköfte Bayiliği Almak

Çiğköfte Bayiliği Almak

İnsanların en mutlu anlarında onların yanında yer almak ve bu anları ölümsüzleştirmek ister misiniz? Düğün öncesi birçok çift, bu anları ölümsüzleştirmek adına dış çekim fotoğrafçılarına başvuruyor. İyi de ben bu konuda bilgi sahibi değilim dediğinizi duyar gibiyiz. Endişe etmenize gerek yok. Online dünya ya da halk eğitim kursları aracılığı ile sizler de kısa süre içerisinde profesyonel bir fotoğrafçıya dönüşebiliyorsunuz. Bunun için hem zamana hem de paraya ihtiyacınız olacaktır. Elinizdeki sermayeyi, profesyonel bir makineye ayırabilir ve ücretsiz eğitimlerden faydalanarak harekete geçebilirsiniz. Adınızı duyurmaya başladıktan kısa bir süre sonra yeterli birikime sahip iseniz kendinize ait bir dükkan açmanız hiç de zor olmayacaktır.

5 Dış Çekim Fotoğrafçılığı

Dış Çekim Fotoğrafçılığı

Adını kısa süre içerisinde duyurmayı başarmış ve hatta bir marka yaratmış olan firmaların bünyesinde hizmet vermeye ne dersiniz? Bayilik aldığınız takdirde reklam çalışmalarına da ihtiyacınız olmayacak ve hazır müşteri ile muhatap olacaksınız.

An itibarıyla birçok çiğ köfteci markası bayilik vermeye devam ediyor ve 5000 lira gibi bir rakam ile bu sektöre adım atabileceğinizi de hatırlatmak isteriz. Eskisi kadar popüler olmadığını düşünüyorsanız eğer yanılıyorsunuz. Çiğ köfte, insanlar için gerçek bir tutkuya dönüşmüş durumda ve sizler de el lezzetiniz ile birlikte bu tutkuya yanıt verdiğiniz takdirde rekabet ortamından sıyrılacak ve uzun vadede yüksek rakamlar elde edebileceksiniz. Samsat, Hacıalioğlu, Lezizhan gibi markalar, hali hazırda bayilik hizmeti sağlamaya devam eden isimlerden bazılarıdır.

6 Organik Ürün Yetiştiriciliği

Organik Ürün Yetiştiriciliği

Prosedürler ve atılacak imzalar beni geriyor diyenlerden iseniz eğer sizler de kendinizi doğaya emanet edebilirsiniz. Evinizin bahçesini kullanabileceğiniz ve 5000 lira sermaye ile harikalar yaratabileceğiniz bir iş kolundan bahsediyoruz. Organik ürünlerin son dönemde ne kadar çok talep gördüğünü hepimiz biliyoruz. Özellikle tatil beldelerinde bu ürünlerin yüksek rakamlar ile satışa sunuluyor olması da girişimcileri harekete geçirmiş durumda.

İlk etapta küçük bir bahçe ile domates ve patates gibi ürünler ile başlayabilir ve kar marjınızı arttırarak sahip olduğunuz alanı da genişletebilirsiniz. Bu konuda eğitim veren çok sayıda firma olduğunu da hatırlatmak isteriz ve dilerseniz öncelikli olarak bu eğitim programlarına dahil olabilir ve daha profesyonel bir şekilde hareket etme şansı elde edebilirsiniz.

7 Youtuber Olmak

Youtuber Olmak

Bu iş için 5000 lira yeterli mi? Dediğinizi duyar gibiyiz. Profesyonel bir kamera ve editlemenize yardımcı olacak ortalama bir bilgisayar sayesinde sizler de en azından adım atabileceksiniz. Yaratıcı fikirlere sahip olduğunuzu düşünüyor ve kamera karşısında kendinizi daha iyi ifade edebiliyorsanız eğer bu meslek tam da size göre.

4000 saat izlenmeye ulaşmak için elbette biraz sabırlı olmanız gerekiyor ve hatta ilk vidyonuzu attığınızda sayısız eleştiri alabilir ya da hiç izlenmeyebilirsiniz. Endişe etmeyin. Youtube’nin ilginç bir algoritması var ve iyi işler yaptığınız takdirde birileri sizleri mutlaka keşfedecektir.

8 Ev Yemekleri Yapıp Satmak

Ev Yemekleri Yapıp Satmak

El lezzetinize güveniyorsanız eğer sizler de okul, hastane ya da bu yemeklerin satışını yapan firmalar ile anlaşabilir ve üretim faaliyetlerine başlayabilirsiniz. Elinizdeki sermayeyi arttırdıktan kısa bir süre sonra kendinize ait bir dükkanın başında daha profesyonel bir hizmet alanı yaratabileceğinizi de belirtmek isteriz.

Gıda sektörünün ne kadar kıymetli odluğunu biliyoruz ve bu sektörde kaliteli işler yapabileceğinize inanıyorsanız eğer sizler de tercihinizi bu doğrultuda yapabilirsiniz.

9 Ahşap Oyuncak Yapımı

Ahşap Oyuncak Yapımı

Gerçek bir sanatkar iseniz ya da bunun eğitimini almaya niyetli iseniz, 2000 ila 25000 lira gibi bir malzeme tutarı sonrası sizler de kendi oyuncaklarınızı üretebilecek ve sayışını yapabileceksiniz. Tatil beldelerinde bu tür çalışmalara çok fazla ilgi var ve yüksek rakamlardan satışa sunabileceğinizi de hatırlatmak isteriz.

Kendinizi geliştirdiğinizde ve daha da önemlisi elinizdeki sermayeyi arttırdığınızda sizler de bir dükkan sahibi olabilir ve daha geniş kitlelere hitap edebilirsiniz.

10 Makale Yazarlığı

Makale Yazarlığı

Birçok web sitesinde aynı başlığı görmekten sıkıldığınızı biliyoruz ancak emin olun 5000 liraya yapabileceğiniz kısıtlı işler var ve makale yazarlığı da bunlardan bir tanesidir. Ortalama bir bilgisayar ve sizleri yavaşlatmayacak bir klavyeye sahip iseniz eğer ve en önemlisi de web site sahiplerinin ne istediğini biliyorsanız, makale yazarlığı bu doğrultuda en sağlıklı tercihlerden bir tanesi olacaktır. Türkçe’ye olan hakimiyetinize güveniyor ve cümle yapıları konusunda hata payınız daha az ise kısa süre içerisinde popüler bir makale yazarı olabilirsiniz.