Finansal teknoloji alanında yatırımlar hız kesmeden devam ediyor. 2019 yılı ilk çeyreğine ait raporların yayımlanması ile beraber FinTech yatırımlarının bir önceki senenin aynı dönemine göre %6 oranında büyüğü gözlemleniyor. 2019 yılı ilk çeyreğinde 9,15 milyar dolar fon toplayan finansal teknoloji, yıl sonunu oldukça yüksek bir fon tutarı ile kapatacak gibi görünüyor.

2019 yılı finansal teknoloji yatırımlarına genel olarak baktığımızda sigorta, konsolidasyon ve anlaşmalara ağırlık verildiğini görmekteyiz. Bu yıl ki yatırımların ağırlıkla ödeme ve kredilendirme kuruşlarına yapıldığını görüyoruz. Bu yıl yapılan şirket devirlerinde oldukça yankı uyandırdığını görüyoruz. Fiserv; First Data şirketini 41 milyar dolarla bünyesine katarken FIS’ın da 43 milyar dolara Worldpay şirketini satın aldığını görüyoruz.

Yatırımcılar, birikimlerini riske atmamak için daha çok büyük anlaşmalara ilgi göstermeye başlamış durumda. Özellikle Global pazar içerisinde etkinlik gösteren bankalar ve açık bankacılıkların daha da ilgi çekeceği düşünülüyor. Bu alanda faaliyet gösteren girişimlerin yatırım pastasından büyük oranda pay alacağı düşünülüyor. Sermaye yatırımı üzerine kurulan bankaların her geçen gün müşteri kaybettiği görülürken dijital bankaların ağırlıkla müşteri kazandığı görülüyor.

FinTech ile Blockchain alanında da düzeyli bir ilişki oluşmaya başladı. Londra Borsası, Nasdaq ve İsveç Borsası yeniliğe ayak uydurarak dijital varlık platformları oluşturmaya başladı. Yavaş yavaş oluşturulmaya başlanan altyapılar, gelecekte bu borsalar üzerinden de kripto para alışverişi yapılmasının önünü açacak. 2019 sadece kripto para alanında meydana gelen gelişmeleri konuşmayacak. Bununla beraber varlık yönetimi alanında da birtakım değişiklikler meydana gelecek.

Asya FinTech konusunda oldukça hareketlilik yaşayabilir. FinTec’ler ile bankalar arasında yapılacak anlaşmalar Asya’da büyük hareketlilik meydana getirebilir. Bu arada Hindistan ile Çin arasında büyük yatırımlar oluşacağını, Hint ekonomisinin de güçlendirilebileceği planlanıyor. Bununla beraber sigorta alanının da büyük yatırımlar aldığını poliçe uygulamalarının sektör içerisinde büyük yatırımlar alacağı düşünülüyor.